Milli Məclisin Toponimiya Komissiyasının iclasında Suqovuşan kəndinin tarixi adının bərpası yekdilliklə dəstəklənib Okt 06, 2020 | 11:13 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Toponimiya Komissiyasının iclasında Dağlıq Qarabağ ərazisində işğaldan azad edilmiş Madagiz kəndinin tarixi adının bərpa edilməsi məsələsinə baxılıb və bu kəndin tarixi adı olan Suqovuşan adının özünə qaytarılması haqqında yekdilliklə qərar qəbul olunub.
Toponimiya Komissiyasının sədri, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman ordumuzun torpaqlarımızın işğaldan azad olunması sahəsində qazandığı zəfərləri tarixi ədalətin bərpa olunması baxımından yüksək qiymətləndirib. Qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağda ermənilər tərəfindən süni şəkildə və saxtakarlıqla dəyişdirilmiş yer adlarının özünə qaytarılması da tarixi ədalətin bərpa edilməsinin daha bir nümunəsi olacaq.
Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin şanlı ordumuzun işğaldan azad etdiyi Madagiz kəndinin tarixi adının qaytarılması haqqında qəbul etdiyi qərar həmin istiqamətdə atılmış mühüm addımdır.
Tədbirdə çıxış edən digər millət vəkilləri də Madagiz adının Suqovuşan adlandırılmasını qədim yer adının bərpası baxımından zəruri addım hesab ediblər.

The meeting of the Toponymy Commission of the Milli Majlis unanimously supported the restoration of the historical name of Sugovushan village
Oct 06, 2020 | 11:13 / Conferences, assemblies
The meeting of the Toponymy Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan considered the issue of restoring the historical name of the liberated village of Madagiz in Nagorno-Karabakh and unanimously decided to return the historical name of the village Sugovushan.
Chairman of the Toponymy Commission Isa Habibbayli praised the victories of our heroic army in the liberation of our lands under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in terms of restoring historical justice. It was noted that the return of place names in Nagorno-Karabakh, which were artificially and forgedly changed by Armenians, will be another example of the restoration of historical justice.
The decision of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to return the historical name of the village of Madagiz, liberated from occupation by our glorious army, is an important step in this direction.
MPs Sevinj Fataliyeva, Sabir Rustamkhanli, Musa Guliyev, Hikmet Mammadov, Aziz Alakbarov and others considered the renaming of Madagiz into Sugovushan as a necessary step in terms of restoring the ancient place name.