“İlham Əliyev. İnkişaf - məqsədimizdir” çoxcildliyinin 105-ci kitabı çapdan çıxıb Yan 26, 2021 | 05:57 / Yeni nəşrlər
Mən bir daha demək istəyirəm ki, əsas məsələ insanların sağlamlığı, onların sosial vəziyyəti və bizim iqtisadi dayanıqlılığımızdır. Çünki əgər bu olmasa, birinci iki vəzifəni biz icra edə bilməyəcəyik. Bizim güclü iqtisadi imkanlarımız olmasa, bütün niyyətlərimiz kağızda qalacaq. Ancaq biz istəyirik bu işləri elə görək ki, ölkə inkişaf etsin, ölkənin gələcəyi qeyri-neft sektorunun inkişafı hesabına təmin edilsin.
“İlham Əliyev. İnkişaf - məqsədimizdir” çoxcildliyinin yenicə çapdan çıxmış 105-ci kitabında yer alan bu fikirlər dövlətimizin başçısının 2020-ci il avqustun 6-da ölkəmizdə koronavirus pandemiyası ilə mübarizə sahəsində görülən tədbirlər və sosial-iqtisadi vəziyyətlə bağlı videobağlantı formatında müşavirədə söylədiyi nitqindən götürülüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, çoxcildliyin növbəti kitabındakı materiallar 2020-ci ilin iyul-sentyabr aylarını əhatə edir.
Yeni kitabda Prezident İlham Əliyevin Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri Hulusi Akar, Türkiyə Silahı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi, ordu generalı Yaşar Gülər və yüksək rütbəli hərbi nümayəndə heyətinin digər üzvləri ilə görüşünə dair materiallar toplanıb. Dövlətimizin başçısı nümayəndə heyətinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Həmçinin Türkiyə-Azərbaycan birgə hərbi təlimləri, iki ölkə arasında hərbi və hərbi-texniki sahədə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Bu cilddə, BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyası çərçivəsində keçirilmiş yüksək səviyyəli iclasda Prezident İlham Əliyevin həm Qoşulmama Hərəkatının sədri, həm də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi videoformatda çıxışının mətni də yer alıb.
Nəşrə dövlətimizin başçısının Türkiyə tarixinin ən böyük təbii qaz yatağının kəşfi münasibətilə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana təbrik məktubu, Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan Milli Ordusu və könüllülərlə birlikdə Bakının erməni və bolşevik işğalından azad olunmasının 102-ci ildönümü münasibətilə Türkiyə Prezidenti ilə telefon danışığı haqqında informasiya daxil edilib.
Oxucular Prezident İlham Əliyevin iyulun 29-da Qobustan, İsmayıllı, Balakən, Qəbələ rayonlarına və Şəki şəhərinə səfərlərinə aid materiallarla, bölgələrdə sosial-iqtisadi, mədəni infrastruktur obyektlərinin, “ASAN xidmət” Mərkəzinin açılışında, ictimaiyyət nümayəndələri ilə görüşlərində çıxışlarının mətnləri ilə də tanış ola bilərlər.
Kitabda Prezident İlham Əliyevin Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tibb Mərkəzinin koronaviruslu xəstələrin müalicəsi üçün nəzərdə tutulmuş modul tipli növbəti xəstəxanasının açılış mərasimində videoformatda çıxışının mətni, Yeni dərs ilinin başlanması münasibətilə müəllimlərə, tələbə və şagirdlərə müraciəti, paytaxtımızda bir sıra təhsil müəssisələri üçün inşa edilmiş yeni korpusların açılışında iştirakı və digər tədbirlər haqqında materiallar da verilib.
“Azərnəşr” tərəfindən buraxılan 105-ci kitabın hazırlanmasında Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) materiallarından istifadə olunub.

Вышла в свет 105-я книга многотомника «Ильхам Алиев. Развитие – наша цель»
Еще раз хочу сказать, главное – это здоровье людей, их социальное положение и наша экономическая устойчивость, так как без этого мы не сможем выполнить первые две задачи. Если у нас не будет мощных экономических возможностей, то все наши намерения останутся на бумаге. Но мы хотим проделать всю эту работу так, чтобы страна развивалась, чтобы будущее страны было обеспечено за счет развития ненефтяного сектора.
Эта цитата, приведенная в 105-й книге недавно вышедшего в свет многотомника «Ильхам Алиев. Развитие – наша цель», была взята из речи главы государства на проведенном 6 августа 2020 года совещании в видеоформате в связи с принятыми в нашей стране мерами в области борьбы с коронавирусом и социально-экономической ситуацией.
Материалы, включенные в очередную книгу многотомника, охватывают июль-сентябрь 2020 года.
В новой книге собраны материалы о встрече Президента Ильхама Алиева с министром национальной обороны Турецкой Республики Хулуси Акаром, начальником Генерального штаба Вооруженных сил Турецкой Республики, генералом армии Яшаром Гюлером и другими членами высокопоставленной военной делегации. Глава государства подробно проинформировал делегацию об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте. Кроме того, были затронуты вопросы совместных турецко-азербайджанских военных учений, сотрудничества между двумя странами в военной и военно-технической сферах.
В этом томе опубликован текст выступления Президента Ильхама Алиева как председателя Движения неприсоединения, так и Президента Азербайджанской Республики в видеоформате на заседании высокого уровня в рамках 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.
В издание включена информация о поздравительном послании главы государства Президенту Реджепу Тайипу Эрдогану по случаю открытия крупнейшего в истории Турции месторождения природного газа, его телефонном разговоре с Президентом Турции в связи со 102-й годовщиной освобождения Кавказской исламской армией под руководством Нуру Паши вместе с Национальной армией Азербайджана и добровольцами Баку от армянской и большевистской оккупации.
Читатели могут ознакомиться с материалами о поездках Президента Ильхама Алиева 29 июля в Гобустанский, Исмаиллинский, Балакенский, Габалинский районы и город Шеки, текстами его выступлений на церемониях открытия социально-экономических, инфраструктурных объектов культуры, центра «ASAN xidmət», встречах с представителями общественности.
В книгу также включен текст выступления Президента Ильхама Алиева в видеоформате на церемонии открытия госпиталя модульного типа Медицинского центра Министерства по чрезвычайным ситуациям, предназначенного для лечения больных коронавирусом, его обращения к учителям, студентам и учащимся по случаю начала нового учебного года, материалы об участии в открытии новых корпусов, построенных для ряда учебных заведений в столице, и других мероприятиях.