Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın cari ildəki 3-cü iclası keçirilib + Foto
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildəki 3-cü iclası keçirilib.
İclasda 2-si elmlər doktorluğu, 31-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 33 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı Firudin Qurbanovun “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbi ənənəsində irfan rəmzlərinin tarixi təkamülü” mövzusu düzəliş edilməklə “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbi ənənəsində irfan rəmzləri” adı ilə təsdiq edilib. Digər elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə iddiaçı Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun doktorantı Fəridə Vəliyevanın “XIII-XV əsrlər anadilli türk şeirində folklor ənənəsi” mövzusu isə orta əsr əlyazmaları ilə işləmə vərdişlərinin olmaması və bu mövzunun onun bilik və bacarıqlarına uyğun gəlməməsi səbəbindən təsdiq edilməyib.
İclasda fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə “Xanımana Əlibəylinin yaradıcılığı”, “XX əsr rus və Azərbaycan ədəbiyyatı şeir formalarının inkişafında ədəbi əlaqələrin rolu”, “Bulud Qaraçorlu Səhəndin həyatı və yaradıcılığı”, “XXI əsrdə Azərbaycan leksikoqrafiyasının inkişafı”, “Azərbaycan çap jurnalistikası müasir media kontekstində”, “Rus mühacir ədəbiyyatında Türkiyə mövzusu”, “Qarabağ ermənilərinin dilində türk sözləri”, “Multikulturalizm və ədəbiyyat (XX əsrin II yarısı Amerika və Azərbaycan nəsri)”, “Azərbaycan dili şivələrində müasir türk dillərinin leksik, qrammatik quruluşu ilə ortaq funksional-semantik xüsusiyyətlər” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Beləliklə, iclasda 11-nin adında dəyişiklik edilməklə, 20 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. Bəzi mövzular isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, professorlar, filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulova, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Состоялось третье заседание Научного совета по проблемам филологии за текущий год + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы под председательством директора этого учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось третье заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований за текущий год.
На заседании были обсуждены темы 33 диссертаций, из которых 2 представлены на соискание ученой степени доктора наук и 31 – доктора философии.
На мероприятии тема диссертации «Историческая эволюция ирфанских символов в азербайджанской литературной традиции средних веков» по программе подготовки доктора наук диссертанта Института литературы имени Низами НАНА Фирудина Гурбанова был утвержден с внесением изменений под названием «Ирфанские символы в азербайджанской литературной традиции средних веков». А диссертация докторанта Института литературы имени Низами Фариды Велиевой на тему «Фольклорная традиция в стихотворениях на родном тюркском языке XIII-XV веков» не была утверждена по причине несоответствия темы со знаниями и способностями автора.
На заседании были широко обсуждены темы диссертаций по программе подготовки доктора философии «Творчество Ханыманы Алибейли», «Роль литературных связей в развитии стихотворных форм русской и аербайджанской литературы XX века», «Жизнь и творчество Булуда Гарачорлу Саханда», «Развитие азербайджанской лексикографии в XXI веке», «Азербайджанская печатная журналистика в контексте современной медии», «Тема Турции в русской эмигрантской литературе», «Тюркские слова в языке карабахских армян», «Мультикультурализм и литература (американская и азербайджанская проза второй половины ХХ века)» и другие.
Таким образом, на заседании были утверждены 20 тем диссертационных работ с внесением изменений в названиях 11 из них. Некоторые темы не были утверждены и были даны соответствующие рекомендации по правильному оформлению исследований.
В ходе обсуждений наряду с Рафаэлем Гусейновым выразили свои мнения и предложения профессора, доктора филологических наук Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Бедирхан Ахмедов, Билал Исмаилов, Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Фахреддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязымов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Надир Мамедли, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли.