Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın cari ildəki 7-ci iclası keçirilib + Foto
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildəki 7-ci iclası keçirilib.
İclasda 5-i elmlər doktorluğu, 30-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 35 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş Sumqayıt Dövlət Universitetinin doktorantı Sevinc Həmzəyevanın “Şərq və Qərb ədəbiyyatında demonizm problemi”, AMEA Gəncə Bölməsinin qiyabi doktorantı Ruziyyə Quliyevanın “Azərbaycan məsnəvilərində süjetdənkənar müqəddimə və haşiyələr” mövzularının adları olduğu kimi təsdiq edilib. AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı Bahar Məmmədovanın “Müstəqillik dövrü Azərbaycan şeiri və müasir gerçəklik” mövzusu isə “Müstəqillik dövrü Azərbaycan şeirində gerçəkliyin əksi” şəklində təsdiq edilib. AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı Nağdəli Zamanovun “Heydər Əliyev və nitq mədəniyyəti” mövzusu yeni olmadığı üçün problemi mərkəzdə ulu öndərin bu sahədəki fəaliyyətləri olmaqla daha geniş müstəvidə götürmək, buna uyğun şəkildə də sərlövhəni formalaşdırmaq iddiaçıya tövsiyə olunaraq təsdiq edilməyib. Həmçinin Naxçıvan Dövlət Universitetinin doktorantı Elbrus Vəliyevin “XIV-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbi dilində söz yaradıcılığı” mövzusu iddiaçının ərəb və fars dillərini, hətta ərəb əlifbasına yetərincə bələd olmaması səbəbindən təsdiq olunmayıb.
İclasda fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə “Azərbaycan dilində keyfiyyət funksional semantik sahə kimi”, “İngilis dilində təzad və oksimoronun praqmatikası”, “Azərbaycan folklorşünaslığında folklor atlası problemi (Ağcabədi folkloru əsasında)”, “Müasir alman dilində formal sual cümlələrinin funksional-semantik təhlili”, “Təhsil diskursunda ingilis dili vasitəsi ilə qloballaşma”, “XX yüzilin 20-30-cu illərində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixçiliyinin formalaşması problemləri”, “XX əsr Türkiyə ədəbiyyatında Azərbaycan mövzusu”, “Bədii dildə rənglərin leksik-semantik xüsusiyyətləri”, “Ərəb məhcər poeziyasının İlya Əbu Madi mərhələsi”, “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan uşaq ədəbiyyatı və folklor”, “Əli bəy Hüseynzadə irsinin biblioqrafik tədqiqi” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Beləliklə, iclasda 8-nin adından dəyişiklik edilməklə 18 mövzu təsdiq edilib, 17 mövzu isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Fəxrəddin Veysəlli, Qəzənfər Kazımov, Nadir Məmmədli, Qulu Məhərrəmli, Rəhilə Qeybullayeva, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Состоялось седьмое заседание Научного совета по проблемам филологии за текущий год + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы под председательством директора этого учреждения, академика Рафаэля Гусейнова, состоялось седьмое заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований НАНА за текущий год.
На заседании были обсуждены 35 тем диссертаций, 5 из которых были представлены по программе подготовки докторов наук, а 30 – по программе подготовки докторов философии.
Диссертации по программе подготовки докторов наук докторанта Сумгайытского государственного университета Севидж Гамзаевой «Проблема демонизма в Восточной и Западной литературе» и докторанта заочного отделения Нахчыванского отделения НАНА Рузийи Гулиевой «Внесюжетные предисловия и вставные эпизоды в азербайджанских двустишиях» были утверждены. А тема диссертанта Института литературы им. Низами НАНА Бахар Мамедовой «Азербайджанское стихотворение периода независимости и современная реальность» была переименована и утверждена под названием «Отражение реальности в азербайджанском стихотворении периода независимости». Тема диссертанта Института языкознания им. Насими НАНА Нагдали Заманова «Гейдар Алиев и культура речи» не была утверждена по причине устарелости темы. Тема докторанта Нахчыванского государственного университета Эльбруса Велиева «Словотворчество в азербайджанском литературном языке XIV-XVI вв.» не была утверждена по причине нехватки знаний претендента в области арабского и персидского языков, в том числе арабского алфавита.
На заседании также состоялась широкая научная дискуссия в области тем диссертаций по программе подготовки докторов философии «Качество как функциональная семантическая сфера в азербайджанском языке», «Прагматика контраста и оксиморона на английском языке», «Проблема фольклорного атласа в азербайджанской фольклористике (на основе агджабединского фольклора)», «Функционально-семантический анализ формального вопросительного предложения в современном немецком языке», «Английский язык как средство глобализации в образовательном дискурсе», «Проблема формирования истории азербайджанской литературы в 20-30 гг. XX столетия», «Тема Азербайджана в турецкой литературе XX века», «Лексико-семантические особенности цветов в художественном языке», «Этап Ильи Абу Мади в арабской эмигрантской литературе», «Азербайджанская детская литература и фольклор начала XX века» и «Библиографическое исследование наследия Али бека Гусейнзаде».
Таким образом, на заседании были утверждены 18 тем со внесением изменений в 8 из них, а претендентам 17 тем, которые не были утверждены, были даны соответствующие рекомендации по правильному оформлению своих исследовательских работ.
В обсуждениях, наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым выдвинули свои мнения и предложения доктора филологических наук Аида Гасымова, Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Фахреддин Вейсалли, Газанфар Кязимов, Надир Мамедли, Гулу Магеррамли, Рахиля Гейбуллаева, Шафаг Алибейли, Сейфаддин Рзасой.