Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
May 22, 2018 | 09:50 / Konfranslar, İclaslar
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın 5-ci iclası keçirilib.
Bu dəfəki iclasda 12-si elmlər doktorluğu, 22-si isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə təqdim edilmiş 34 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub, dissertant və doktorantlara tədqiqatlarını təkmilləşdirmələri üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı Günel Bayramovanın “Müxtəlif sistemli dillərdə ritorik fiqurların semio-koqnitiv xüsusiyyətləri”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı Təhminə İsmayılovanın “Azərbaycan mətbuat dili mətn dilçiliyi aspektində (2010-2020-ci illərin qəzet materialları əsasında)”, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun doktorantı Şəhla Qurbanovanın “Azərbaycan-Hindistan ədəbi əlaqələri”, Folklor İnstitutunun dissertantı Zümrüd Mənsimovanın “Azərbaycan folklorunda əcdad kultu və onun transformativ paradiqmaları”, AMEA Naxçıvan Bölməsinin doktorantı Leyla Səfərovanın “İngilis və Azərbaycan dillərində növ paradiqminin ifadə vasitələri və törəmə qrammatikasında bu problemin həlli məsələləri”, Azərbaycan Dillər Universitetinin doktorantı İmarət Süleymanovanın “Folklor frazeologiyasının struktur-semantik xüsusiyyətləri”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı Fizuli Mustafayevin “Azərbaycanda kino dilinin üslubi-semantik xüsusiyyətləri” mövzuları adlarında heç bir dəyişiklik olunmadan təsdiq edilib.
Dilçilik İnstitutunun dissertantı Gültəkin Əliyevanın “Azərbaycan və rus dillərində sadə cümlənin növləri və tipologiyası” mövzusu “Azərbaycan və rus dillərində sadə cümlənin tipologiyası” kimi, Dilçilik İnstitutunun dissertantı Aysel Qəriblinin “Türk dili və türk dilləri anlayışının təşəkkülü tarixi” mövzusu “Türk dili və türk dilləri anlayışının formalaşması tarixinin elmi-metodoloji problemləri” şəklində adlarında müəyyən dəqiqləşdirilmə aparılmaqla təsdiq edilib.
İclasda “XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan lirikasında ənənə və novatorluq poetik təfəkkürün dinamikası kimi”, “Çağdaş Azərbaycan nəsrində roman formalarının transformasiya yolları”, “Polyak ədəbiyyatı və Azərbaycan”, “Mirzə Fətəli Axundzadə obrazı Azərbaycan ədəbiyyatında”, “Müxtəlif sistemli dillərdə linqvokulturoloji informasiyanın koqnitiv qavranılması”, “Onlayn jurnalistikada peşəkarlıq problemləri”, “Müasir Azərbaycan dilində alman mənşəli alınmaların linqvo-praqmatik xüsusiyyətləri” və digər dissertasiya mövzuları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumiyyətlə, iclasda 9-unun adında dəyişiklik edilməklə 26 mövzu təsdiq edilib. Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, Azadə Musabəyli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На заседании Научного совета по проблемам филологии состоялось широкое обсуждение тем диссертаций + Фото Мая 22, 2018 | 09:50 / Конференции, собрания
Под председательством академика Рафаэля Гусейнова состоялось 5-е заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На этом заседании были обсуждены темы 34 диссертаций, 12 из которых были представлены на соискание ученой степени доктора наук, 22 – доктора философии. Докторантам и диссертантам были даны соответствующие рекомендации по усовершенствованию их исследований.
Темы представленных по программе подготовки докторов наук диссертаций диссертанта Института языкознания НАНА Гюнель Байрамовой «Семио-когнитивные особенности риторических фигур в различных системных языках», диссертанта Института языкознания Тахмины Исмаиловой «Язык азербайджанской печати в аспекте текстовой лингвистики (на основе газетных материалов 2010-2020 гг.)», докторанта Института литературы Шахлы Гурбановой «Азербайджано-индийские литературные связи», диссертанта Института фольклора Зумруд Мансимовой «Культ предка в азербайджанском фольклоре и его трансформативные парадигмы», докторанта Нахчыванского отделения НАНА Лейлы Сафаровой «Средства выражения видовой парадигмы в английском и азербайджанском языках и вопросы решения этой проблемы в производной грамматике», докторанта Азербайджанского университета языков Имарет Сулеймановой «Структурно-семантические особенности фольклорного фразеологизма», диссертанта Института языкознания Физули Мустафаева «Стилистико-семантические особенности языка кино в Азербайджане» были утверждены без внесения каких-либо изменений.
Тема диссертанта Института языкознания Гюльтекин Алиевой «Виды и типологии простого предложения на азербайджанском и русском языках» была утверждена, как «Типология простого предложения на азербайджанском и русском языках», тема диссертанта Института языкознания Айсель Гарибли «История становления понятия тюркского языка и тюркских языков» утверждена, как «Научно-методологические проблемы истории формирования понятия тюркского языка и тюркских языков».
На заседании был проведен широкий обмен мнениями вокруг диссертационных тем «Традиция и новаторство как динамика поэтического мышления в лирике Азербайджана начала XIX века», «Пути трансформации форм романов в современной азербайджанской прозе», «Польская литература и Азербайджан», «Образ Мирзы Фатали Ахундзаде в азербайджанской литературе», «Когнитивное восприятие лингвокультурологической информации в разносистемных языках», «Проблемы профессионализма в онлайн-журналистике», «Лингво-прагматические особенности заимствований немецкого происхождения в современном азербайджанском языке».
В целом, на заседании были утверждены 26 тем с внесением изменений в названия 9-ти. В обсуждениях высказали свои мнения и предложения доктора филологических наук, профессора Атамоглан Гасанов, Бедирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Фахраддин Вейсалли, Азада Мусабейли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязимов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли и Паша Керимов.