Akademik Rafael Hüseynov Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində mühazirə oxuyub
Okt 01, 2018 | 10:17 / Konfranslar, İclaslar
Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində sentyabrın 29-da Bakı Kitab Mərkəzində Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun mühazirəsi dinlənilib.
“Yaxın və Orta Şərq şeirində bənzətmə ənənəsi: bənzətmədə bənzərsizlik” mövzusunda mühazirə deyən akademik Rafael Hüseynov Nəsimi irsinin təsir dairəsindən danışıb. O, tarixə nəzər salaraq sovet dövründə Nəsiminin 600 illik yubileyi ərəfəsində görülən işlərdən bəhs edib. Azərbaycan ədəbiyyatşünaslarının tədqiqatlarını qeyd edən mühazirəçi həmin dövrdə Nəsimi yaradıcılığı ilə bağlı ölkəmizin mədəni mühitində bir çox işlərin görüldüyünü, şairin sözlərinə mahnılar bəstələndiyini xatırladıb. Vurğulayıb ki, Nəsimini sadə Azərbaycan insanına “Nəsimi” filmi tanıdıb.
R.Hüseynovun sözlərinə görə, Nəsimi insan düşüncələrinə çox dərindən vaqif olub və özündən sonrakı ədəbiyyata böyük təsir göstərib. Nəsimi düşüncə modelləri yaradan mütəfəkkir idi. Ondan sonra da Azərbaycan dilində yazanlar olub, lakin onlarda Nəsiminin dili qədər melodiklik, ifadə plastikası olmayıb. Mühazirəçi onların sırasında Qazi Bürhanəddinin, Həbibinin adlarını çəkib. Vurğulayıb ki, Nəsimini müasir dövrdə oxumaq və anlamaq daha asandır.
Mühazirəçi diqqətə çatdırıb ki, Nəsimidən sonra ədəbiyyatımızın və dilimizin özünəqayıdışı başlanıb, poetik lüğətlər yaranıb. Nəsimi anadilli ədəbiyyatı zirvəyə yüksəldib. İmadəddin Nəsimi olmasaydı, hürufilik bu qədər əhatəli olmaz və geniş yayılmazdı. Orta əsrlərdə etiraz hərəkatları daha çox şəhərlərdə olurdu. Bu hərəkatlarda hürufilik bir vasitə idi. Nəsimiyə qarşı hökmdarların sərt mövqeyinin arxasında ciddi siyasi səbəblər də dayanırdı. Çünki onun arxasınca gedən insanlar vardı.
Mühazirədə qeyd edilib ki, Nəsimi irsi, həmçinin təriqətlərlə bağlı insanların düşüncələrinə təsir göstərib. Ədibin xidməti təkcə Azərbaycan türkcəsində yazması ilə bitməyib. Onun davamçıları öz yaradıcılıqlarında Nəsimi kimi saf bir dildə yazmağa çalışıblar və bütün bunlar Azərbaycan dilinə, ədəbiyyatına öz təsirini göstərib.
Sonda Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının əhəmiyyətini vurğulayan akademik Rafael Hüseynov festival çərçivəsində çox dəyərli tədbirlərin keçirildiyini bildirib.

Академик Рафаэль Гусейнов прочитал лекцию в рамках Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими
Окт 01, 2018 | 10:17 / Конференции, собрания
29 сентября в рамках Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими в Бакинском книжном центре была заслушана лекция академика Рафаэля Гусейнова.
В лекции на тему «Традиция подражания в поэзии Ближнего и Среднего Востока: неподражаемость в подражании» Рафаэль Гусейнов рассказал о круге влияния наследия Насими. Окинув взглядом историю, он рассказал о работе, проведенной в советский период в преддверии 600-летнего юбилея Насими. Отметив исследование азербайджанских литературоведов, лектор напомнил, что в этот период в связи с творчеством Насими была проведена очень большая работа.
По словам Р.Гусейнова, Насими очень глубоко вникал в мысли человека и оказал большое влияние на дальнейшую литературу. Насими был мыслителем, создавшим модели мышления. И после него были поэты, писавшие на азербайджанском языке, однако у них не было такой мелодичности, грациозности выражений как у Насими. Среди них лектор назвал имена Кади Бурханеддина, Габиби. Он подчеркнул, что читать и осознавать Насими в современный период намного легче.
Лектор довел до внимания, что после Насими началось возвращение к нам нашей литературы и нашего языка, были созданы поэтические словари. Насими возвысил литературу, написанную на родном языке. Если бы не было Имамеддина Насими, хуруфизм не был бы столь обширным, не распространился бы так широко. В средние века движения протеста чаще происходили в городах. В этих движениях хуруфизм был неким средством. За суровой позицией правителей против Насими стояли серьезные политические причины. Потому что были люди, идущие за ним.
В лекции было отмечено, что наследие Насими также оказало влияние на мышления людей, связанных с сектами. Например, традиция Насими продолжалась в Анатолии до начала ХХ века.
Заслуга Насими не ограничивается только тем, что он писал на азербайджанском языке. Он также имел последователей, которые в своем творчестве стремились писать на таком же чистом языке, как Насими, и все это оказало влияние на азербайджанский язык и азербайджанскую литературу.
В заключение, подчеркнув значение Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что в рамках фестиваля были проведены очень значимые мероприятия.