“Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Okt 23, 2018 | 15:11 / Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 23-də Bakı Konqres Mərkəzində “Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan konfransda 30 ölkədən 150-dək xarici qonaq iştirak edir.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə İslam aləmində ən uzunmüddətli hakimiyyətə malik Şirvanşahlar dövlətinin tarixinin öyrənilməsi baxımından konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bu gün qədim və orta əsrlərdə yaşayıb yaratmış ədiblərimizin yaradıcılığının alimlərimiz tərəfindən geniş şəkildə araşdırıldığını deyən AMEA rəhbəri Şirvanşahlar dövlətinin bütün atributlara sahib dövlətçilik ənənələri ilə tanındığını və hər zaman dahi şair və alimlərin yaşadığı bir mərkəz rolunu oynadığını vurğulayıb. O, Şirvanşahlar dövründə Bakı, Şamaxı və Dərbənddə çox böyük mədəniyyət nümunələrinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
"Prezident İlham Əliyev Şirvanşahlar Sarayının yenidən qurulmasına xüsusi göstəriş verib. Bu gün Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva elmə və milli-mədəni irsimizə böyük diqqət və qayğı göstərirlər. Mehriban Əliyevanın köməyi sayəsində Şirvanşahlar Saray Kompleksi UNESCO-nun Ümumdünya İrsi Siyahısına daxil edilib. Son illər dünya dövlətlərinin tanınmış elm adamlarının xalqımızın zəngin və mədəni irsinin tədqiqinə maraqları artıb" - deyə akademik A.Əlizadə vurğulayıb.
AMEA prezidenti maddi-mədəniyyət abidələrimizin, xalqımızın zəngin mənəvi irsinin qorunması və təbliği istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl işlər nəticəsində Azərbaycan mədəniyyətinin dünya miqyasında tanındığıını qeyd edib.
Sonra çıxış edən Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev bildirib ki, konfransın keçirilməsi dövlətçiliyin dərk edilməsi istiqamətində çox böyük addımdır. Tarixən Azərbaycan öz müstəqilliyini qoruyub saxlayıb. Şirvanşahlar Asiya ilə Avropanın kəsişdiyi bir coğrafiyada öz dövlətini yaradaraq inkişaf etdiriblər.
Nazir qeyd edib ki, müasir Azərbaycan hər zaman tarixinə, mədəniyyətinə həssaslıqla yanaşır. Ulu öndər Heydər Əliyevin dövründə İçərişəhər UNESCO-nun Mədəni İrs Siyahısında yer alıb.
Şirvanşahlar dövlətinin tarixi haqqında iştirakçılara məlumat verən “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruq İdarəsinin (DTMQ) rəisi Əsgər Ələkbərov deyib ki, o dövrdə inşa edilmiş memarlıq abidələri, yazılmış ədəbi əsərlər dünya irsinin mükəmməl nümunələri sırasında xüsusi yer tutur.
Qeyd olunub ki, Şirvan şahlarının iqamətgahının, minillik Şirvan tarixinin ən göz oxşayan tikililərinin İçərişəhər ərazisində yerləşməsi bu konfransın keçirilməsi ilə bağlı ideyanın yaranmasının ən başlıca səbəblərindən olub. Azərbaycan, eləcə də dünya ədəbiyyatının dahi simalarından olan Xaqani Şirvani və İmadəddin Nəsiminin o dövrdə yazıb yaratmaları Şirvan şahlarının poeziya, elm və yaradıcılığa göstərdikləri qayğının bariz nümunələrindən biridir.
Ə.Ələkbərov bu yaxınlarda Azərbaycanda Heydər Əliyev Fondu tərəfindən fondun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın şəxsi təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığına həsr olunmuş "Şeir, incəsənət və mənəviyyat" şüarı altında birinci Nəsimi Festivalının keçirildiyini də xatırladaraq, Nəsiminin adının bu gün hamımız üçün mənəviyyat və ziya simvolu olduğunu bildirib.
Tədbir çərçivəsində tanınmış elm adamları Şirvanşahlar dövlətinin (VI-XVI əsrlər) minillik tarixi, memarlığı, arxeologiya, etnoqrafiya, ədəbiyyat, epiqrafiya və fəlsəfəsinə dair müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış edəcəklər.

International Scientific Conference “Journey from modern Azerbaijan to the state Shirvanshahs” kicked off
Oct 23, 2018 | 15:11 / Conferences, assemblies
International Scientific Conference “Journey from modern Azerbaijan to the Historical State of the Shirvanshahs” opened at the Baku Congress Center on October 23.
About 15 foreign guests from 30 countries attended the conference, organized by the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Department and the National Academy of Sciences.
Opening the conference, President ANAS, academician Akif Alizadeh spoke about the historical power of the Shirvanshahs state and the research work carried out in modern, independent Azerbaijan for the study of this period. "Ancient centers of civilization in Azerbaijan have historic traditions of statehood. This state, which always preserved its territorial integrity, has played a central role in the life of poets and scholars. Today, President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva take great care of science. Thanks to Mehriban Aliyeva, the Shirvanshahs palace was included in the UNESCO World Heritage List," said the academician.
Azerbaijan's Minister of Culture Abulfas Garayev said that, holding of the conference is a great step towards understanding the statehood. Historically, Azerbaijan has maintained its independence. Shirvanshahs have developed their own state in Asia and Europe in a geographical area. Modern Azerbaijan is always sensitive to its history and culture. During the reign of the great national leader Heydar Aliyev, Icherisheher was included in the UNESCO Cultural Heritage List. Shirvanshahs Palace Complex is included in UNESCO World Heritage List thanks to the support of First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Asgar Alakbarov, head of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve, informed the participants about the history of the Shirvanshahs state. He stressed said that architectural monuments and literary works created during that period occupy a special place among the perfect examples of the world heritage.
A.Alekperov recalled that, the Heydar Aliyev Foundation recently held the 1st Nasimi festival under the slogan “Poetry, art and spirituality” dedicated to the work of Imaddedin Nasimi, by the personal initiative of the Vice-President of the Foundation - Leyla Aliyeva.
Lectures on the history, architecture, archeology, ethnography, literature, epigraphy and philosophy of the state of Shirvanshahs are organized within the framework of the conference.