Mart 06, 2019 | 11:50 / Konfranslar, İclaslar
Martın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Bildirib ki, iclas çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatının qüdrətli nümayəndəsi Səməd Vurğunun fəaliyyətinə həsr olunub. AMEA rəhbəri böyük şairin unudulmaz alim, vətənpərvər insan olduğunu, xatirəsinin həmişə könüllərdə əbədi qalacağını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatında dramaturq kimi şöhrət qazanan Səməd Vurğun zəngin fəaliyyəti ilə, gözəl xatirələrlə yada salınır. Alim Səməd Vurğunun bahar şairi olduğunu və xalq şairi kimi bütün ömrünü insanlığa, vətənpərvərliyə həsr etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Humanitar Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Akademik bildirib ki, milli ədəbi düşüncəmizin məntiqi davamı kimi təzahür edən, öz mənşəyini bilavasitə folklor təfəkkürünün etnik-mədəni potensiyalından götürən, dərin lirizmi və ümumbəşəri dəyərlər sistemi ilə səciyyələnən Səməd Vurğun poeziyasında ən aparıcı ideoloji tendensiyalardan biri azərbaycançılıq məfkurəsi olub. Alim sovet dövründə Səməd Vurğunun azərbaycançılıq məfkurəsinin yalnız milli-mənəvi deyil, eyni zamanda funksional olaraq milli dövlətçilik təfəkkürünün qorunması baxımından da olduqca müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
Akademik T.Kərimli ümummilli lider Heydər Əliyevin şairin 90 illik yubileyində Səməd Vurğunun şeirlərinin Azərbaycan dilini zənginləşdirdiyini və inkişaf etdirdiyini söylədiyini xatırladaraq bildirib ki, Ulu öndər dahi ədibin yaradıclığına yüksək dəyər verib.
Ulu öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şairin 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı Sərəncamını xatırladan natiq bildirib ki, bu sənəd ölkə başçısının ədəbiyyatımıza və mədəniyyətimizə göstərdiyi diqqət və qayğının növbəti göstəricisidir.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra iclasda Rəyasət Heyəti ölkə iqtisadiyyatının və insan kapitalının davamlı inkişafında AMEA-nın iştirakının daha da genişləndirilməsi, Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların icrasının tam həcmdə təmin olunması məqsədilə "AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrində qoyulmuş vəzifələrin icrası üzrə Tədbirlər planı"nı təsdiq edib.
İclasda həmçinin akademik Həmid Araslının 110 illik, akademik Asəf Nadirovun 90 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə əlaqədar müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin 29 iyun 2018-ci il tarixli 11/4 nömrəli qərarına dəyişiklik edilməsi, AMEA-nın Lənkəran Elmi Mərkəzində İnformasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılması, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar və Fəlsəfə institutlarının strukturlarında qismən dəyişiklik edilməsi haqqında da qərarlar verilib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Akademik Ramiz Məmmədov AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq olunub.

Состоялось очередное заседание Президиума Академии наук
Открывший мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня. Он сообщил, что заседание посвящено деятельности великого представителя многовековой азербайджанской литературы Самеда Вургуна. Руководитель НАНА подчеркнул, что известный поэт был видным ученым и патриотом, память о нем всегда будет жить в сердцах людей. Академик добавил, что Самед Вургун, завоевавший славу в азербайджанской литературе и в качестве драматурга, известен своей разносторонней деятельностью и живет в воспоминаниях народа. Ученый также подчеркнул, что, будучи поэтом весны и Народным поэтом, Самед Вургун всю свою жизнь посвятил человечеству и патриотизму.
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли выступил с научным докладом «Идеология азербайджанства в творчестве Самеда Вургуна». Академик сообщил, что одной из ведущих идеологических тенденций в поэзии Самеда Вургуна, являющейся логическим продолжением отечественной национальной литературной мысли, черпающей свое содержание непосредственно из этно-культурного потенциала фольклорного мышления и характеризующейся глубоким лиризмом и системой общечеловеческих ценностей, является идеология азербайджанства. Ученый отметил, что идеология азербайджанства в творчестве классика имела в советский период исключительное значение не только с точки зрения защиты национально-нравственных ценностей, но и функционально с точки зрения сохранения идей национальной государственности.
Напомнив о том, что на праздновании 90-летнего юбилея поэта общенациональный лидер Гейдар Алиев отметил, что поэзия Самеда Вургуна обогатила и развила азербайджанский язык, Теймур Керимли добавил, что великий лидер всегда высоко ценил творчество классика.
Напомнив о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, успешно продолжающего политику великого лидера, о проведении 100-летнего юбилея поэта на высоком уровне, оратор отметил, что данный документ является очередным свидетельством внимания и заботы главы государства о нашей литературе и культуре.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы, принято соответствующее постановление.
Далее Президиум утвердил «План мероприятий НАНА по выполнению задач, поставленных в Стратегических дорожных картах по основным секторам экономики Азербайджанской Республики, на 2019-2020 гг.», нацеленный на еще большее расширение участия НАНА в продолжительном развитии экономики страны и человеческого капитала и обеспечение выполнения поручений, данных в Стратегических дорожных картах, в полном объеме.
На мероприятии были приняты соответствующие постановления в связи с проведением 110-летнего юбилея академика Гамида Араслы и 90-летнего юбилея академика Асафа Надирова.
На заседании также были приняты постановления о внесении изменений в постановление Президиума НАНА № 11/4 от 29 июня 2018 года, создании в Ленкоранском региональном научном центре НАНА Отдела информации и связей с общественностью, внесении частичных изменений в структуры институтов Рукописей имени Мухаммеда Физули и Философии НАНА.
В заключение был рассмотрен кадровый вопрос. Академик Рамиз Мамедовбыл утвержден в должности директора Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА.