AMEA elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirildi Noy 22, 2016 | 16:17 / Konfranslar, İclaslar
22 noyabr 2016-cı il tarixdə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YTP)  Akademiyanın elmi müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirildi.
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verərək, iclasın ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixdə imzaladığı “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA)  Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması” haqqında Sərəncamın icrasına dair məsələlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Akademik Akif Əlizadə YTP-nın AMEA-nın bugünkü inkişafı və gələcək fəaliyyəti üçün yaratdığı imkanlardan söz açdı. O, sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsi və hər bir alimin bu prosesdə fəal iştirakının birbaşa Azərbaycan elminin inkişafına xidmət etdiyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, texnologiyalar parkının yaradılması AMEA-da dünya üzrə prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmaların aparılmasına təkan verəcək, bu sahədə daha mühüm nailiyyətlərin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradacaq.
Sonra AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev çıxış edərək Təcrübə-Sənaye Zavodunun (TSZ) yaranma tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, zavod 1974-cü ildə fəaliyyətə başlamışdır. Müasir dövrdə burada istehsal olunan məhsulların dünya bazarlarına çıxarılması üçün konkret addımlar atılır. Bir sıra yerli və xarici müəssisə və təşkilatlarla müqavilələr imzalanır.
F.Abdullayev TSZ-nın akademiya rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə müasir texnoloji avadanlıq və xammal bazası ilə təmin olunması nəticəsində məhsul istehsalında çeşidlərin artırılması ilə yanaşı, hazırda məhsulların müxtəlifliyi və keyfiyyətinin də artmaqda olduğunu qeyd etdi.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev “AMEA-da innovasiya və elmin kommersiyalaşdırılması fəaliyyəti” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. AMEA-da Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılmasını Azərbaycan elmi, o cümlədən akademiyanın fəaliyyəti üçün mühüm hadisə kimi qiymətləndirdi.
O, texnopark ekosisteminin baza prinsiplərindən söz açaraq bildirdi ki, buraya biznes inkubasiya prosesi, inzibati dəstək və güzəştlər, maliyyə xidmətləri, qrantlar, kreditlər, hüquqi dəstək xidmətləri və s. aiddir. Qeyd etdi ki, sərəncamda nəzərdə tutulduğu kimi, YTP-nın məkanı AMEA Təcrübə Sənaye Zavodunun ərazisidir.
Məruzəçi rəhbərlik etdiyi şöbənin fəaliyyəti və əsas vəzifələrindən də söz açdı. Bildirdi ki, əsas məqsəd respublikada elmin inkişafı, elmi-tədqiqat işləri, innovasiya layihələri istiqamətində müvafiq ictimai, özəl və ya beynəlxalq institutlarla əməkdaşlıq edilməsi, texnologiyaların transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təmin edilməsidir.
Daha sonar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Müəllif hüquqları və patent şöbəsinin müdiri Sadıx Nəbiyev çıxış edərək AMEA-da patent sahəsində mövcud vəziyyət və problemlərdən söz açdı. Bildirdi ki, hazırda Akademiyada qüvvədə olan 381 patent mövcuddur ki, onların da əksəriyyəti Kimya Elmləri Bölməsinə aiddir.
Hər il AMEA-nın təxminən 30-40 patent əldə etdiyini vurğulayan S.Nəbiyev patentlərə lisenziyaların verilməsi və onların istehsalatda tətbiqini sürətləndirmək üçün zəruri tədbirlərin görüldüyünü və bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
TSZ-nun direktoru Vasif Abbasov öz çıxışında zavodun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu gün zavodda Avropa və dünya standartlarına cavab verən məhdud miqdarda sürtkü materiallarının istehsalına imkan verən istehsal qurğuları və müasir laboratoriya – pilot kompleksi yaradılmışdır. Burada istehsal edilən məhsul nümunələri son vaxtlar respublikamızda müxtəlif fond və təşkilatlar tərəfindən təşkil edilmiş sərgi pavilyonlarında nümayiş etdirilir. Həmçinin qeyd etdi ki, bu gün zavodun potensialı respublika üzrə 60-70 faiz məhsulu istehsal etməyə imkan verir.
Daha sonra TSZ-nun əməkdaşları zavodda hazırlanan bir sıra müasir texnoloji avadanlıq nümunələrini təqdim edərək, onların tətbiq sahələri və istifadə qaydaları haqqında məlumat verdilər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim ƏliquliyevBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman ƏmiraslanovNeft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və başqaları çıxış edərək müzakirə olunan məsələlərin Yüksək Texnologiyalar Parkının istismarı ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrin həyata keçirilməsinə mühüm töhfə olduğunu qeyd etdilər, bir sıra təkliflər səsləndirdilər.

Next meeting of the scientific ventures of ANAS Directors' Board held
On November 22, 2016, the next meeting of scientific ventures of ANAS Directors’ Board was held at the High Technologies Park.
November 22, 2016 in the Experiment-Industry Plant of ANAS of ANAS was held a regular meeting of the Board of Directors of the scientific institutions of the Academy.
First President of ANAS, Academician Akif Alizadeh informed about the issues on the agenda and noted that the meeting was devoted to discussion of issues concerning the execution of the Order of the President of the country Ilham Aliyev "On creation of the Park of High Technologies of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS)" on November 8, 2016 .
Academician Akif Alizadeh spoke about the opportunities created by the OEM for the present and future development of the activity of ANAS. He stressed that the implementation of tasks arising from the order and the active participation of every scientist in this process directly serve the development of Russian science. He noted that the establishment of industrial park will give impetus to research in priority research areas in ANAS, create opportunities to achieve more significant results in this area.
Then the head of the Administrative Office of ANAS, PhD in Political Science Fatali Abdullayev in his speech spoke about the history of creation and activity of Experiment-Industry Plant (ESP). He noted that the Plant began operating in 1974. Currently, concrete steps for the withdrawal of products produced here to the world markets. Contracts are signed with several local and foreign companies and organizations.
Abdullayev noted that as a result of providing the SCR on the initiative of the Academy of more modern technological equipment and raw materials, along with an increase in variety of products in the production, now also increases the diversity and quality of products.
Then head of the Innovation Department of the Presidium of ANAS, PhD in Agricultural sciences Vugar Babayev made a presentation on the theme "Innovation and commercialization activities in the science of ANAS". It hailed the creation of the Park of High Technologies of ANAS in as an important event for the country's science and activities of the Academy.
Speaking about the basic principles of the ecosystem of industrial park, he noted that this includes the process of business incubation, administrative support and facilities, financial services, grants, loans, legal services, and others. He noted that, as provided in the Order for a place reserved for the Park in the territory of Experiment-Industry Plant.
Later on, head of Copyrights and Patent Department Sadikh Nabiyev made speech on state-of-the-art condition and problems in the sphere of patents in ANAS and stated that, currently, 380 patents are on a force in Academy, that majority of them belong to the Division of Chemical Sciences.
Each year, about 30-40 patents are obtained in ANAS and necessary measures are taken to give licenses and accelerate their application to the manufacturing, he added.
Director of ESP Vasif Abbasov briefed about key activity directions of the Plant and noted that, today, manufacturing facilities and modern laboratory, allowing for production of lubricants in limited quantities meet with Europe and world-class standards - pilot complex has been created in the Plant. Product samples are featured in the exhibition pavilions organized by various foundations and organizations in the country in recent years.
Then, employees of ESP submitted several modern technological equipment samples and informed on the application and usage rules.
The Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Academician-Secretary of ANAS Academician Rasim Alguliyev, Academician-Secretary of ANAS Division of Biological and Medical Scienes, Academician Ahliman Amiraslanov, Director of the Institute of Petrochemical Processes Academician Vagif Abbasov and others reported at the event on issues regarding commissioning of the High-Tech Park of ANAS and give suggestions.