AMEA muzeylərinin fəaliyyəti ilə bağlı yeni qaydalar təsdiq olunub İyul 05, 2017 | 10:35 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın muzeylərində sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi qaydaları müzakirə olunub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəbildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 dekabr 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Akademiyanın nizamnaməsi və "Elm haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun müvafiq maddəsinə əsasən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları öz maddi-texniki bazalarını möhkəmləndirmək, əməkdaşlarının sosial-məişət şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər. Akademik qeyd edib ki, AMEA-nın muzeylərinin sahibkarlıq fəaliyyəti həmin qurumların nizamnamələrində nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun tənzimlənməlidir.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının muzeylərinin sa­hib­kar­lıq fəaliyyətinin həyata keçirməsi Qaydası"nı təsdiq edib. Müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərlərinə xidmətlərin bu Qaydalara uyğun olaraq göstərilməsini qanunvericiliklə müəyyən edilmiş müqavilələr əsasında həyata keçirmək tapşırılıb.
Muzeylərin fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi, maddi-texniki bazalarının möhkəm­lən­di­rilməsi və işçilərinin əməyinin stimullaşdırılması məqsədilə həyata keçirilən sahibkarlıq fəaliy­yətləri bu Qaydalara edilmiş əlavələr, fiziki və hüquqi şəxslər arasında bağlanmış mülki hüquqi müqavilələr əsasında müəyyən edilir.

At the meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the rules of conducting the activity of the museums of ANAS were discussed.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, said that according to the Charter of the Academy approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 11, 2014 and the relevant article of the Law of the Republic of Azerbaijan "About Science", scientific institutions and organizations of ANAS may engage in an entrepreneurial activities to strengthen their own logistics, improve their social and living conditions. Activity of ANAS museums should be regulated in accordance with the directions of activity of these institutions, academician noted.
Taking into consideration all the problems, Presidium has approved the "Procedure for the implementation of entrepreneurial activity of museums of the National Academy of Sciences of Azerbaijan". Heads of the relevant scientific institutions are instructed to carry out the provision of services in accordance with these Regulations on the basis of contracts established by the legislation.
Entrepreneurship activities for the expansion of the activities of the museums, strengthening their logistics and stimulating their employees are defined by these Rules, based on civil law contracts concluded between individuals and legal entities.