AMEA muzeylərinin fəaliyyəti ilə bağlı yeni qaydalar təsdiq olunub İyul 05, 2017 | 10:35 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın muzeylərində sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi qaydaları müzakirə olunub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəbildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 dekabr 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Akademiyanın nizamnaməsi və "Elm haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun müvafiq maddəsinə əsasən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları öz maddi-texniki bazalarını möhkəmləndirmək, əməkdaşlarının sosial-məişət şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər. Akademik qeyd edib ki, AMEA-nın muzeylərinin sahibkarlıq fəaliyyəti həmin qurumların nizamnamələrində nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun tənzimlənməlidir.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının muzeylərinin sa­hib­kar­lıq fəaliyyətinin həyata keçirməsi Qaydası"nı təsdiq edib. Müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərlərinə xidmətlərin bu Qaydalara uyğun olaraq göstərilməsini qanunvericiliklə müəyyən edilmiş müqavilələr əsasında həyata keçirmək tapşırılıb.
Muzeylərin fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi, maddi-texniki bazalarının möhkəm­lən­di­rilməsi və işçilərinin əməyinin stimullaşdırılması məqsədilə həyata keçirilən sahibkarlıq fəaliy­yətləri bu Qaydalara edilmiş əlavələr, fiziki və hüquqi şəxslər arasında bağlanmış mülki hüquqi müqavilələr əsasında müəyyən edilir.

Утверждены новые правила в связи с деятельностью музеев НАНА
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 5 июля, были обсуждены правила осуществления музеями НАНА предпринимательской деятельности.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что в соответствии с Уставом НАНА, утвержденным Указом Президента Азербайджанской Республики от 11 декабря 2014 года, и соответствующими пунктами Закона Азербайджанской Республики «О науке», научные учреждения и организации Академии могут заниматься предпринимательской деятельностью с целью усиления материально-технической базы и улучшения социального положения сотрудников. Академик отметил, что предпринимательская деятельность, осуществляемая музеями НАНА, должна регулироваться в соответствии со сферами деятельности, предусмотренными в уставах этих учреждений.
Учитывая все вышесказанное, Президиум постановил утвердить «Правила осуществления музеями Национальной академии наук Азербайджана предпринимательской деятельности». Руководителям соответствующих научных учреждений было поручено осуществлять деятельность по оказанию услуг, указанных в данных Правилах, на основе договоров, предусмотренных законодательством.
Предпринимательская деятельность, осуществляемая для расширения деятельности музеев, усиления их материально-технической базы и стимулирования труда сотрудников, опирается на дополнения к Правилам и гражданско-правовые договоры, заключенные между физическими и юридическими лицами.