AMEA əməkdaşları üçün tikiləcək ilk yaşayış kompleksinin təməli qoyulub Mart 09, 2018 | 16:39 / Mühüm hadisələr
Bu gün Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə (Science City) AMEA əməkdaşları üçün tikiləcək kooperativ yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək son illər rəhbərlik etdiyi qurumda əməkdaşların sosial vəziyyətlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, akademiya tarixində ilk dəfə olaraq tikiləcək yaşayış kompleksinin ən uğurlu layihələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, əməkdaşların sosial problemlərinin həlli ilə bağlı işlərin görülməsi hər zaman rəhbərliyin diqqət mərkəzində saxlanılacaq.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə son illər ölkəmizdə sosial sahədə uğurlu dövlət siyasətinin həyata keçirildiyini qeyd edən akademik Akif Əlizadə əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsi, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması üzrə genişmiqyaslı və ardıcıl tədbirlərin reallaşdırıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, akademiya tarixində mühüm hadisə olan “Alimlər şəhərciyi”nin inşası da bu istiqamətdə atılan məqsədyönlü addımlardan biridir.
AMEA-da həyata keçirilən gənclər siyasətindən söz açan akademik A.Əlizadə bu qurumda təşkil olunan magistratura pilləsinin gənc kadrların elmə cəlb olunması istiqamətində böyük əhəmiyyətə malik olduğunu deyib. Alim gənclərin sosial problemlərinin həlli ilə də bağlı hər zaman lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Sonra Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İradə Gülməmmədova çıxış edərək yeni kompleksin tikilməsinin Abşeron sakinləri üçün böyük tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
İ.Gülməmmədova “Science City” yaşayış kompleksinin ekoloji təmiz havası olan ərazidə yerləşdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, burada müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, həmçinin ictimai iaşə, məişət, məktəb, uşaq bağçası və digər xidmət obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələrinin də istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov elm şəhərçiyinin təməlinin qoyulmasını mühüm tarixi hadisə kimi qiymətləndirərək, bu layihəyə təhsil işçilərinin də qoşulmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonra akademik Akif Əlizadə rəmzi lenti kəsərək "Science City" yaşayış kompleksində inşa ediləcək ilk binanın təməlini qoyub.
Xatırladaq ki, 7 hektarlıq ərazidə reallaşdırılacaq bu layihə çərçivəsində, ümumulikdə 18 bloklu binanın tikilməsi və 1928 mənzilin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. İlk binanın inşasının isə 2 ilə başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tikilən “Science City” yaşayış kompleksinin həyəti və ətrafında böyük parkların salınması, 1, 2 və 3 otaqlı mənzillərin müasir dizaynda və yüksək keyfiyyətlə tikilməsi planlaşdırılır.

A groundbreaking ceremony of the first residential complex for ANAS employees Mar 09, 2018 | 16:39 / Important events
A groundbreaking ceremony for the cooperative residential complex for the employees of ANAS was held today in "Science City" in Saray settlement of Absheron district.
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, said that the academy has been implementing complex measures to improve the social conditions of its employees. He stressed that the first housing complex to be built in the history of the Academy is one of the most successful projects. The work on the solution of social problems of employees will always be in the focus of attention of the management, he added.
Akif Alizadeh noted the successful implementation of the state policy in the country in recent years with the initiative and leadership of President Ilham Aliyev. He underlined that large-scale and consistent measures are being implemented to improve the social welfare of the population and improve the living conditions.
Then head of Absheron District Executive Power Irada Gulmammadova said the construction of a new complex is of great historic significance for Absheron residents.
I.Gulmammadova noted that "Science City" residential complex is located in the area of ecologically clean air. He noted that the establishment of the relevant social infrastructure, as well as non-residential areas for public catering, household, school, kindergarten and other service facilities are also planned to be put into operation.
The Deputy Minister of Education, Firudin Gurbanov, praised the foundation of the science city as an important historical event.
Academician Akif Alizadeh, after cutting the ribbon, laid the foundation of the first building to be built at Science City residential complex.
It should be noted that the construction of large parks in the yard of "Science City" residential complex, designed to improve the living conditions of employees of ANAS, is planned to be built in modern design and high quality, with 1, 2 and 3 rooms.