AMEA əməkdaşları üçün tikiləcək ilk yaşayış kompleksinin təməli qoyulub Mart 09, 2018 | 16:39 / Mühüm hadisələr
Bu gün Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə (Science City) AMEA əməkdaşları üçün tikiləcək kooperativ yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək son illər rəhbərlik etdiyi qurumda əməkdaşların sosial vəziyyətlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, akademiya tarixində ilk dəfə olaraq tikiləcək yaşayış kompleksinin ən uğurlu layihələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, əməkdaşların sosial problemlərinin həlli ilə bağlı işlərin görülməsi hər zaman rəhbərliyin diqqət mərkəzində saxlanılacaq.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə son illər ölkəmizdə sosial sahədə uğurlu dövlət siyasətinin həyata keçirildiyini qeyd edən akademik Akif Əlizadə əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsi, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması üzrə genişmiqyaslı və ardıcıl tədbirlərin reallaşdırıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, akademiya tarixində mühüm hadisə olan “Alimlər şəhərciyi”nin inşası da bu istiqamətdə atılan məqsədyönlü addımlardan biridir.
AMEA-da həyata keçirilən gənclər siyasətindən söz açan akademik A.Əlizadə bu qurumda təşkil olunan magistratura pilləsinin gənc kadrların elmə cəlb olunması istiqamətində böyük əhəmiyyətə malik olduğunu deyib. Alim gənclərin sosial problemlərinin həlli ilə də bağlı hər zaman lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Sonra Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İradə Gülməmmədova çıxış edərək yeni kompleksin tikilməsinin Abşeron sakinləri üçün böyük tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
İ.Gülməmmədova “Science City” yaşayış kompleksinin ekoloji təmiz havası olan ərazidə yerləşdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, burada müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, həmçinin ictimai iaşə, məişət, məktəb, uşaq bağçası və digər xidmət obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələrinin də istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov elm şəhərçiyinin təməlinin qoyulmasını mühüm tarixi hadisə kimi qiymətləndirərək, bu layihəyə təhsil işçilərinin də qoşulmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonra akademik Akif Əlizadə rəmzi lenti kəsərək "Science City" yaşayış kompleksində inşa ediləcək ilk binanın təməlini qoyub.
Xatırladaq ki, 7 hektarlıq ərazidə reallaşdırılacaq bu layihə çərçivəsində, ümumulikdə 18 bloklu binanın tikilməsi və 1928 mənzilin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. İlk binanın inşasının isə 2 ilə başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tikilən “Science City” yaşayış kompleksinin həyəti və ətrafında böyük parkların salınması, 1, 2 və 3 otaqlı mənzillərin müasir dizaynda və yüksək keyfiyyətlə tikilməsi planlaşdırılır.

Заложен фундамент первого жилого комплекса, который будет построен для сотрудников НАНА
Сегодня в «Городке ученых» в поселке Сарай Абшеронского района состоялась торжественная церемония открытия кооперативного жилого комплекса, который будет построен для сотрудников НАНА.
На церемонии президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что в последние годы руководимая им структура осуществляет комплексные меры по улучшению социальных условий своих сотрудников. Он подчеркнул, что строительство первого в истории академии жилого комплекса является одним из самых успешных проектов. Он добавил, что работа по решению социальных проблем сотрудников всегда будет находиться в центре внимания руководства.
Отметив, что в последние годы в стране по инициативе и под руководством Президента Ильхама Алиева успешно реализуется государственная политика в социальной сфере, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что осуществляются масштабные и последовательные меры по улучшению социального благосостояния населения. Он отметил, что строительство «Городка ученых» является одним из целенаправленных шагов, предпринятых в этом направлении.
Говоря о молодежной политике, реализованной в НАНА, академик А.Ализаде сказал, что магистратура, организованная в этой структуре, имеет большое значение с точки зрения привлечения молодых специалистов к науке. Ученый выразил готовность в постоянной поддержке в решении социальных проблем молодежи.
Далее глава исполнительной власти Абшеронского района Ирада Гюльмамедова отметила, что строительство нового комплекса имеет большое историческое значение для жителей Абшерона.
И.Гюльмамедова довела до внимания, что жилой комплекс «Городок ученых» расположен на территории с экологически чистым воздухом. Она отметил, что здесь также планируется соответствующей социальной инфраструктуры, школы, детского сада и других объектов обслуживания.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов оценил заложение фундамента комплекса как важное историческое событие и подчеркнул целесообразность присоединения к этому проекту и сотрудников образования.
Академик Акиф Ализаде, отрезав ленту, заложил фундамент первого здания, которое будет построено в жилом комплексе "Science City".
Следует отметить, что в рамках этого проекта, который будет реализован на площади 7 га, планируется строительство в общей сложности 18 блоков и сдача в эксплуатацию 1928 квартир. Срок строительства первого здания составит 2 года.
Кроме того, на окрестностях жилого комплекса «Городок ученых» планируется заложение больших парков, строительство одно-, двух-, трехкомнатных квартир построить в современном дизайне и на высоком качестве.