II Azərbaycan Elm Festivalı keçiriləcək
31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində II Azərbaycan Elm Festivalı keçiriləcək. Festivalın keçirilməsinə Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universiteti təşkilati dəstək göstərir.
Festivalda son illər ölkə alimlərinin əldə etdiyi elmi nailiyyətlər nümayiş etdiriləcək. Gənc alimlərin elmin müxtəlif sahələri üzrə çıxışları, yaradıcılıq emalatxanaları və interaktiv sərgilərlə tanışlıq, ekskursiyalar, müsabiqələr, yeni elmi nailiyyətləri özündə əks etdirən məruzələr, cəlbedici elmi şoular, Akademiyanın müəssisə və təşkilatlarına aid elmi-populyar filmlərin nümayişi nəzərdə tutulur. Tədbirdə yeni elmi texnologiya və innovativ nailiyyətlər də təqdim olunacaq. Ölkədə fəaliyyət göstərən ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri, eləcə də Akademiyanın institut və təşkilatları elmi nəticələrini nümayiş etdirəcəklər.
Festivalda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov və digər qurumlardan rəsmi qonaqlar iştirak edəcəklər.

Состоится Второй азербайджанский фестиваль науки Окт 27, 2016 | 15:00
С 31 октября по 5 ноября этого года при организации Национальной Академии Наук Азербайджана, организационной поддержке Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий, Исполнительной власти города Баку, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в Азербайджане и Московского Государственного Университета в городах Баку, Нахичевань, Сумгаит, Шеки и Гянджа пройдет Второй азербайджанский фестиваль науки.
На фестивале будут продемонстрированы научные достижения, полученные азербайджанскими учеными в последние годы и признанные в мире. Предусмотрены выступления молодых ученых по различным научным отраслям, ознакомление с творческими мастерскими и интерактивными выставками, экскурсии, конкурсы, доклады, посвященные новым научным достижениям, занимательные научные шоу, показ научно-популярных фильмов, отражающих деятельность научных учреждений и организаций НАНА. На мероприятии также будут представлены новые научные технологии и инновационные достижения. Свои научные результаты продемонстрируют функционирующие в стране высшие и средние специальные учебные заведения, а также институты и организации Академии.
На фестивале примут участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, министр образования Микаил Джаббаров, министр связи и высоких технологий Рамин Гулузаде, глава Исполнительной власти города Баку Гаджибала Абуталыбов и официальные представители прочих организаций.