II Azərbaycan Elm Festivalı keçiriləcək
31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində II Azərbaycan Elm Festivalı keçiriləcək. Festivalın keçirilməsinə Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universiteti təşkilati dəstək göstərir.
Festivalda son illər ölkə alimlərinin əldə etdiyi elmi nailiyyətlər nümayiş etdiriləcək. Gənc alimlərin elmin müxtəlif sahələri üzrə çıxışları, yaradıcılıq emalatxanaları və interaktiv sərgilərlə tanışlıq, ekskursiyalar, müsabiqələr, yeni elmi nailiyyətləri özündə əks etdirən məruzələr, cəlbedici elmi şoular, Akademiyanın müəssisə və təşkilatlarına aid elmi-populyar filmlərin nümayişi nəzərdə tutulur. Tədbirdə yeni elmi texnologiya və innovativ nailiyyətlər də təqdim olunacaq. Ölkədə fəaliyyət göstərən ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri, eləcə də Akademiyanın institut və təşkilatları elmi nəticələrini nümayiş etdirəcəklər.
Festivalda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov və digər qurumlardan rəsmi qonaqlar iştirak edəcəklər.

2nd Azerbaijan Science Festival to be held
From 31 October to 5 November of this year by the organization of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Ministry of Education, Ministry of Communications and High Technologies, Baku City Executive Power, Knowledge Foundation at the President of Azerbaijan Republic, Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, the U.S Embassy to Azerbaijan and the Moscow State University will host 2nd Azerbaijan Science Festival in Baku, Nakhchivan, Sumgait, Sheki and Ganja.
The festival will demonstrate scientific achievements obtained by Azerbaijani scientists in recent years and recognized in the world. There are performances of young scientists in various scientific sectors, introduction of creative workshops and interactive exhibitions, excursions, competitions, reports on new scientific achievements, entertaining science show, showing educational films that reflect the activities of scientific institutions and organizations of ANAS. The event will also present new scientific technologies and innovative achievements. His scientific results demonstrate operating in the country, higher and secondary special educational institutions, as well as the institutions and organizations of the Academy.
The festival will be attended by President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Minister of Education Mikail Jabbarov, Minister of Communications and High Technologies Ramin Guluzade, Head of Baku City Executive Power Hajibala Abutalibov and official representatives of other organizations.