AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilər haqqında elan
AMEA-nın həqiqi üzvləri (akademikləri) AMEA Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdrən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
AMEA-nın müxbir üzvləri AMEA Nizamnaməsinin 5.3-cü bəndinə əsasən elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan, onu dəyərli tədqiqatları ilə zənginləşdirən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sırasından seçilirlər.
“AMEA üzvlərinin və onun rəhbər orqanlarının seçkiləri haqqında Əsasnamə”yə uyğun olaraq elan olunmuş cədvəldə göstərilən ixtisaslar üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları AMEA-nın həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədlər irəli sürmək hüququna malikdir.
AMEA üzvlüyünə irəli sürülən namizədlərin aşağıda qeyd olunan sənədləri (2 nüsxə) seçkilər haqqında mətbuatda elan dərc edildiyi gündən etibarən 30 gün müddətində AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Komissiyaya təqdim edilməlidir:
• AMEA həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədin irəli sürülməsi haqqında müvafiq qərar və ya təqdimat;
• Tərcümeyi-hal;
• Kadrların uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
• Elmi əsərlərin siyahısı;
• Ali təhsil, fəlsəfə doktoru, elmlər doktoru diplomlarının və professor attestatının surətləri;
• Əsas iş yerindən xasiyyətnamə;
• 4x6 sm ölçüdə 3 ədəd fotoşəkil.
Sənədlər hər gün saat 10:00-dan 17:00-dək (şənbə və bazar günləri istisna olmaqla) aşağıdakı ünvanda qəbul edilir:

Объявление о выборах в действительные члены и члены-корреспонденты НАНА
Действительные члены НАНА (академики) в соответствии с пунктом 5.2 Устава НАНА избираются из числа являющихся гражданами Азербайджанской Республики членов-корреспондентов НАНА, ведущих объемлющие исследования по научным направлениям, обогащающих отечественную науку новыми знаниями, создавших известные научные школы.
Члены-корреспонденты НАНА в соответствии с пунктом 5.3 Устава НАНА избираются из числа граждан Азербайджанской Республики, имеющих большие заслуги в развитии науки и обогащающих ее ценными исследованиями.
Действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, ученые советы научных учреждений и высших учебных заведений имеют право выдвинуть кандидатов в действительные члены и члены-корреспонденты НАНА по специальностям, указанным в таблице, опубликованной в соответствии с «Положением о выборах членов НАНА и ее руководящих органов».
Указанные ниже документы (в 2 экземплярах) кандидатов, выдвинутых в члены НАНА, должны быть представлены в Комиссию, созданную по решению Президиума НАНА, в течение 30 дней со дня опубликования в СМИ объявления о выборах:
• Соответствующее решение или заявление о выдвижении кандидата в действительные члены и члены-корреспонденты НАНА;
• Автобиография;
• Личный листок по учету кадров;
• Список научных работ;
• Копии дипломов о высшем образовании, доктора философии, доктора наук и аттестата профессора;
• Характеристика с основного места работы;
• 3 фотографии размером 4x6 см.
Документы принимаются каждый день с 10:00 до 17:00 (за исключением субботы и воскресенья) по адресу: