AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə əlavə vakant yerlərə seçkilər haqqında elan
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti aşağıdakı ixtisaslar üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə əlavə vakant yerlərə seçkilər elan edir:
| AMEA-nın elmi bölmələri üzrə ixtisaslar | Həqiqi üzvlər (akademiklər) | Müxbir üzvlər |
| Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi | ||
| Fizika | – | 1 müxbir üzv |
| Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi | ||
| Aqrar elmlər | – | 1 müxbir üzv |
| İctimai Elmlər Bölməsi | ||
| Şərqşünaslıq | 1 həqiqi üzv | – |
| İqtisadiyyat | – | 1 müxbir üzv |
AMEA-nın həqiqi üzvləri (akademikləri) AMEA Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdirən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
AMEA-nın müxbir üzvləri AMEA Nizamnaməsinin 5.3-cü bəndinə əsasən elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan, onu dəyərli tədqiqatları ilə zənginləşdirən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sırasından seçilirlər.
“AMEA üzvlərinin və onun rəhbər orqanlarının seçkiləri haqqında Əsasnamə”yə uyğun olaraq elan olunmuş ixtisaslar üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları AMEA-nın həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədlər irəli sürmək hüququna malikdir.
AMEA üzvlüyünə irəli sürülən namizədlərin aşağıda qeyd olunan sənədləri (2 nüsxə) 7 yanvar 2016-cı il tarixindən etibarən 30 gün müddətində AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Komissiyaya təqdim edilməlidir:
• AMEA həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədin irəli sürülməsi haqqında müvafiq qərar və ya təqdimat;
• Tərcümeyi-hal;
• Kadrların uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
• Elmi əsərlərin siyahısı;
• Ali təhsil, fəlsəfə doktoru, elmlər doktoru diplomlarının və professor attestatının surətləri;
• Əsas iş yerindən xasiyyətnamə;
• 4x6 sm ölçüdə 3 ədəd fotoşəkil.
Sənədlər hər gün saat 10:00-dan 17:00-dək (şənbə və bazar günləri istisna olmaqla) aşağıdakı ünvanda qəbul edilir:

Объявление о выборах на дополнительные вакантные места действительных членов и членов-корреспондентов НАНА
Янв 09, 2017 | 10:21
Президиум Национальной академии наук Азербайджана объявляет выборы на дополнительные вакантные места действительных членов и членов-корреспондентов НАНА по следующим специальностям:
| Специальности по научным отделениям НАНА | Действительные члены (академики) | Члены-корреспонденты |
| Отделение физико-математических и технических наук | ||
| Физика | – | 1 член-корреспондент |
| Отделение биологических и медицинских наук | ||
| Аграрные науки | – | 1 член-корреспондент |
| Отделение общественных наук | ||
| Востоковедение | 1 действительный член | – |
| Экономика | – | 1 член-корреспондент |
На основании пункта 5.2 Устава НАНА действительные члены (академики) НАНА избираются из числа членов-корреспондентов НАНА, являющихся гражданами Азербайджанской Республики, проводящих широкие исследования по научным направлениям, обогативших науку новыми знаниями, создавших известные научные школы.
На основании пункта 5.3 Устава НАНА члены-корреспонденты НАНА избираются из числа граждан Азербайджанской Республики, имеющих выдающиеся заслуги в развитии науки, обогативших ее ценными исследованиями.
Действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, ученые советы научных учреждений и высших учебных заведений вправе выдвигать кандидатов в действительные члены или члены-корреспонденты НАНА по специальностям, объявленным в соответствии с «Положением о выборах членов НАНА и ее руководящих органов».
В течение 30 дней со дня опубликования в печати объявления о выборах в Комиссию, созданную решением Президиума НАНА, должны быть представлены следующие документы кандидатов, выдвинутых в члены НАНА (в 2 экземплярах):
• Соответствующее решение или представление о выдвижении кандидата в действительные члены или члены-корреспонденты НАНА;