Apr 24, 2017 | 11:49
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2017-ci il 19 aprel tarixli 6/5 nömrəli qərarına əsasən “AMEA-nın professoru” elmi adını almaq üçün müsabiqə elan edilir.
“AMEA-nın professoru” elmi adı AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisələrdə və ya ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, elmi ictimaiyyət tərəfindən qəbul olunan milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər əldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsində, dövlətçiliyin qorunmasında və inkişafında, habelə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş yaşı 50-dək olan elmlər doktorlarına verilir.
“AMEA-nın professoru” adına namizədlər elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları tərəfindən gizli səsvermə yolu ilə irəli sürülür.
“AMEA-nın professoru” elmi adı Azərbaycan elminin inkişafında, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılmasında və dünya elminə inteqrasiyasında, habelə Azərbaycanın beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişləndirilməsində xüsusi xidmətləri olan xarici ölkə alimlərinə də verilə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər mətbuatda elan dərc edildiyi gündən etibarən 30 gün müddətində AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə (Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30.) təqdim edilməlidir:

Объявляется конкурс на получение ученого звания «Профессор НАНА» Апр 24, 2017 | 11:49
По решению Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) от 19 апреля 2017 года №6/5 объявляется конкурс на получение ученого звания «Профессор НАНА».
Отметим, что ученое звание «Профессор НАНА» присуждается докторам наук в возрасте до 50 лет, не являющимся членами НАНА, занимающимся научной или научно-педагогической деятельностью в научных учреждениях и высших школах, имеющим научные достижения национального и международного уровня, особые заслуги в подготовке высокоспециализированных научных кадров, усилении единства науки и образования, защите и развитии государственности, а также в осуществлении основных задач и функций НАНА.
Кандидаты на соискание ученого звания «Профессор НАНА» выдвигаются путем тайного голосования учеными советами научно-исследовательских и высших учебных заведений.
Ученое звание «Профессор НАНА» также может быть присвоено ученым зарубежных стран, имеющим особые заслуги в развитии азербайджанской науки, повышении ее авторитета на международной арене и интеграции в мировую науку, а также расширении международных научных связей Азербайджана.
Следующие документы о выдвижении кандидатов должны быть представлены в соответствующие научные отделения НАНА в течение 30 дней со дня опубликования объявления (г. Баку, улица Истиглалийят, 30):