Nizami muzeyində Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçiriləcək
İyunun 21-də saat 14:00-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “M.P.Vaqifin söz dünyası və məktəbi” adlı elmi sessiya keçiriləcək.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 12 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutacaq.
Elmi sessiyada "Azərbaycan bədii sözündə Vaqif mərhələsi", "XVIII əsr- Vaqif əsri", "M.P.Vaqif –XVIII əsr şairi və ictimai xadimi", "M.P.Vaqifin gözəllik idealı", "Vaqif irsi Azərbaycan şeirində və Nizami muzeyinin ekspozisiyasında" mövzusunda məruzələr dinləniləcək.

В Музее Низами пройдет научная сессия, посвященная 300-летнему юбилею Моллы Панаха Вагифа Июн 20, 2017 | 14:33
21 июня в 14:00 в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА пройдет научная сессия «Мир слов и школа Моллы Панаха Вагифа».
Мероприятие будет организовано в рамках Распоряжения Президента страны «О проведении 300-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа» от 12 января 2017 года.
На научной сессии будут заслушаны доклады на следующие темы: «Этап Вагифа в художественном слове Азербайджана», «XVIII век – век Вагифа», «М.П.Вагиф - поэт и общественный деятель XVIII века», «Идеал красоты М.П.Вагифа», «Наследие Вагифа в азербайджанском стихе и экспозиции музея Низами».