“Xətainin qılıncı və qələmi” mövzusunda respublika konfransı keçiriləcək
23 noyabr 2017-ci il tarixində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi və mədəni yüksəlişində müstəsna xidmətləri olan dövlət xadimi, şair Şah İsmayıl Xətainin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunan “Xətainin qılıncı və qələmi” mövzusunda respublika konfransı keçiriləcək.
Konfransın mövzuları:
- Şah İsmayıl Xətainin ədəbi irsi və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının problemləri;
- Azərbaycan dövlətçilik tarixində Şah İsmayılın yeri və Səfəvilər dövləti;
- Şah İsmayıl Xətai dövründə mədəni həyat və orta əsrlər Azərbaycanının kulturoloji problemləri;
- Şah İsmayıl Xətai dövrü və sonrakı əsrlərdə təzkirəçilik, salnaməçilik və tərcümə sənətinin başlıca simaları, mühüm əsərləri və yaratdıqları ənənələr;
- Şah İsmayıl Xətai dövründə Azərbaycan əlyazma sənəti və orta əsrlər miniatür, kaliqrafiya, kitab tərtibi sənətinin inkişaf mərhələləri;
- Şah İsmayıl Xətai dövründə və orta əsrlər Azərbaycanında ana dili və terminologiya problemləri;
- Şah İsmayıl Xətai dövründə və orta əsrlər Azərbaycanında dövlət və ordu quruculuğu məsələləri;
- Səfəvilər dönəmi Azərbaycan xarici siyasətinin başlıca istiqamətləri və orta əsrlər Azərbaycan diplomatiyasının problemləri;
- Şah İsmayıl Xətai və Azərbaycan Səfəvilər dövləti dünya tarixşünaslığı və filoloji fikrində;
- Səfəvilər dövründə fəlsəfi-dini təriqət və cərəyanlar orta əsrlər Azərbaycan ictimai-siyasi və fəlsəfi fikir kontekstində.
Məruzələrin tərtibatına dair tələblər:
- Məruzənin adı iri hərflərlə, Times New Roman, 12 şriftlə, 1,5 intervalla, sağ və soldan 20 mm yuxarı və aşağıdan 20 mm məsafə saxlanılmaqla çap olunmalıdır;
- Tezisin mətni ingilis dilində xülasə olmaqla 2 səhifəyə qədər olmalıdır;
- Mətnin əvvəlində məruzənin adı, müəllifin adı, soyadı, atasının adı, iş yeri və elektron ünvanı göstərilməlidir.

Состоится республиканская конференция на тему «Меч и перо Хатаи»
26 октября 2017 года в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА пройдет республиканская конференция на тему «Меч и перо Хатаи», посвященная 530-летию со дня рождения государственного деятеля, поэта Шаха Исмаила Хатаи, которому принадлежали исключительные заслуги в общественно-политическом и культурном возрождении азербайджанского народа.
Темы конференции:
- Литературное наследие Шаха Исмаила Хатаи и проблемы азербайджанской литературы средних веков;
- Место Шаха Исмаила в истории азербайджанской государственности и государство Сефевидов;
- Культурная жизнь в период Шаха Исмаила Хатаи и культурологические проблемы Азербайджана в средние века;
- Период Шаха Исмаила Хатаи и мемуароведение в последующие века, передовые лица летописания и искусства перевода, важные произведения и созданные традиции;
- Рукописное искусство Азербайджана в период Шаха Исмаила Хатаи и миниатюры, каллиграфия средних веков, этапы развития искусства составления книг;
- Родной язык в период Шаха Исмаила Хатаи и в средневековом Азербайджане и проблемы терминологии;
- Вопросы государственного строительства и строительства армии в период Шаха Исмаила Хатаи и в Азербайджане в средние века;
- Основные направления внешней политики Азербайджана в период Сефевидов и проблемы средневековой азербайджанской дипломатии;
- Шах Исмаил Хатаи и азербайджанское государство Сефевидов в мировой историографии и филологической мысли;
- Философско-религиозные течения и секты в период Сефевидов в контексте общественно-политической и философской мысли средневекового Азербайджана.
Требования к оформлению докладов:
Название доклада должно быть напечатано заглавными буквами, текстовым шрифтом Times New Roman, 12-м кеглем, 1,5 интервалом, расстоянием - справа и слева - 20 мм, снизу и сверху - 20 мм.
- Объем текста тезисов вместе с резюме на английском языке не должен превышать двух страниц;
- В начале текста должно быть указано название доклада, имя, фамилия, отчество, место работы и электронный адрес автора.