“Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda forum keçiriləcək
6-8 sentyabr 2018-ci il tarixlərində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda gənc alimlərin və tədqiqatçıların beynəlxalq elmi forumu keçiriləcək.
Məqsəd ölkəmizin orta əsrlər tarixində mühüm rol oynayan Şirvanşahlar dövlətinə qısa tarixi ekskursiya etmək, həmçinin ötən müddətdə mədəni, siyasi və iqtisadi tərəqqidə varislik ənənələri, Şirvanşahlar dövlətindən müasir Azərbaycana qədər inkişafın konseptual modeli mövzularında gənc alim və mütəxəssislərin geniş müzakirəsini təşkil etməkdir.
Forumda iştirak etmək etmək istəyənlər onlayn qeydiyyatdan keçməli və tezislərini elektron poçt vasitəsilə (forum.baku.2018@gmail.com) göndərməlidirlər.
Forumun əsas elmi istiqamətləri:
- Mədəni, siyasi və iqtisadi tərəqqidə varislik ənənələri: Qədim ipək yolu və BTQ dəmir yolu xətti;
- Klassika və müasirlik - fəlsəfi, dini və ədəbi baxışlar;
- İnteqrativ inkişafın konseptual modeli: Şirvanşahlar dövləti və müasir Azərbaycan.
Foruma təqdim ediləcək tezislər aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
- Tezislər – MS Word redaktor mətnli elektron formada qəbul olunur. Mətnin şrifti Times New Roman (şriftin ölçüsü 12pt), sətirlər arası interval isə 1 olmalıdır;
- Kağızın formatı A4, mətn sahəsinin hər tərəfindən 2,5 sm saxlanılmalıdır. Tezislərin həcmi 2 səhifədən çox olmamalıdır;
- Tezisin adı – səhifənin mərkəzindən boş yer buraxılmamaqla, baş hərflərlə və qalın 12pt ölçülü şriftlə yazılmalıdır;
- Sonra iki interval buraxılmaqla, növbəti sətirdə müəlliflərin soyadı və insialları səhifənin mərkəzindən, kursiv 12pt ölçülü şriftlə göstərilməlidir. Müəlliflərin soyadlarından sonra sətirüstü ulduz qoyulmalıdır (əgər müəlliflər fərqli təşkilatlardandırsa);
- Növbəti sətirdə (müvafiq ulduzla işarə olunan) təşkilatın tam adı, şəhər, ölkə, məruzəçinin elektron ünvanı kursiv və 12pt ölçülü şriftlə qeyd olunmalıdır. Mətndə şəkil mütləq qaydada JPEG formatında yerləşdirilməlidir;
- Azərbaycan dilində təqdim olunmuş tezisin ingilis dilində qısa xülasəsi verilməlidir.
Tezislərin qəbulu üçün son tarix 1 iyul 2018-ci ildir. Tezislərin qəbuluna dair son məlumat 15 iyul 2018-ci il tarixindək veriləcək.
Forumun proqramı 1 sentyabr 2018-ci il tarixində Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının internet saytında (www.gencalimler.az) yerləşdiriləcək.

Состоится форум «Путешествие из современного Азербайджана в историческое Государство Ширваншахов»
6-8 сентября 2018 года в Баку при совместной организационной поддержке Управления государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и Совета молодых ученых и специалистов НАНА состоится международный научный форум молодых ученых и исследователей «Путешествие из современного Азербайджана в историческое Государство Ширваншахов».
Цель заключается в проведении короткой исторической экскурсии в Государство Ширваншахов, которое сыграло важную роль в истории средневековья нашей страны, а также организации широких дискуссий между молодыми учеными и специалистами касательно наследственных традиций в культурном, политическом и экономическом прогрессе в минувший период, в том числе тем концептуальной модели развития от Государства Ширваншахов до современного Азербайджана.
Желающие принять участие в форуме должны пройти онлайн-регистрацию и отправить свои тезисы по электронной почте (forum.baku.2018@gmail.com).
Основные научные направления форума:
- Наследственные традиции в культурном, политическом и экономическом прогрессе: Древний Шелковый путь и железная дорога БТК;
- Классика и современность - философские, религиозные и литературные взгляды;
- Концептуальная модель интегративного развития: Государство Ширваншахов и современный Азербайджан.
Тезисы, которые будут представлены в форум, должны отвечать следующим требованиям:
- Тезисы принимаются в электронной форме в формате MS Word. Шрифт текста Times New Roman (размер шрифта 12пт), межстрочный интервал – 1.
- Формат страницы - A4, отступы слева, справа, сверху, снизу должны составлять 2,5 см. Объем тезисов не должен превышать 2 страницы;
- Название тезиса должно быть написано жирными заглавными буквами, размером 12пт, не отступая от центра страницы;
- Затем после двух интервалов на следующей строке в центре страницы курсивным шрифтом (12 пт) должны быть указаны фамилии и инициалы авторов. После фамилий автора должна следовать надстрочная звездочка (если авторы из разных организаций);
- В следующей строке (отмеченной соответствующей звездочкой) курсивным шрифтом (12 пт) должны быть указаны полное название организации, город, страна, адрес электронной почты докладчика. Изображение в тексте обязательно должно быть размещено в формате JPEG;
- Должно быть представлено краткое резюме тезиса на английском языке.
Последний день приема тезисов - 1 июля 2018 года. Последняя информация о приеме тезисов будет представлена до 15 июля 2018 года.
Программа форума будет опубликована 1 сентября 2018 года на веб-сайте Совета молодых ученых и специалистов (www.gencalimler.az).