“Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda forum keçiriləcək
6-8 sentyabr 2018-ci il tarixlərində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda gənc alimlərin və tədqiqatçıların beynəlxalq elmi forumu keçiriləcək.
Məqsəd ölkəmizin orta əsrlər tarixində mühüm rol oynayan Şirvanşahlar dövlətinə qısa tarixi ekskursiya etmək, həmçinin ötən müddətdə mədəni, siyasi və iqtisadi tərəqqidə varislik ənənələri, Şirvanşahlar dövlətindən müasir Azərbaycana qədər inkişafın konseptual modeli mövzularında gənc alim və mütəxəssislərin geniş müzakirəsini təşkil etməkdir.
Forumda iştirak etmək etmək istəyənlər onlayn qeydiyyatdan keçməli və tezislərini elektron poçt vasitəsilə (forum.baku.2018@gmail.com) göndərməlidirlər.
Forumun əsas elmi istiqamətləri:
- Mədəni, siyasi və iqtisadi tərəqqidə varislik ənənələri: Qədim ipək yolu və BTQ dəmir yolu xətti;
- Klassika və müasirlik - fəlsəfi, dini və ədəbi baxışlar;
- İnteqrativ inkişafın konseptual modeli: Şirvanşahlar dövləti və müasir Azərbaycan.
Foruma təqdim ediləcək tezislər aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
- Tezislər – MS Word redaktor mətnli elektron formada qəbul olunur. Mətnin şrifti Times New Roman (şriftin ölçüsü 12pt), sətirlər arası interval isə 1 olmalıdır;
- Kağızın formatı A4, mətn sahəsinin hər tərəfindən 2,5 sm saxlanılmalıdır. Tezislərin həcmi 2 səhifədən çox olmamalıdır;
- Tezisin adı – səhifənin mərkəzindən boş yer buraxılmamaqla, baş hərflərlə və qalın 12pt ölçülü şriftlə yazılmalıdır;
- Sonra iki interval buraxılmaqla, növbəti sətirdə müəlliflərin soyadı və insialları səhifənin mərkəzindən, kursiv 12pt ölçülü şriftlə göstərilməlidir. Müəlliflərin soyadlarından sonra sətirüstü ulduz qoyulmalıdır (əgər müəlliflər fərqli təşkilatlardandırsa);
- Növbəti sətirdə (müvafiq ulduzla işarə olunan) təşkilatın tam adı, şəhər, ölkə, məruzəçinin elektron ünvanı kursiv və 12pt ölçülü şriftlə qeyd olunmalıdır. Mətndə şəkil mütləq qaydada JPEG formatında yerləşdirilməlidir;
- Azərbaycan dilində təqdim olunmuş tezisin ingilis dilində qısa xülasəsi verilməlidir.
Tezislərin qəbulu üçün son tarix 1 iyul 2018-ci ildir. Tezislərin qəbuluna dair son məlumat 15 iyul 2018-ci il tarixindək veriləcək.
Forumun proqramı 1 sentyabr 2018-ci il tarixində Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının internet saytında (www.gencalimler.az) yerləşdiriləcək.

International Scientific Forum on “Travel from Modern Azerbaijan to the State of Shirvanshahs” to be held
Apr 20, 2018 | 15:41
International Scientific Forum of Young Scientists on “Travel from Modern Azerbaijan to the State of Shirvanshahs”will be held in Baku on September 6-8, 2018 jointly organized by State Administration of “Icherisheher” Historical-Architectural Reserve and Council of Young Scientist and Specialists of Azerbaijan National Academy of Sciences.
The main purpose of the Forum to organize broad discussion of young scientists and specialists on inherited traditions in cultural, political and economic progress over time by having excursion to the State of Shirvanshahs, which plays an important role in the Middle Ages of our country, on philosophical, religious, at the same time literary views at that time in the context of classics and modernity and finally on conceptual model of integrative development since the State of Shirvanshahs till modern Azerbaijan.
To participate in the forum you need to register online and send your abstract (forum.baku.2018@gmail.com).
Scientific Sessions:
- Inheritance traditions in cultural, political and economic progress: Ancient Silk Road and BTK railway;
- Classics and modernity – philosophical, religious and literary views;
- Conceptual model of integrative development: The State of Shirvanshahs and Modern Azerbaijan.
Abstract guidelines:
- The abstracts are accepted in the electronic format, typed in MS Word. Font – Times New Roman (12 pts), the interval between lines should be 1. Paper format is A4, 2.5 cm margins all around. The abstract should be no more than 2 pages;
- Abstract title should be written in the center of the page with capital lettersandbold 12 pt font size;
- After leaving 2 lines an author’s name and initials should be written in the center of the next line in italics with 12pt font size. Diacritical stars should be put after authors’ surnames (if authors are from different organizations);
- In the next line the whole name of the organization (shown with relevant stars), city, country, e-mail adress of the reporter should be noted in italics with 12pt font size;
- Uploading a Figure in JPEG format is obligatory;
- For abstract, which is presented in Azerbaijani, should be given a brief summary in English.
Deadline for abstract submission is on July 1, 2018. Abstracts should be sent to the e-mail forum.baku.2018@gmail.com. The latest information on the acceptance of abstracts will be available on July 15, 2018.
The program of the Forum will be posted on the web-site of ANAS Council of Young Scientists and Specialists (www.gencalimler.az).