Ömər Xəyyamın anadan olmasının 970 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
15-16 noyabr 2018-ci il tarixlərində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində XII əsrin böyük mütəfəkkiri Ömər Xəyyamın anadan olmasının 970 illiyinə həsr olunan “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Ömər Xəyyam Nişapuri (1048-1131) yalnız Yaxın və Orta Şərqin deyil, dünya elmi və ədəbiyyatının zirvələrindən biri kimi tanınmaqdadır. O, dövrünün görkəmli astronomu və riyaziyyatçısı kimi bu elm sahələrində mühüm kəşf və ixtiralara imza atıb.
Ö.Xəyyam müsəlman Şərqinin dünyada ən çox tanınan, oxunan, nəşr və tərcümə edilən kassikləri sırasındadır. Onun ümumbəşəri mövzulardakı rübailəri xalqları yaxınlaşdıran, ortaq insani dəyərləri tərənnüm edən mühüm bir mənəviyyat körpüsü olaraq Xəyyamı dünya şairi məqamına yüksəldib.
Xəyyam Azərbaycanda həmişə sevilib, rübailəri müxtəlif nəsillərin şairləri tərəfindən dilimizə tərcümə olunub, yaradıcılığı haqqında tədqiqat əsərləri yazılıb. Mütəfəkkir haqqında dünyadakı ilk səhnə əsəri də 1935-ci ildə böyük Azərbaycan dramaturqu Hüseyn Cavid tərəfindən yaradılıb.
Konfransın bölmələri:
- Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatında rübai və Ömər Xəyyamın ədəbi irsi;
- Klassiklərin elmi tərcümeyi-halının tərtibi prinsipləri və Ömər Xəyyamın həyat yolu;
- Xəyyamşünaslıq elmi araşdırma istiqaməti kimi və Azərbaycanda Ömər Xəyyam yaradıcılığının öyrənilməsi tarixi;
- Şərq poetikasının nəzəri problemləri və Ömər Xəyyam rübailərinin mövzu, ideya, bədii xüsusiyyətləri;
- Şərq xalqları ədəbi abidələrinin tərcüməsi problemləri və Ömər Xəyyam rübailərinin dünya dillərinə tərcümələri;
- Yaxın-Orta Şərq xalqları fəlsəfi fikir tarixinin aktual problemləri və Ömər Xəyyamın fəlsəfi risalələri;
- Ömər Xəyyam rübailərinin atribusiyası problemi orta əsrlərə aid ədəbi-tarixi mənbələrin tədqiqi və nəşri məsələləri kontekstində;
- Ensiklopedik zəka sahibi Ömər Xəyyamın elmi əsərləri və rübailərində elm;
- Ömər Xəyyam rübailəri minatürlərdə və orta əsrlər miniatür sənətinin inkişaf problemləri;
- Ömər Xəyyamın bədii surəti ədəbiyyatda və incəsənətdə.
Məruzə tezislərinin tərtib olunma qaydaları:
- Mətn Microsoft Word for Windows redaktorunda (Times New Roman (Az.latın) şriftilə - 12ppt, sətrlərarası interval – 1,5) yığılir, A4 formatlı standart (210x297 mm) ağ kağızda çap olunmalıdır;
- Tezisin mətni ingilis dilində xülasə olmaqla 2 səhifəyə qədər olmalıdır;
- Mətnin əvvəlində böyük şriftlə məruzənin adı, altında və sağ tərəfdə müəllifin soyadı, adı və atasının adı, ondan altda isə iş yeri və elektron ünvanı (hamısı kiçik şriftlə) göstərilməlidir.

Состоится республиканская научная конференция, посвященная 970-летию со дня рождения Омара Хайяма
15-16 ноября 2018 года в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви состоится Республиканская научная конференция «Слово Хайяма, связывающее народы», посвященное 970-летию великого мыслителя XII века Омара Хайяма.
Следует отметить, что Омар Хайям Нишапури (1048-1131) известен не только на Ближнем и Среднем Востоке, но и как один из великих представителей мировой науки и литературы. Будучи выдающимся астрономом и математиком своего времени, он сделал важные открытия и изобретения в этих областях науки.
О.Хайям является одним из самых выдающихся в мире классиков мусульманского Востока, чьи произведения читаются, неоднократно переиздаются и переводятся. Рубаи поэта на общечеловеские темы считаются важным духовным мостом, объединяющим народы и воспевающим общечеловеческие ценности.
О.Хайяма высоко ценят в Азербайджане, его рубаи переведены на наш родной язык поэтами разных поколений, а его творчеству посвящены исследовательские труды. В 1935 году великим азербайджанским драматургом Гусейном Джавидом впервые в мире произведение поэта было инсценировано в Азербайджане.
Секции конференции:
- Рубаи и литературное наследие Омара Хайяма в литературе Ближнего и Среднего Востока;
- Жизненный путь Омара Хайяма и принципы составления научной биографии классиков;
- Хайямоведение как направление научных исследований и история изучения творчества Омара Хайяма в Азербайджане;
- Тематика, идеи, художественные особенности рубаи Омара Хайяма и теоретические проблемы восточной поэтики;
- Перевод рубаи Омара Хайяма на языки мира и проблемы перевода литературных памятников восточных народов;
- Философские рисали Омара Хайяма и проблемы истории философской мысли народов Ближнего и Среднего Востока;
- Проблема атрибуции рубаи Омара Хайяма в контексте исследования и издания литературно-исторических источников, относящихся к средневековью;
- Наука в рубаи обладателя энциклопедическим интеллектом Омара Хайяма и его научные работы;
- Рубаи Омара Хайяма в миниатюрах и проблемы развития миниатюрного искусства в средневековье;
- Художественный экземпляр Омара Хайяма в литературе и искусстве.
Требования к оформлению тезисов докладов:
- Текст должен быть набран в редакторе Microsoft Word for Windows (Times New Roman (Az.latın) шрифт – 12пт, межстрочный интервал – 1,5) и напечатан на стандартной белой бумаге в формате A4 (210x297 мм);
- Объем текста тезиса не должен превышать 2 страницы, включая резюме на английском языке;
- В начале текста большим шрифтом должно быть указано название доклада, в нижней строке справа – фамилия, имя, отчество автора, а следующей строке – место работы и электронный адрес (маленьким шрифтом) автора.
Последняя дата принятия тезисов докладов: 15 сентября 2018 г.
Оргкомитет оставляет за собой право выбирать тезисы, вносить поправки в текст (без изменения общего содержимого) и возвращать доклады.