“Qədim şəhərin müasir çaları ol!” adlı təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsi keçiriləcək
“Şəhər incəsənəti. Azərbaycan” (City Art Azerbaijan) layihəsinin yaradıcı heyətinin təşkilatçılığı ilə “Qədim şəhərin müasir çaları ol!” adlı təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsi keçiriləcək.
Müsabiqə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu, Xəzər Universiteti, Mirzə Ələkbər Sabir Fondu və Azərbaycan Arxeoloqlar Cəmiyyətinin tərəfdaşlığı və dəstəyi ilə baş tutacaq.
Müsabiqə “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasına yönəlib.
Sərgi, təlim-treyninqlər, əyani işin yaradılması və nümayişi formatında baş tutacaq müsabiqənin ideyası müasir şəhər incəsənəti trendlərinin və dəbinin gənclər arasında düzgün təbliğinə yönəlib.
Müsabiqənin iştirakçıları istənilən texnikadan (rəngkarlıq, qrafika, heykəltaraşlıq, tətbiqi sənət, qraffiti, “conceptual art”, “photo art”, “video art”, “installation art”, “art performance” və s.) istifadə etməklə öz ideyasını gerçəkləşdirə bilər.
Dörd mərhələli layihənin yekunu olaraq qalib iş şəhərin bir guşəsində nümayiş olunacaq. İlk mərhələni keçən iştirakçılara hədiyyə və sertifikatlar, layihənin qalibinə isə xüsusi mükafat, diplom və əsərinin ictimaiyyətə təqdim olunması şansı veriləcək.
İşlərin qəbulu üçün son tarix 11 mart 2019-cu ildir. Hazırlanan işlər həftə içi saat 11:00-17:00 arası aşağıdakı ünvanlara təhvil verilə bilər:
Ünvan: Bakı şəh., Məhsəti küçəsi 41 (Xəzər Universitetinin Neftçilər korpusu) və H.Cavid pr., 115 (AMEA Memarlıq və İncəsənət institutu, IV mərtəbə).

An applied art contest "Become modern shade of an ancient city!" have been launched Jan 14, 2019 | 11:03
An applied art contest "Become modern shade of an ancient city!" have been launched by creative staff of "City art. Azerbaijan”.
The competition will be held with the support of the Young Scientists and Specialists Council of ANAS, the Institute of Architecture and Art, Gobustan National Historical and Artistic Reserve, Khazar University, Mirza Alakbar Sabir Foundation and Azerbaijan Archaeological Society.
The competition is aimed at the implementation of the tasks set forth by the State Program "Azerbaijani Youth Development Strategy for 2015-2025" and "Azerbaijani Youth in 2017-2021".
The winner of the four-stage project will be demonstrated in a corner of the city. The first stage participants will be given a gift and a certificate, and the winner will be given a special prize, diploma, and presentation to the public.
The deadline for applications is March 11, 2019. The works can be delivered from 11:00 to 17:00 on weekdays to the following addresses:
Address: Baku, Mahsati str. 41 (Khazar University Neftchilar corpus) and H.Javid pr., 115 (Institute of Architecture and Art of ANAS, IV floor).