“Qədim şəhərin müasir çaları ol!” adlı təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsi keçiriləcək
“Şəhər incəsənəti. Azərbaycan” (City Art Azerbaijan) layihəsinin yaradıcı heyətinin təşkilatçılığı ilə “Qədim şəhərin müasir çaları ol!” adlı təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsi keçiriləcək.
Müsabiqə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu, Xəzər Universiteti, Mirzə Ələkbər Sabir Fondu və Azərbaycan Arxeoloqlar Cəmiyyətinin tərəfdaşlığı və dəstəyi ilə baş tutacaq.
Müsabiqə “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasına yönəlib.
Sərgi, təlim-treyninqlər, əyani işin yaradılması və nümayişi formatında baş tutacaq müsabiqənin ideyası müasir şəhər incəsənəti trendlərinin və dəbinin gənclər arasında düzgün təbliğinə yönəlib.
Müsabiqənin iştirakçıları istənilən texnikadan (rəngkarlıq, qrafika, heykəltaraşlıq, tətbiqi sənət, qraffiti, “conceptual art”, “photo art”, “video art”, “installation art”, “art performance” və s.) istifadə etməklə öz ideyasını gerçəkləşdirə bilər.
Dörd mərhələli layihənin yekunu olaraq qalib iş şəhərin bir guşəsində nümayiş olunacaq. İlk mərhələni keçən iştirakçılara hədiyyə və sertifikatlar, layihənin qalibinə isə xüsusi mükafat, diplom və əsərinin ictimaiyyətə təqdim olunması şansı veriləcək.
İşlərin qəbulu üçün son tarix 11 mart 2019-cu ildir. Hazırlanan işlər həftə içi saat 11:00-17:00 arası aşağıdakı ünvanlara təhvil verilə bilər:
Ünvan: Bakı şəh., Məhsəti küçəsi 41 (Xəzər Universitetinin Neftçilər korpusu) və H.Cavid pr., 115 (AMEA Memarlıq və İncəsənət institutu, IV mərtəbə).

Стартовал конкурс изобразительного и прикладного искусства «Стань современным оттенком древнего города!»
Янв 14, 2019 | 11:03
Конкурс изобразительного и прикладного искусства «Стань современным оттенком древнего города!» проводиться при организационной поддержке творческого коллектива проекта «Городское искусство, Азербайджан» (City Art Azerbaijan).
Соревнование состоялось при партнёрстве и поддержке Совета молодых ученых и специалистов и Института архитектуры и искусстваНациональной академии наук Азербайджана, Национального историко-художественного заповедника «Гобустан», университета Хазар, Фонда М. А. Сабира и Общества археологов Азербайджана.
Конкурс направлен на реализацию задач, поставленных Государственной программой «Стратегия развития молодежи Азербайджана на 2015-2025 годы» и «Молодежь Азербайджана на 2017-2021 годы». Идея конкурса, проходящего в формате тренингов и демонстрации работ, направлена на продвижение правильного направления современных тенденций и моды городского искусства среди молодежи.
Участники могут реализовать свои идеи, используя любую технику (живопись, графика, скульптура, прикладное искусство, граффити, «концептуальное искусство», «фото-искусство», «видео-арт», «инсталляционное искусство» и др). ,
Работа-победитель четырехэтапного проекта будет продемонстрирована в одном из уголков города. Участникам, проходящим первый этап, будут вручены подарки и сертификаты, а победителю - особая награда, диплом и презентация его работы обществу.
Крайний срок подачи заявок - 11 марта 2019 года. Работы можно представить с 11:00 до 17:00 в рабочие дни недели по следующим адресам:
Адрес: г. Баку, ул. Махсати, 41 (корпус Нефтчиляр университета Хазар) и проспект. Г. Джавида, 115 (Институт архитектуры и искусства НАНА, IV этаж).