Ölkəmizdə Elm Günü yüksək səviyyədə qeyd olunacaq
Məlum olduğu kimi, dövlət başçısı İlham Əliyevin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında Elm Günü təsis edilib. Həmin Sərəncamda hər il 27 mart tarixində bu əlamətdar günün qeyd edilməsi qərara alınıb.
2019-cu ildə ölkədə ilk dəfə olaraq Elm Gününün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası Tədbirlər Planı qəbul edib. Tədbirlər Planına əsasən, Elm Günü ilə əlaqədar olaraq AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən Lənkəran və Şəki Regional Elmi mərkəzlərində silsilə tədbirlər həyata keçiriləcək. Müasir dövrün aktual elmi problemlərinə həsr edilmiş konfrans, seminar və mühazirələr, “dəyirmi masa”, “açıq qapı” günləri, sərgilər, o cümlədən tələbə və şagirdlərin alimlərlə görüşləri təşkil olunacaq.
Bundan əlavə, elmdə fərqlənən alimlərə AMEA-nın elmi bölmələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının Fəxri fərmanları təqdim olunacaq, “Gənc qadınlar elmdə”, “Ən yaxşı elmi-populyar əsər”, “Magistr-2019” və digər müxtəlif nominasiyalar üzrə müsabiqələrin qalibləri Rəyasət Heyəti tərəfindən elan olunacaq.

“Day of Science” to be held in our country
Azerbaijani President Ilham Aliyev has signed an Order establishing the “Day of Science” on April 9, 2018. Under the presidential order, the Day of Science will be marked on March 27 every year.
The Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijanapproved an Action Plan, according to which it is planned to hold a number of events at scientific institutions and organizations of the Academy of Sciences, as well as in Lankaran and Sheki regional scientific centers.
Conferences, seminars, lectures and round tables on current issues of modern science, including exhibitions and “Open Days” are scheduled.
In addition, will be presented the honorary diplomas of scientific institutions and organizations of the Azerbaijan National Academy of Sciences to scientists for best performing in their activities, holding contests "Young Women in Science", "World of Plants", "Best journalistic article", "Master in 2019" other various nominations.