Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti "AMEA-nın professoru" adını almaq üçün müsabiqə elan edir Apr 09, 2019 | 15:00
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 03 aprel 2019-cu il tarixli 8/7 nömrəli qərarına əsasən "AMEA-nın professoru" adını almaq üçün müsabiqə elan edir.
"AMEA-nın professoru" adı AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisələrdə və ya ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, elmi ictimaiyyət tərəfindən qəbul olunan milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər eldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsində, dövlətçiliyin qorunmasında və inkişafında, habelə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş yaşı 50-dək olan elmlər doktorlarına verilir.
"AMEA-nın professoru" adına namizədlər elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları tərəfindən gizli səsvermə yolu ilə irəli sürülür.
"AMEA-nın professoru" adı Azərbaycan elminin inkişafında, beynəlxalq aləmdə onun nüfuzunun artırılmasında və dünya elminə inteqrasiyasında, habelə Azərbaycanın beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişləndirilməsində xüsusi xidmətləri olan xarici ölkə alimlərinə də verilə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər 2019-cu il mayın 10-dək AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə (Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30) təqdim edilməlidir:

Объявляется конкурс на получение ученого звания «Профессор НАНА»
По решению Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) от 03 апреля 2019 года № 8/7 объявляется конкурс на получение ученого звания «Профессор НАНА».
Ученое звание «Профессор НАНА» присуждается докторам наук в возрасте до 50 лет, не являющимся членами НАНА, занимающимся научной или научно-педагогической деятельностью в научных учреждениях и высших школах, имеющим научные достижения национального и международного уровня, особые заслуги в подготовке высокоспециализированных научных кадров, усилении единства науки и образования, защите и развитии государственности, а также в осуществлении основных задач и функций НАНА.
Кандидаты на соискание ученого звания «Профессор НАНА» выдвигаются путем тайного голосования учеными советами научно-исследовательских и высших учебных заведений.
Ученое звание «Профессор НАНА» также может быть присвоено ученым зарубежных стран, имеющим особые заслуги в развитии азербайджанской науки, повышении ее авторитета на международной арене и интеграции в мировую науку, а также расширении международных научных связей Азербайджана.
Следующие документы о выдвижении кандидатов должны быть представлены в соответствующие научные отделения НАНА в течение 30 дней со дня опубликования объявления, 10 мая 2019 года (г. Баку, улица Истиглалийят, 30):