AMEA-nın magistraturasına 2019/2020-ci tədris ili üçün qəbul planı təsdiq edilib May 27, 2019 | 10:33
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən 2019/2020-ci tədris ili üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturasına 24 ixtisas, 88 ixtisaslaşma üzrə 138 plan yeri təsdiq edilib. Ayrılan plan yerlərindən 103-ü dövlət sifarişli, 35-i isə ödənişli əsaslarladır. Cari ildə ilk dəfə olaraq AMEA-nın magistraturasına ödənişli əsaslarla tələbə qəbulu həyata keçiriləcək.
Bu ildən etibarən AMEA-nın magistraturasına qəbul zamanı ixtisaslaşma seçimindən əvvəl keçirilən müsahibə mərhələsi ləğv olunub. AMEA-nın magistraturasına qəbul olmaq istəyən bakalavrlar ümumi qaydada Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən magistraturaya qəbul imtahanının hər iki mərhələsində müsabiqə şərtlərini ödədiyi halda AMEA-nın magistraturasına ayrılan plan yerlərində (əlavə olunur) göstərilən ixtisası seçmək imkanı əldə edəcəklər.

Утвержден план приема в магистратуру НАНА на 2019/2020 учебный год Мая 27, 2019 | 10:33
Кабинет министров Азербайджанской Республики на 2019/2020 учебный год утвердил 138 плановых мест по 24 специальностям и 88 специализациям в магистратуру Национальной Академии наук Азербайджана. 103 из запланированных мест оплачиваются государством, а 35 платные.
С этого года этап собеседования для приема был отменен в НАНА. Бакалавры, которые хотят поступить в магистратуру НАНА, будут иметь возможность выбрать специальность, указанную в списке (прилагается) НАНА, если они пройдут условия конкурса обоих этапов вступительных экзаменов, проводимых Государственным экзаменационным центром.