AMEA əməkdaşlarının məzuniyyət müddəti uzadılır
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin uzadılması ilə əlaqədar akademiya əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 31 mart 2020-ci il tarixli Qərarına müvafiq olaraq əməkhaqqı saxlanılmaqla AMEA əməkdaşlarının işə davamiyyəti 28 aprel tarixindən 4 may 2020-ci il saat 00:00-dək təxirə salınır.
Bundan əlavə, AMEA-nın fasiləsiz iş rejimində fəaliyyət göstərən bəzi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində təxirə salınması mümkün olmayan işlərin xüsusi əmək rejiminin qaydalarına riayət edilməklə yerinə yetirilməsi tövsiyə olunub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18 aprel 2020-ci il tarixli qərarına əsasən ölkə ərazisində xüsusi karantin rejimi 2020-ci il 4 may saat 00:00-dək uzadılıb, həmçinin xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən daha əvvəl müəyyən edilmiş bütün məhdudiyyətlər, tələblər və rejimlər həmin müddət ərzində qüvvədə saxlanılıb.

Время отпуска сотрудников НАНА продлено
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение «О регулировании посещаемости работников академии в связи с продлением особого режима карантина на территории Азербайджанской Республики».
Согласно распоряжению, в соответствии с решением Кабинета министров от 31 марта 2020 года, для сотрудников НАНА выход на работу продлен с 28 апреля до 00:00 часов 4 мая с сохранением заработной платы.
Кроме этого, было рекомендовано, чтобы на некоторых функционирующих в непрерывном режиме предприятиях, учреждениях и организациях НАНА, деятельность которых нельзя отложить, работы выполнялись в соответствии с правилами специального режима труда.
Напомним, что в соответствии с решением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 18 апреля 2020 года особый режим карантина в стране был продлен до 00:00 часов 4 мая. Все ранее установленные Кабинетом министров Азербайджанской Республики и Оперативным штабом при Кабинете министров Азербайджанской Республики ограничения, требования и режимы в течение данного периода остаются в силе.