Məlum olduğu kimi, 2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 75 ili tamam olur. Bu dövr ərzində AMEA respublikada fundamental və tətbiqi elmin mərkəzinə çevrilərək, elmi-intellektual potensialın milli sərvət kimi formalaşdırılmasında, ölkəmizin iqtisadi, sosial və mədəni inkişafında, eləcə də elmin müxtəlif sahələri üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayıb.
AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə əlaqədar qurumun fəaliyyətinin geniş işıqlandırılması, bu mötəbər elm ocağının yaradılmasında və inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli alimlərin tanıdılması, eyni zamanda, elmin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə marağın artırılması məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 7 iyul 2020-ci il tarixində Sərəncam imzalayıb. Sənədə əsasən, AMEA-nın üzvlərinə həsr olunan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası simalarda” kitabının və Akademiya haqqında təfsilatlı məlumat bukletinin hazırlanaraq nəşr olunması nəzərdə tutulub.
Bu məqsədlə AMEA-nın elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının struktur bölmələrinə bu sərəncamın icrası ilə əlaqədar zəruri materialların 2020-ci il iyulun 25-dək Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilməsi tapşırılıb.

По случаю 75-летия со дня создания НАНА будут подготовлены книга и буклет
Как известно, в 2020 году исполняется 75 лет со дня создания Национальной академии наук Азербайджана. За истекший период НАНА превратилась в центр фундаментальной и прикладной науки в республике, который играет важную роль в формировании научно-интеллектуального потенциала, являющегося национальным богатством страны, а также в экономическом, социальном и культурном развитии Азербайджана и подготовке высокоспециализированных научных кадров.
Для широкого освещения деятельности организации, популяризации выдающихся ученых, имеющих исключительные заслуги в создании и развитии этого храма науки, а также для популяризации науки и повышения в обществе интереса к науке президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подписал 7 июля 2020 года Распоряжение, согласно которому будут подготовлены и изданы книга «Национальная академия наук Азербайджана в лицах», посвященная членам НАНА, и информационный буклет об Академии.