Məlum olduğu kimi, 2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 75 ili tamam olur. Bu dövr ərzində AMEA respublikada fundamental və tətbiqi elmin mərkəzinə çevrilərək, elmi-intellektual potensialın milli sərvət kimi formalaşdırılmasında, ölkəmizin iqtisadi, sosial və mədəni inkişafında, eləcə də elmin müxtəlif sahələri üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayıb.
AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə əlaqədar qurumun fəaliyyətinin geniş işıqlandırılması, bu mötəbər elm ocağının yaradılmasında və inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli alimlərin tanıdılması, eyni zamanda, elmin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə marağın artırılması məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 7 iyul 2020-ci il tarixində Sərəncam imzalayıb. Sənədə əsasən, AMEA-nın üzvlərinə həsr olunan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası simalarda” kitabının və Akademiya haqqında təfsilatlı məlumat bukletinin hazırlanaraq nəşr olunması nəzərdə tutulub.
Bu məqsədlə AMEA-nın elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının struktur bölmələrinə bu sərəncamın icrası ilə əlaqədar zəruri materialların 2020-ci il iyulun 25-dək Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilməsi tapşırılıb.

As you know, in 2020 marks the 75th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Over the past period, ANAS has become a center of fundamental and applied science in the republic, which plays an important role in the formation of scientific and intellectual potential, which is the country's national wealth, as well as in the economic, social and cultural development of Azerbaijan and the training of highly specialized scientific personnel.
To publicize the activities of the organization, to popularize outstanding scientists who have exceptional merit in the creation and development of this temple of science, as well as to popularize science and increase public interest in science, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev signed an order on July 7, 2020, according to which they will be prepared and the book “Azerbaijan National Academy of Sciences in Personalities” was published, dedicated to the ANAS members, and an information booklet about the Academy.