Nizami Gəncəviyə həsr olunan beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsi elan edilib
Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi görkəmli şairə həsr olunan beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsini elan edir.
Müsabiqəyə yaşı 20-dən yuxarı yaradıcı şəxslər qatıla bilərlər. İştirak etmək istəyənlərdən öz xalça eskizlərinin 600 DPI JPEG formatında skan olunmuş versiyasını carpetmuseum.contest@gmail.com elektron ünvanına 15 may 2021-ci il tarixinədək göndərmələri xahiş olunur.
Müsabiqənin qalibi beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən seçiləcək və 30 may 2021-ci il tarixində elan ediləcək. Qalib gələn müəllifin eskizi əsasında muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən xalça toxunacaq. Həmçinin qalibə pul mükafatı təqdim olunacaq.
Əgər müsabiqənin qalibi xarici vətəndaş olarsa, onun xalça kəsimi mərasimində iştirak etməsi üçün yol və mehmanxana xərcləri muzey tərəfindən ödəniləcək.
Qeyd edək ki, bu il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyi tamam olur. Bununla əlaqədar Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.

Int’l Carpet Sketch Contest dedicated to 880th anniversary of Nizami Ganjavi announced
This year marks the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi. In this regard, President Ilham Aliyev signed an order declaring 2021 the Year of Nizami Ganjavi in Azerbaijan.
The Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Carpet Museum announce a joint international carpet sketch contest dedicated to the prominent poet. Creative people over the age of 20 are welcome to take part in the contest.
The participants are requested to send their carpet sketch scanned at 600 DPI JPEG format to carpetmuseum.contest@gmail.com until May 15, 2021.
The winner will receive a cash prize.
The judging panel will announce the first-place winner on May 30, 2021.
Following this, the Azerbaijan National Carpet Museum’s Traditional Technology Department will weave a carpet based on the winner’s sketch.