“Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Sosial və Humanitar Elmlər Konqres”i keçiriləcək
Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2021-ci il “Nizami Gəncəvi ili” elan edilmişdir. “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində 15-19 iyul 2021-ci il tarixlərdə “Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Sosial və Humanitar Elmlər Konqres”i keçiriləcək.
Konqresin təşkilatçıları Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan-Kipr Dostluq Cəmiyyətidir.
Tədbir AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyatı Muzeyi, eləcə də Türkiyənin bir neçə elm və təhsil qurumunun dəstəyilə Bursa şəhərində baş tutacaq.
Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində keçiriləcək konqresə Qafqaz Universitetlər Birliyi (KUNİB), Avropa Universitetlər Asossasiyası, TÜRKSOY, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən 185 universitet və 400-ə yaxın professor-müəllim heyəti qatılacaq. Elmi məqalələr beynəlxalq indeksə malik, tanınmış “Turkishstudies” jurnalının xüsusi buraxılışında işıq üzü görəcək.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycan Mədəniyyət Günləri çərçivəsində bu ölkənin zəngin mədəni irsini geniş şəkildə təbliğ etməkdir.
Dünya mədəniyyət xəzinəsinə saysız-hesabsız dəyərlər qatan, böyük mütəfəkkir Nizami Gəncəviyə həsr olunmuş konqres iki qardaş ölkə arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov konqresin təşkilat komitəsinin üzvüdür.
Konqres ödənişlidir. Daha ətraflı məlumatları əldə etmək üçün aşağıdakı vasitələrlə əlaqə saxlamaq mümkündür.

Состоится «Международный конгресс социальных и гуманитарных наук Низами Гянджеви» Апр 20, 2021 | 16:07
Как известно, соответствующим распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 2021 год объявлен «Годом Низами Гянджеви» в стране. 15-19 июля 2021 года в рамках «Года Низами Гянджеви» пройдет Международный конгресс социальных и гуманитарных наук «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви».
Организаторами конгресса являются Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Общество дружбы Азербайджан-Кипр.
Мероприятие пройдет в Бурсе при поддержке Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, а также нескольких турецких научных и образовательных учреждений.
В конгрессе, который пройдет в рамках Дней культуры Азербайджана, примут участие Кавказская ассоциация университетов (KUNİB), Европейская ассоциация университетов, ТЮРКСОЙ, 185 университетов и около 400 профессоров со всего мира. Научные статьи будут опубликованы в специальном выпуске известного журнала «Turkishstudies» с международным индексом.
Основная цель мероприятия - широкая популяризация богатого культурного наследия этой страны в рамках Дней культуры Азербайджана.
Конгресс, посвященный великому мыслителю Низами Гянджеви, который обогатил мировую культурную сокровищницу бесчисленным множеством литературных творений, внесет важный вклад в дальнейшее расширение литературных и культурных связей между двумя братскими странами.
Отметим, что директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА академик Рафаэль Гусейнов является членом оргкомитета конгресса.