| Təvəllüdü | 2 iyun 1957-ci il | |
| Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun ad | 5718.01 Dünya ədəbiyyatı “Ərəb ədəbiyyatında məqamə janrının yaranması” | |
| Doktorluqdissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı | 5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı “Quran qissələri XIV-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının ideya-bədii qaynaqlarından biri kimi | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 92 18 4 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | ||
| Kadr hazırlığı: - fəlsəfə doktorlarının sayı - elmlər doktorlarının sayı | 4 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | İlk dəfə olaraq Azərbaycan ədəbiyyatında Qurani Kərimlə bağlı iqtibas və təlmihləri araşdırmışam. Azərbaycan ədəbiyyat və mədəniyyətini xarici ölkələrdə təbliğ etmişəm. Yel,Villanova, Kembric, Oksford və b. universitetlərdə keçirilən konfranslarda elmi məruzələrlə çıxış etmişəm. | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Quran qissələri XIV-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının ideya-bədii qaynaqlarından biri kimi (monoqrafiya) BDU nəşriyyatı, 1988, “Nurlan” nəşriyyatı, 2005. 2.Арабская средневековая плутовская новелла (монография), Эльм, 2007 3. Füzuli yaradıcılığında Quran rəvayətləri (monoqrafiya), BDU nəşriyyatı, 1995 4. Cahiliyyət ərəblərinin əqli-mənəvi durumu (monoqrafiya), Elm, 2007 5. Navabiğ Nahdat əl- İsləm (dərs vəsaiti, ərəbcə), İdrak, 2013. 6. Məhəmməd peyğəmbərin meracı (kitab), Yazıçı, 1994 | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. The Islamic Manuscript Association (Böyük Britaniya) 2. İbn Rüşd jurnalının redaksiya heyətinin üzvü (Hollandiya) | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Bakı Dövlət Universitetində professor | |
| Digər fəaliyyəti | ||
| Təltif və mükafatları | 1.Əbdül-Əziz Səud əl-Babtinin “İmam Buxarinin nəvələri üçün” mükafatı 2.Açıq Cəmiyyət fondunun Global Faculty qrantı | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Bakı Dövlət Universiteti (Ərəb filologiyası kafedrasının professoru) Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi | |

| Дата рождения | 2 июня 1957 года | |
| Название кандидатской (PhD) диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы | 5718.01 Всемирная литература Возникновение макамного жанра в арабской литературе | |
| Название докторской диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы | 5716.01 Азербайджанская литература Коранические сказания как один из идейно-художественных источников Азербайджанской литературы XIV-XVI веков | |
| Общее количество опубликованных научных работ: - количество научных работ, опубликованных за рубежом - количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | 92 18 4 | |
| Количество авторских свидетельств и патентов | ||
| Подготовка кадров: - Кол-во кандидатов наук - Кол-во докторов наук | 4 | |
| Основные научные достижения | Впервые изучала коранические реминисценции и цитаты в азербайджанской классической поэзии. Представила Азербайджан на международных научных конференциях в университетах Кембридж, Оксфорд, Йель, Вилланова, Лидж и т.д. | |
| Названия научных работ | 1. Коранические сказания как один из идейно-художественных источников Азербайджанской литературы XIV-XVI вв, Баку, 1998, 2005 2.Средневековая арабская плутовская новелла, Баку, 2007 3. Духовная жизнь арабов джахилиййи. Баку, 2007 4. Коранические сказания в творчестве Фузули, Баку, 1995 5. Навабиг Нахда аль-ислам (на арабском) учебное пособие, Баку, 2013 6. Вознесение пророка Мухаммада, Баку, 1994 | |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | 1.Международная Ассоциация Исламских Рукописей 2.Члень редколлегии журнала Ибн Рушд (Нидерланды) | |
| Педагогическая деятельность | Профессор кафедры арабской филологии Бакинского Государственного Университета | |
| Прочая деятельность | ||
| Премии и награды | 1. Награда Абдулазиза Сауд аль-Бабтина для правнуков Имама аль-Бухари 2. Грант «Глобал Факулти» фонда «Открытое Общество» | |
| Основное место работы и адрес | Бакинский Государственный Университет Баку, ул. Х. Халилова, 23 | |
| Должность | Заведующая отделом “Литературные мероприятия, работа с общественностью и публикациями” в музее им. Низами | |