Tahir Talıb oğlu Orucov, “Qaravəlli janrının poetikası” - namizədlik
Hüseynov Gülağa Məmmədhəsən oğlu, “Əhməd Cəfəroğlunun folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
Şükürova Gülxani Pənah qızı, “İlyas Əfəndiyevin yaradıcılığında folklor motivləri” - namizədlik
Ülkər Azad qızı Nəbiyeva, “Azərbaycan epik düşüncəsində “Dədə Qorqud”” -doktorluq
Zümrüd İbrahim qızı Səmədova, “Zaqatala aşıq mühiti” - namizədlik
Vüsal Arif qızı Səfiyeva, “Akad. Həmid Araslının folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
İslam Hüseyn oğlu Sadıqov, “Azərbaycan folklorunda “Koroğlu” poetik ənənələri” - namizədlik
Səbinə Müzəffər qızı İsayeva, “Aşıq poeziyası ənənələri və Aşıq Şəmşir yaradıcılığı” - namizədlik
Rövşən Tofiq oğlu Əlizadə, “Azərbaycan folklorunda təbiət kultları ilə bağlı inanclar” - namizədlik
Abbasov Elçin Hüseynağa oğlu, ““Koroğlu” eposunun poetikası (Paris nüsxəsi əsasında)” - namizədlik
Mirzəyeva Sevinc İsgəndər qızı, “Folklor süjet və motivlərinin müasir ədəbiyyatda əksi (Azərbaycan və fransız ədəbiyyatının materialları əsasında)” - namizədlik
Qurbanov Faiq Xasay oğlu, “Azərbaycan folklorunun regional xüsusiyyətləri (Qarabağ bölgəsinin materialları əsasında)” - namizədlik
Məmmədova - Rəhimova Xatirə İsrafıl qızı, “XIX əsr Göyçə el şairi Şışqayalı Aydının yaradıcılığı” - namizədlik
Səmədova Dürdanə Adil qızı, “Azərbaycan və ingilis atalar sözlərinin tipoloji xüsusiyyətləri”
Əliyeva Rəna Ağacan qızı Mövlüd Süleymanlının yaradıcılığında folklor motivləri
Əsgər Əfzələddin Dağbəyi oğlu“Türk folkloru tarixində Oğuznamə yaradıcılığı” -doktorluq
Əliyeva Fərqanə Aydın qızı“Əmrah” dastanının Türkmən versiyası: genezisi və formalaşması” - namizədlik
Qurbanov Nail Məhəbbət oğlu, “Azərbaycan folklorunda mifoloji – kosmoqonik görüşlər” - namizədlik
Vəkilova Aygün İbrahim qızı, “Azərbaycan və fransız folklorunda tarixi gerçəkliklə bağlı janrların tipologiyası və qarşılıqlı əlaqəsi” - namizədlik
Sayılov Qalib Əmirağa oğlu, “Müasir Şirvan aşıqlarının yaradıcılığı (1950-80 ci illər)”
Əhmədli Atəş Şövkət oğlu, “Folklorda söyləyicilik sənəti” - namizədlik
Mütəlimova Çinarə Tofiq qızı, “Azərbaycan və ərəb qəhrəmanlıq dastanlarında oxşar süjet və motivlər” - namizədlik
Babayev Rafiq Təvəkkül oğlu, “Azərbaycan folklorunun regional xüsusiyyətləri (Naxçıvan folkloru)” - namizədlik
Rzayeva Aynur Qəhrəman qızı, “Xalq yazıçısı Elçinin nəsrində folklorizm”
Hüseynova Ziyafət Fərhad qızı, “Azərbaycan və ingilis əfsanə və rəvayətlərinin tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
Qara Namazov, Qaçaq Kərəm mövzusu barədə çıxarış
Baxşəliyev Fəxrəddin Elşad oğlu, “Təsəvvüf ənənələri və Aşıq Ələsgər” - namizədlik
İbrahimova Aynur Aydın qızı, “Azərbaycan koroğluşünaslığı: tarixi və inkişaf mərhələləri” - namizədlik
Bayramova Arzu Əyyub qızı, “El şairi Nəbi Borçalının yaradıcılığı” - namizədlik
Qasımova Fidan Atakişi qızı, “Azərbaycan folklorunda mədəni qəhrəman və onun transformasiya formaları” - namizədlik
Xəlilov Ağaverdi Sərxan oğlu, “Oğuz eposunda ritual və janrın sturuktur tipologiyası” -doktorluq
Vəliyev Əpoş İslam oğlu, “Müasir Azərbaycan poeziyasında folklor motivləri (H. Kürdoğlunun yaradıcılığı əsasında)” - namizədlik
Umudov Qüdrət Umud oğlu, “Azərbaycan folklorşünaslığının inkişaf problemləri (1991-2007 ci illər)” -doktorluq
Sadıqova Hüsniyyə Hüseynəli qızı, “Epik mətnin tərcümə problemləri (“Bhavaqadqita”nın Azərb dilinə tərcüməsi əsasında)” - namizədlik
İsmayılova Günay Elgiz qızı, “Azərbaycan folklorunda gender problemi” - namizədlik
Həsənova İradə Çingiz qızı, “Yeni Azərbaycan və rus nəsrinin folklor-mifoloji qatı” - namizədlik
Babayeva Diləfruz Eyvaz qızı, “Folklor və ədəbiyyatda süjet və motivin qarşılıqlı topologiyası (XX əsrin II yarısı Azərbaycan ədəbiyyatı materialları əsasında)”
Abbaslı Sönməz İsrafil qızı, “Azərbaycan lətifələrinin regional xüsusiyyətləri” - namizədlik
Ələkbərov Əziz Yusif oğlu, “Qərbi Azərbaycan folklorunda tarixilik və regional etnik xüsusiyyətlər” -doktorluq
Ələkbərova Ülkər Qəzənfər qızı, “Türk xalqları folklorunun toplanması və tədqiqində Q. Potanın rolu” - namizədlik
Qarayev Həsən Abuzər oğlu, “Azərbaycan epik folklorunda faciəvilik” - namizədlik
Fətullayeva Vəfa Musa qızı, “Bayatılar və onun poetik – semantik xüsusiyyətləri” - namizədlik
Babək Aynur Məhəmməd qızı, “Azərbaycan folklorunda su stixiyası ilə bağlı inanclar”
İsgəndərova Vəfa Zahid qızı, “Ənənəvi nağıl formulları (Azərbaycan və Türkiyə nağılları əsasında)”
Akkaya Özcan Mustafa oğlu, “Məhəbbət dastanlarında süjet və qəhrəman” - namizədlik
Qasımova Sevinc Aşur qızı, “Azərbaycanda Novruz ənənələri və inanclar” - namizədlik
Qəsəbova İlhamə Cəlal qızı, “XX əsr Qazax aşıq mühiti Altaylı Seyfəddin Əli oğlu” - namizədlik
Altaylı Seyfəddin Əli oğlu, “Azərbaycan xalq deyimlərində mifoloji və tarixi elementlərin əksi”- doktorluq
Hüseynova Almaz Həsən qızı, “Azərbaycan mühacirət folklorşünaslığı” -doktorluq
Vəliyev Əpoş İslam oğlu, “Müasir Azərbaycan poeziyasında folklor motivləri (Hüseyn Kürdoğlunun yaradıcılığı əsasında)” - namizədlik
Əliyeva Ülkər İman qızı, ““AYB” dərgisində folklorşünaslıq məsələləri” - namizədlik
Mürşüdova Ulduz Bəşir qızı, “Azərbaycan və Şimali Amerika folklorunun müqayisəli təhlili” -doktorluq
Hüseynov Bilal Hüseynağa oğlu, “Azərbaycan folklorunda əmək nəğmələri” - namizədlik
Atif İslamzadə İslam oğlu, “Oğuz epik ənənəsində Qazan xan obrazı” - namizədlik
Ağbabalı Məmmədov Aftandil İsrafil oğlu, “Azərbaycan aşıq yaradıcılığının regional xüsusiyyətləri (Ağbaba-Çıldır aşıq mühiti)” -doktorluq
Əzizova Sevinc Bayram qızı, “Novrəs İmanın həyat və yaradıcılığı”
Cəlil Fərəh Cabbar qızı, “Türk və Skandinav eposlarının müqayisəli tipologiyası” -doktorluq
İmaməliyev Elçin Qalib oğlu, “Türk yaradılış mifləri və Azərbaycan əfsanələri” - namizədlik
Əsgər Nailə Baxşəli qızı, “Aşıq Nəsibin dövrü, mühiti və yaradıcılıq yolu” - namizədlik
Rufullayev Qədim İgid oğlu, “Zəlimxan Yaqub və xalq yaradıcılığı” - namizədlik
Hüseynzadə Əkrəm Rüfət oğlu, “Azərbaycan folklor mətnlərində adların semantikası (Naxçıvan folkloru əsasında)” - namizədlik
İbayeva Nuridə Zabit qızı, “İnanc folkloru kontekstində ocaqlar və pirlər (Masallı örnəkləri əsasında)” - namizədlik
Əliyeva Xəyalə Oruc qızı, “M.H.Təhmasibin folklorşünaslıq fəaliyyəti”
Məmmədova Mətanət Məmməd qızı,““Qarabağnamələr”də folklor motivləri” - namizədlik
Qəbulova Təranə Zəfail qızı, “Naxçıvan aşıq mühiti” - namizədlik
Allahverdiyev Ramin Novruzəli oğlu, “Azərbaycan təqvim miflərinin semantikası” - namizədlik
Eminova Sevinc Zakir qızı, “Folklorda milli obraz və onun ədəbiyyatda əksi (Azərbaycan və rus nəsri əsasında)” - namizədlik
Səfərova Mahi Paşa qızı, “Hüseynqulu Sarabski və Bakı folkloru” - namizədlik
Qasımov Nemət Yusif oğlu, “Zodlu Abdullanın yaradıcılığı” - namizədlik
Gülsümxanım Atabala qızı, “Əzizə Cəfərzadə və folklor” - namizədlik
Cəfərov Əliağa Qafar oğlu, “Şifahi və yazılı ənənədə “Koroğlu” süjetləri (eposun Azərbaycan versiyası əsasında” -doktorluq
Seyidova Gülnarə Ələddin qızı, “Azərbaycan dastanlarının araşdırılması problemləri (Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər məcmuələri əsasında)”
Qayıbov Seyran Salman oğlu, “Xəstə Qasımın poetik irsi” - namizədlik
Həsənova Könül Kamil qızı, ““Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında ənənəvi süjetlər”
Qəhrəmanova Mirvari Arif qızı, “XX əsr Şirvan aşıq şeiri”
Fərəcova Lalə Möhübbət qızı, “Şəxsi arxivlərdə folklor materialları (AMEA- nın Ə. İnstitutunun fondları əsasında)”
Bayramova Arzu Əyyub qızı, “Borçalı aşıq ənənələri və şair Nəbinin yaradıcılıq yolu” - namizədlik
Coşkun Jalə Zaman qızı, “Türk və slavyan sehrli nağıllarının tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
İslamzadə Kəmalə Faiq qızı, “Azərbaycan xalq nəsrində ənənəvi süjetlər” -doktorluq
Məmmədov Nizami Murad oğlu, “Məmməd Araz yaradıcılığında folklor motivləri” - namizədlik
Məmmədova Məleykə Nizami qızı, “Xalq oyun və tamaşalarının tipologiyası (Azərbaycan və Anadolu nüm. əsasında)” - namizədlik
Qurbanova Aynurə Qəzənfər qızı, “Azərbaycan qumuq folklor əlaqələri” - namizədlik
Abbasova Aytac Hicran qızı, “Kəlbəcər folklor mühiti” - namizədlik
Məmmədova Şəbnəm Nizami qızı, “Azərbaycan qaraqalpaq folklor əlaqələri” - namizədlik
Axundova Hilalə Saleh qızı, “Azərbaycan folklorunda dağ kultu” - namizədlik
Şammədova Pərvanə Nadir qızı, “Xalq mahnılarında poetik formullar” - namizədlik
Quliyev Hikmət Valeh oğlu, “Azərbaycan folklorunda müdrik qoca arxetipi”
Qarayev Səfa Pənah oğlu, “Azərbaycan folklorunda mifoloji xaos”
Rzayev Tahir Musa oğlu, “Müasir Azərbaycan nəsrində eposçuluq ənənəsi (İsmayıl Şıxlının “Dəli Kür” romanı əsasında)” - namizədlik
Cəfərova Aytən Cəfər qızı, “Ordubad folklor mühiti” - namizədlik
Nəsibov Tahir İsgəndər oğlu, “Türk epik ənənəsi və “Qeser”dastanı” - namizədlik
Cihan Mehmed Can Halit, “XX əsr türk folklorşünaslığında Azərbaycan folklorunun problemləri (P. Boratav, Ş.Elçin və Ö. Çobanoğlunun tədqiqatları əsasında)” - namizədlik
Cəfərova Şəfayət Ağababa qızı, “Azərbaycan və rus xalq nağıllarında qadın obrazlarının tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
Abbasov Elçin Hüseynağa oğlu, “Azərbaycan folklorunda ənənəvi bilgi və inamların praqmatik funksiyası” -doktorluq
Atayev Fəxrəddin Qəhrəman oğlu, “Göyçə aşıq məktəbinin ifaçılıq xüsusiyyətləri” - namizədlik
Musayev Osman Ənvər oğlu, ““KDQ” və “Koroğlu” dastanlarında süjet xəttinin tipologiyası” - namizədlik
Səfərəliyeva Rəhilə Soltan qızı, “Azərbaycan xalq dastanlarında qəhrəman tipləri” - namizədlik
Dadaşova Reyhan Bəhram qızı, “Azərbaycan dastanlarında şəxs adlarının folklor semantikası” - namizədlik
Mirzəyeva Gülçin Ələkbər qızı, “Tırınqı və nanayların melo-poetik xüsusiyyətləri (Ağbaba materialları əsasında)” - namizədlik
Əliyeva Sevinc Kərim qızı, “Heyvanlar haqqında nağıllar və təmsil janrı (Azərbaycan şifahi və yazılı ədəbiyyatının nümunələri əsasında)” - namizədlik
İslam Sadıqov Hüseyn oğlu, “Şumer epik mətnləri və türk xalq yaradıcılığı ənənələri” -doktorluq - namizədlik
Abbasova Mətanət Maşallah qızı, “Azərbaycan xalq lirikasının mifopoetik sistemi” -doktorluq
Rzayev Nazim Ağaverdi oğlu, “Azərbaycan meyxana janrının xüsusiyyətləri” - namizədlik
Məmmədova Nailə Adil qızı, “Müasir Azərbaycan nəsrində folklor ənənələri (1990-2010-cu illər)” - namizədlik
Əliyeva Şölə Qadir qızı, “Uşaq folkloru və onun poetikası (Naxçıvan örnəkləri əsasında)” - namizədlik
Babayev Rafiq Təvəkkül oğlu, “Azərbaycan epik folklorunun poetik strukturu (Naxçıvan folklor mətnləri əsasında)” -doktorluq
Məmmədova Nurlana Ramazan qızı, “Tahir və Zöhrə” dastanının yayılma arealı” - namizədlik
Məmmədov Elxan Qadir oğlu, “Eynəli bəy Sultanovun folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
Ağayeva Nigar Fikrət qızı, “Azərbaycan və ingilis uşaq folklorunun janr xüsusiyyətləri” - namizədlik
Adışirinov Nizami Şamil oğlu, “Dədə Qorqud” kitabında epik formullar” - namizədlik
Elza Qurban qızı İsmayılova, ““Koroğlu” mətnlərinin tipologiyası (Azərbaycan və Türkiyə variantları əsasında)” - namizədlik
Həşimova Aybəniz Şirin qızı, “XX əsr Azərbaycan və rus ədəbiyyatşünaslığında mifoloji düşüncə və bədii ədəbiyyat probleminin tədqiqi aspektləri” -doktorluq
Məmmədov Məhəmməd Məmmədsəid oğlu, “Türk mifoloji dünyagörüşündə tanrıçılıq” -doktorluq
Əliyeva Ruhəngiz Çingiz qızı, “XX əsrin II yarısında Azərbaycan uşaq ədəbiyyatında epik folklor ənənələri” - namizədlik
Əfəndiyeva Çiçək Abid qızı, “Azərbaycan paremiyalarının bədii semantik sistemi” -doktorluq
Xavəri Sərxan Abbas oğlu, “Azərbaycan milli mədəniyyət sistemində folklorun funksional strukturu və tipologiyası” -doktorluq
Mustafayev Aydın Xankişi oğlu, “Azərbaycan folklorunda ağac kultu” - namizədlik
Orucov Tahir Talıb oğlu, “İdeoloji-mənəvi repressiya və Azərbaycan folklorşünaslığı” - namizədlik
Eminova İlkin Müdafiə qızı, “Vəli Xuluflunun folklorşünaslıq fəaliyyəti” - namizədlik
Qurbanova –Kümet Könül Cavanşir qızı, “Y.Balasaqunlunun “Qutadqu-bilik” poemasının folklor qaynaqları” - namizədlik
Rəhmanova Nigar Əsgər qızı, “Anadilli epik poeziyada dastan ənənəsi (XIII-XVIII əsrin materialları əsasında)” - namizədlik
Həkimova Nübar Mürsəl qızı, “Azərbaycan xalq təbabəti ilə bağlı inanclar sistemi və onun praktik təsir dairəsi” - namizədlik
Çələbiyeva Gülər Aydın qızı, “Azərbaycan mərasim folklorunda gender stereotipləri” - namizədlik
Zeynalova Vüsalə Rasim qızı, “Məmmədhüseyn Şəhriyarın anadilli poeziyası və folklor” - namizədlik
Hacıyev Asif Xatabala oğlu, ““Dədə Qorqud” eposu: türk-oğuz dastan ənənəsi və tarixi-linqvistik aspekt” - namizədlik
Kərimova Xuraman Daşdəmir qızı, “Azərbaycan folklor mətnlərinin tərtib problemləri” - namizədlik
Nemətova Sədaqət Nəsir qızı, “Azərbaycan folklorunda epik janrların qarşılıqlı əlaqəsi (Naxçıvan folklor materialları əsasında)” -doktorluq
Fərəcova Aynur Aydın qızı, ““Kitabi-Dədə Qorqud”da qəhrəman və cəmiyyət problemi” - namizədlik
Ünvan:   AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 53              Tel.:   (994 12) 4921069              Baş direktor:   Akademik Rafael Baba oğlu Hüseynov