Yazıçı-publisist Əlisəfa Azayev kürdəmirli oxucularla görüşüb
Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi və AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər birliklərinin üzvü, yazıçı-publisist Əlisəfa Azayevlə kürdəmirli oxucuların görüşü keçirilib.
Öncə muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı Ə.Azayevin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, detektiv janrda yazdığı əsərləri ilə böyük rəğbət qazanan yazıçının 26 adda kitabı təkrar nəşrlə 100000-dən artıq tirajla çap olunub.
Görüşdə yazıçı-publisistlər Mustafa Çəmənli və Flora Xəlilzadə, şair Kərəm Kürqıraxlı çıxış edərək Ə.Azayevin qanunlarımızı hər zaman ali tutan, savadlı hüquqşünas və əsl vətənpərvər olduğunu vurğulayıblar.
Tədbirdə çıxış edən Ə.Azayevin oxucuları Mehriban Məmmədova, Tofiq Abdullayev, Ağa Zeynalov, İradə Mahmudova yazıçının əsərlərinin sujet xətti, ideyası, personajları haqqında maraqlı fikirlər söyləyiblər.
Sonra AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov və dünya şöhrətli Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevin Ə.Azayevin yaradıcılığı haqqında söylədikləri dəyərli fikirlər videolent şəklində monitorda nümayiş etdirilib.
Məktəblilərin yazıçının əsərlərindən hazırladığı kompozisiyalar, o cümlədən xanəndə Reyhan Rəcəbova, müsabiqələr laureatı, gitara ifaçısı Məhəmməd Mustafalı, gənc xanəndə Aysel Soltanovanın çıxışları böyük maraqla qarşılanıb.
Gənc rəssam Fərman Qasımov tədbir zamanı yazıçının portretini çəkərək sonda maraqlı əl işini yazıçıya təqdim edib.
Daha sonra çıxış edən Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vəsilə Əsgərli İcra Hakimiyyətinin başçısı adından Ə.Azayevi təbrik edərək ona yaradıcılığında yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıb.
Sonda yazıçı publisist Ə.Azayev oxucuların ona ünvanladığı sualları cavablandırıb, maraqlı görüş üçün hər kəsə minnətdarlığını bildirib.

Писатель-публицист Алисафа Азаев встретился с читателями из Кюрдамира Июн 17, 2016 | 15:34 / Встречи
При поддержке Исполнительной власти Кюрдамирского района и организации Аранского регионального отдела Музея национальной азербайджанской литературы имени Низами НАНА состоялась встреча члена союзов Писателей и Журналистов Азербайджана, писателя-публициста Алисафы Азаева с читателями из Кюрдамира.
Сначала заместитель Аранского регионального отдела музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы проинформировала о жизни и творчестве А.Азаева. Отметила, что написанных в жанре детектива 26 книг писателя, который завоевал популярность, вышли повторным тиражом в 100000 экземпляров.
На встрече писатели-публицисты Мустафа Чеменли и Флора Халилзаде, поэт Керем Кюргыраглы в своих выступлениях отметили, что А.Азаев является грамотным юристом и истинным патриотом.
Выступившие на мероприятии любители творчества А.Азаева Мехрибан Мамедова, Тофиг Абдуллаев, Ага Зейналов, Ирада Махмудова высказали интересные мысли о персонажах, сюжетной линии и идеях произведений писателя.
Далее на мониторе в виде видеоленты были озвучены ценные мысли, высказанные директором Национального музея азербайджанской литературы, академиком Рафаэлем Гусейновым и Народным писателем с мировым именем Чингизом Абдуллаевым.
Подготовленные школьниками композиции из произведений писателя, а также выступления ханенде Рейхан Раджабовой, лауреата конкурсов, гитариста Мухаммеда Мустафалы, молодой ханенде Айсель Солтановой вызвали большой интерес.
Нарисовав портрет А.Азаева в ходе мероприятия, молодой художник Фарман Гасымов вручил свою интересную работу писателю в конце мероприятия.
Далее, выступив, заместитель главы исполнительной власти Кюрдамирского района Василя Аскерли поздравила А.Азаева от имени главы исполнительной власти и пожелала ему успехов в дальнейшем творчестве.
В заключение писатель и публицист А.Азаев дал ответы на адресованные ему вопросы читателей и выразил благодарность всем за интересную встречу.