Yazıçı-publisist Əlisəfa Azayev kürdəmirli oxucularla görüşüb
Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi və AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər birliklərinin üzvü, yazıçı-publisist Əlisəfa Azayevlə kürdəmirli oxucuların görüşü keçirilib.
Öncə muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı Ə.Azayevin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, detektiv janrda yazdığı əsərləri ilə böyük rəğbət qazanan yazıçının 26 adda kitabı təkrar nəşrlə 100000-dən artıq tirajla çap olunub.
Görüşdə yazıçı-publisistlər Mustafa Çəmənli və Flora Xəlilzadə, şair Kərəm Kürqıraxlı çıxış edərək Ə.Azayevin qanunlarımızı hər zaman ali tutan, savadlı hüquqşünas və əsl vətənpərvər olduğunu vurğulayıblar.
Tədbirdə çıxış edən Ə.Azayevin oxucuları Mehriban Məmmədova, Tofiq Abdullayev, Ağa Zeynalov, İradə Mahmudova yazıçının əsərlərinin sujet xətti, ideyası, personajları haqqında maraqlı fikirlər söyləyiblər.
Sonra AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov və dünya şöhrətli Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevin Ə.Azayevin yaradıcılığı haqqında söylədikləri dəyərli fikirlər videolent şəklində monitorda nümayiş etdirilib.
Məktəblilərin yazıçının əsərlərindən hazırladığı kompozisiyalar, o cümlədən xanəndə Reyhan Rəcəbova, müsabiqələr laureatı, gitara ifaçısı Məhəmməd Mustafalı, gənc xanəndə Aysel Soltanovanın çıxışları böyük maraqla qarşılanıb.
Gənc rəssam Fərman Qasımov tədbir zamanı yazıçının portretini çəkərək sonda maraqlı əl işini yazıçıya təqdim edib.
Daha sonra çıxış edən Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vəsilə Əsgərli İcra Hakimiyyətinin başçısı adından Ə.Azayevi təbrik edərək ona yaradıcılığında yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıb.
Sonda yazıçı publisist Ə.Azayev oxucuların ona ünvanladığı sualları cavablandırıb, maraqlı görüş üçün hər kəsə minnətdarlığını bildirib.

Writer-publicist Alisafa Azayev met with readers from Kurdamir
Supported by Kurdamir region Executive Power and organized by Aran department of the National Museum of Azerbaijan Literature named after N.Ganjavi, a member of Azerbaijan Writers’ Union, writer-publicist Alisafa Azayev held a meeting with readers from Kurdamir.
In advance, chief of Aran department of the museum PhD in Philology Yagut Bahadurgizi informed on A.Azayev’s life and creativity, also stated that, gaining fame with works of detective genre, writer’s 26 works are published over 100,000 circulation.
Writer-publicists Mustafa Chemenli and Flora Khalilzadeh, poet Karam Kurgirakhli highlighted A.Azayev as an educated jurist and a true patriot.
A.Azayev’s readers – Mehriban Mammadova, Tofig Abdullayev, Aga Zeynalov, Irada Mahmudova shared their opinions on plot, idea, personages of writer’s works.
Then, director of the National Museum of Azerbaijan Literature AcademicianRafael Huseynov and a celebrate People Writer Chingiz Abdullayev’s valuable thoughts about A.Azayev’s creativity were displayed to the readers in the form of videotape.
Compositions, prepared by students for writer’s works, including mugham singer Reyhan Rajabova, laureate of contests guitar performer Muhammad Mustafali, a young mugham singer Aysel Soltanova’s performances aroused interest.
A young artist Farman Gasimov has drawn writer’s portrait during the event and at the end presented to him.
Later on, Deputy Chief of Kurdamir region Executive Power Vesile Asgarli congratulated Alisefa Azayev on behalf of Chief Executive and wished him new achievements.
In closing, writer-publicict A.Azayev responded the readers’ questions and expressed gratitude to everyone for an interesting meeting.