Kinorejissor Tofiq İsmayılov dünyasını dəyişib
Azərbaycanın mədəniyyət ictimaiyyətinə ağır itki üz verib. Uzun sürən xəstəlikdən sonra görkəmli kino xadimi, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü, AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin şöbə müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, kinorejissor Tofiq İsmayılov martın 25-də dünyasını dəyişib.
Tofiq İsmayılov 1939-cu il aprelin 6-da Bakı şəhərində anadan olub. O, “Mən nəğmə bəstələyirəm”, “Bizim küçənin oğlanları”, “Gilas ağacı”, “Oxuyur Müslüm Maqomayev”, “Əzablı yollar”, “Musiqi müəllimi”, “Vulkana doğru” kimi filmlərin rejissorudur. 1971-ci ildən M.A.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun rejissorluq kafedrasında çalışıb, kafedraya rəhbərlik edib. 1994-cü ildən Türkiyənin Memar Sinan adına Gözəl Sənətlər Universitetinin professoru, eyni zamanda, İstanbulun Böyük Şəhər Bələdiyyəsində mədəniyyət işləri üzrə müşavir olub, 2007-ci ildən Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində dərs deyib.
T.İsmayılov AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Ədəbi salnamə. Bədii-sənədli kino xronika şöbəsinin müdiri idi.
Tofiq İsmayılov 25 il davam edən "Sənətkarlığımızın portreti" bədii-sənədli filmlər silsiləsi üzərində çalışıb. Bu sıradan Tofiq Quliyev, Gülxar Həsənova, Əminə Dilbazi, Xəyyam Mirzəzadə, Müslüm Maqomayev və digər mədəniyyət xadimlərinə həsr olunmuş filmləri qeyd etmək olar. O, “Türk xalqlarının kino tarixi” üç cildlik əsərinin, onlarla elmi-publisistik məqalənin müəllifidir. Tofiq İsmayılov uşaqlar üçün pyeslər, hekayələr kitabları dərc etdirib. Əsərləri xarici ölkə xalqlarının dilində nəşr olunub.

Ушел из жизни кинорежиссер Тофик Исмайлов
Культурная общественность Азербайджана понесла тяжелую утрату. 25 марта после продолжительной болезни ушел из жизни выдающийся кинорежиссер, народный артист, удостоенный Президентской пенсии, профессор, доктор наук, кинорежиссер Тофик Исмайлов.
Тофик Исмайлов родился 6 апреля 1939 года в городе Баку. Он является режиссером таких фильмов, как «Я придумываю песню», «Парни нашей улицы», «Черешня», «Поет Муслим Магомаев», «Трудные пути», «Учитель музыки», «Иду на вулкан». С 1971 года работал на кафедре режиссуры Азербайджанского государственного института искусств имени М.А.Алиева, руководил кафедрой. С 1994 года работал профессором Университета искусств имени Мемара Синана в Турции, а также был советником по культуре муниципалитета Стамбула, с 2007 года преподавал в Азербайджанском государственном университете культуры и искусств.
Тофик Исмайлов работал над продолжающимся 25 лет циклом художественно-документальных фильмов «Портрет наших мастеров искусств», в этом ряду можно отметить фильмы, посвященные Тофику Кулиеву, Гюльхар Гасановой, Амине Дильбази, Хайяму Мирзазаде, Муслиму Магомаеву и другим деятелям культуры. Он является автором трехтомника «История кино тюркских народов», десятков научно-публицистических статей. Тофик Исмайлов издал книги с пьесами, рассказами для детей. Его произведения выпускались на языках народов зарубежных стран.