“Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
Martın 3-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Əli Poladın nəfis şəkildə yeni çapdan çıxmış “Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri ilə yanaşı, İrandan gəlmiş qonaqlar daiştirak ediblər.
Gecənin aparıcısı, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Təbriz sevgisindən və Əli Poladın doğulduğu yurda, torpağa sonsuz məhəbbətindən söz açıb.
Müəllifin bir-birindən dəyərli kitabları haqqında söz açan akademik bildirib ki, Əli Poladın Mirzə Əli Möcüzə, Ömər Xəyyama, həyat mənbəyi olan suya və digər mövzulara həsr etdiyi kitabların hər biri onun böyük və gərgin zəhmətinin bəhrəsidir.
Diqqətə çatdırılıb ki, 862 səhifəlik “Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabı 7 fəsildən ibarətdir. Kitab beş dildə çap olunub.
Sonra Əli Poladın həyat yolundan bəhs edən videomaterial nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq Yazıçısı Anar Azərbaycanın böyük ziyalısı Əli Poladın Səfəvilərin paytaxtı olmuş, Şəhriyarın şəhəri, qədim Təbrizi keçmişi, zəngin tarixi, insanları, həsrəti ilə Bakıya gətirdiyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Əli Poladın mənəvi dünyasından, gördüyü işlərdən söz açıblar. Onun Vətənə, torpağa bağlılığını, insanlara və insanlığa münasibətini yüksək dəyərləndiriblər.

Presentation of "Cradle of cultures: Tabriz" book held
Azerbaijan State Philharmonic named after Muslum Magomayev hosted the presentation of the new book "Cradle of cultures: Tabriz" by Ali Polad published in an elegant design on March 3.
At the event, along with members of the Milli Mejlis, famous figures of science and culture also attended guests arriving from Iran.
Presenter of the ceremony Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov spoke about boundless love of Ali Polad to Tabriz - the homeland, the land where he was born.
Speaking about the author of the books, Academician noted that, dedicated to Mirza Ali Mojuz, Omar Khayyam and water - the source of life, and other topics, each of the books is the result of intense work by Ali Polad.
It was brought to attention that, "Cradle of cultures: Tabriz" book is of 862 pages, consists of 7 sections. The book is published in five languages.
Then the video about a vital way of Ali Polad was demonstrated.
Chairman of Azerbaijan Writers Union, National Writer Anar said that, a well-known representative of the intelligentsia of Azerbaijan Ali Polad immortalized in his works the city of Shahriyar - Tabriz. Then, other speakers talked about the spiritual world and work done by Ali Polad.