“Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
Martın 3-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Əli Poladın nəfis şəkildə yeni çapdan çıxmış “Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri ilə yanaşı, İrandan gəlmiş qonaqlar daiştirak ediblər.
Gecənin aparıcısı, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Təbriz sevgisindən və Əli Poladın doğulduğu yurda, torpağa sonsuz məhəbbətindən söz açıb.
Müəllifin bir-birindən dəyərli kitabları haqqında söz açan akademik bildirib ki, Əli Poladın Mirzə Əli Möcüzə, Ömər Xəyyama, həyat mənbəyi olan suya və digər mövzulara həsr etdiyi kitabların hər biri onun böyük və gərgin zəhmətinin bəhrəsidir.
Diqqətə çatdırılıb ki, 862 səhifəlik “Mədəniyyətlərin beşiyi: Təbriz” kitabı 7 fəsildən ibarətdir. Kitab beş dildə çap olunub.
Sonra Əli Poladın həyat yolundan bəhs edən videomaterial nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq Yazıçısı Anar Azərbaycanın böyük ziyalısı Əli Poladın Səfəvilərin paytaxtı olmuş, Şəhriyarın şəhəri, qədim Təbrizi keçmişi, zəngin tarixi, insanları, həsrəti ilə Bakıya gətirdiyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Əli Poladın mənəvi dünyasından, gördüyü işlərdən söz açıblar. Onun Vətənə, torpağa bağlılığını, insanlara və insanlığa münasibətini yüksək dəyərləndiriblər.

Состоялась презентация книги «Колыбель культур: Тебриз»
3 марта в Азербайджанской государственной филармонии имени Муслима Магомаева состоялась презентация изданной в изящном оформлении новой книги «Колыбель культур: Тебриз» Али Полада.
На мероприятии наряду с депутатами Милли Меджлиса, известными деятелями науки и культуры, также приняли участие гости, прибывшие из Ирана.
Ведущий вечера, директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о безграничной любви Али Полада к Тебризу - к родине, земле, где он родился.
Говоря о ценных книгах автора, академик отметил, что посвященные Мирзе Али Моджузе, Омару Хаййаму, воде - источнику жизни и другим темам каждая из книг является плодом напряженного труда Али Полада.
Было доведено до внимания, что книга «Колыбель культур: Тебриз» в объеме 862 страниц, состоит из 7 разделов. Книга издана на пяти языках.
Затем был продемонстрирован видеоматериал, рассказывающий о жизненном пути Али Полада.
Председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар сказал, что известный представитель интеллигенции Азербайджана Али Полад в своих произведения увековечил столицу Сефевидов, город Шахрияра – Тебриз.
Выступившие на мероприятии другие ораторы рассказали о духовном мире и проделанной Али Поладом работе. Высоко оценили его привязанность к Родине, земле, отношение к людям и человечности.
В рамках мероприятия также состоялась презентация документального фильма и диска, посвященного Тебризу.