AMEA Humanitar Elmlər Bölməsi elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat verib
Fevralın 10-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli hesabat ilində bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq fərmanına əsasən, AMEA-nın tərkibində Humanitar Elmlər Bölməsi yaradılıb. Hazırda bölmənin tərkibində 5 institut və 2 muzey fəaliyyət göstərir. Bölmə Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının 3 problem şurasına kuratorluq edir.
T.Kərimli ötən il əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 31elmi problemi əhatə edən 70 mövzu üzrə 353 tədqiqat işi aparılıb, 10 mövzu üzrə 182 iş tamamlanıb. Bölmə üzrə 14 mühüm nəticə əldə edilib. Elmi müəssisələrin əməkdaşları 6-sı xaricdə olmaqla 57 monoqrafiya, 107 kitab dərc etdiriblər. Ötən il 1577 məqalə və 206 tezis çap olunub ki, onlardan 24-ü impakt faktorlu jurnallarda olmaqla 241-i xaricdə nəşr edilib. Həmçinin 33 dərslik və elmi-kütləvi ədəbiyyat nəşr olunub, elmi işçilərin əsərlərinə 94 istinad edilib.
Məruzədə vurğulanıb ki, bölmə üzrə 24 fəlsəfə doktoru, 3 elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə edilib, o cümlədən 22 fəlsəfə və 5 elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə ərəfəsindədir. Hazırda bölmənin institutlarının doktoranturasında 45-i əyani, 87-si qiyabi olmaqla 132 nəfər təhsil alır.
Fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsindən danışan akademik Teymur Kərimli vurğulayıb ki, Ədəbiyyat İnstitutunda yaradılmış Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatının baza kafedrası öz işini uğurla davam etdirib. Ötən il 3 nəfər Dilçilik İnstitutuna qədim yunan, sanskrit və latın dilləri ixtisasları üzrə magistraturaya qəbul olunub.
Hesabat ilində bölmə müəssisələrinin bir sıra dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirdiyi tədbirlərin icrası, o cümlədən beynəlxalq konfrans və simpoziumlar, xarici ölkələrə elmi ezamiyyətlər, elmi jurnallarda nəşr olunan məqalələr, müqavilələr və digər məsələlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Ötən il AMEA-nın 70 illik yubileyi ərəfəsində bölmə tərəfindən həyata keçirilən bir sıra mühüm işlər də diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin ssenarisi əsasında "Azərbaycanın elm məbədi" adlı sənədli film çəkilib. Filmdə AMEA-nın 70 illik şərəfli inkişaf yolu əksini tapıb. Bölmənin elmi müəssisələrində yubileylə əlaqədar bir sıra yerli və beynəlxalq tədbirlər keçirilib.
Akademik-katib bölmənin elektron informasiya resursu haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, ötən il bölmənin yeni saytı – heb.science.az istismara verilib.
Hesabat məruzəsi müzakirə olunduqdan sonra Bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsinə dair qərar verilib.
İclasda, həmçinin 2016-cı ilin iyun-iyul aylarında AMEA-nın Ədəbiyyat və Folklor institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “İslam coğrafiyasında və Azərbaycanda xalq oyunları və meydan tamaşaları” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.

Report of scientific and organizational activities of Department of Humanitarian Sciences in 2015
On February 10, a regular meeting of the Presidium of ANAS was held. At the event, has been made report on results of activity of the Department of Humanities of ANAS in 2015.
On the scientific and organizational work carried out in the Department during the year, spoke the Academician-Secretary of the Department, AcademicianTeymur Karimli. He noted that on the basis of the corresponding decree of President Ilham Aliyev in the composition of ANAS was created Department of Humanitarian Sciences. Currently, 5 institutes and 2 museums operate attached to the Department. Department oversees 3 of Problem Councils of the Republican Council on the Organization and Coordination of Research.
T.Kerimli introduced the important results and achievements obtained in the last year. He noted that in the reporting year in the institutions were performed 353 research works on 70 themes covering 31 scientific problems, 182 works over 10 subjects completed. 14 important results were obtained in the Department. The staff of research institutions published 107 books 57 monographs, including 6 - abroad. Last year were published 1577 articles and 206 abstracts, 241 of which were published abroad, including 24 in journals with impact factor. In addition, published 33 textbooks, scientific and mass literature, researchers’ articles were cited 94 times.
The report conducted that 24 thesis for PhD degree and 3 theses for the degree of Doctor of were defended, 22 thesis PhDs and 5 Doctors of sciences are on the over current stage to defend. Currently 132 doctoral students are trained in the institutions of the Department, 45 of who are trained in the intramural, 87 - extramural.
Speaking about the relationship of fundamental education and science, Academician Teymur Karimli noted that base department of Azerbaijan literature of Baku Slavic University that established to the Institute of Literature in last year, continued its successful work. In 2015, 3 persons were received at the master's degree at the Institute of Linguistics in the field of ancient Greek, Sanskrit and Latin.
Head offices are also described in detail the implementation of the research activities of the institutions of a number of government programs, as well as international conferences and symposiums, scientific missions in foreign countries, articles, contracts and other matters published in the scientific journal.
Academician Teymur Karimli informed the participants of the meeting with the important work performed on the eve 70th anniversary of ANAS. He noted that basing on scenario by Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, was shot documentary film "Science Temple of Azerbaijan", which shows the 70-year-old glorious way of development passed by ANAS. In connection with the anniversary in academia, several activities were carried out at national and international scale.
Academician-Secretary informed about the electronic information resource of the Department as well. He noted that in the reporting year was commissioned the new office site - heb.science.az.
After listening to and discussing the summary report it was adopted by a decree of the Presidium. Scientific and scientific-organizational activity of the Department of Humanities in 2015 was found to be satisfactory; it was decided to include the report in the annual report of ANAS.