AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda Nobel mükafatçısı ilə görüş keçirildi
Sentyabrın 28-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı, nigeriyalı yazıçı Vole Şoyinka ilə görüş keçirildi.
Öncə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qonağı salamlayaraq onu Azərbaycanın elm məbədində görməkdən məmnun olduğunu bildirdi.
Alim bugünədək bir neçə Nobel mükafatçısının ölkəmizə səfər etdiyini, bu səfərlərin Azərbaycanda elmin müxtəlif sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırdı.
Akademik İsa Həbibbəyli ədəbiyyat sahəsi üzrə Nobel mükafatçısının Azərbaycana ilk dəfə gəldiyini qeyd edərək, Vole Şoyinkanın mübarizə dolu həyatı və zəngin yaradıcılığından danışdı. Onun təkcə ilk Nobel mükafatı alan Afrika yazıçısı deyil, eyni zamanda ingilis dilində yaranan yeni ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi olduğunu vurğuladı.
Akademik İsa Həbibbəyli Vole Şoyinkanın Nobel mükafatına 1986-cı ildə “böyük mədəni perspektivə və poetikliyə malik milli teatrın yaradılmasına görə” layiq görüldüyünü qeyd etdi. Bildirdi ki, yazıçının əsərlərində onun həyat və yaşamaq uğrunda apardığı mübarizə, qarşılaşdığı çətinliklər və iztirab geniş şəkildə əks olunur: “Poeziya, nəsr və dramaturgiya ilə ardıcıl məşğul olan V.Şoyinkanın həbsxanada olarkən qələmə aldığı şeirləri Afrikada dillər əzbəridir”.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli nigeriyalı yazıçı Vole Şoyinkaya xatirə hədiyyələri təqdim etdi.
Görüşdə Nobel mükafatı laureatı Vole Şoyinka çıxış edərək ilk yaradıcılıq nümunələri, qələmə aldığı irihəcmli əsərləri, o cümlədən Afrika ədəbiyyatının xüsusiyyətlərindən söz açdı. O, milli azadlıq hərəkatı dövrü və ondan sonra ədəbiyyat sahəsində baş verən yeniliklər barədə də ətraflı məlumat verdi.
Görüşdə azərbaycanlı yazıçı Nəriman Əbdülrəhmanlı və institutun əməkdaşı Şükufə Əliyeva çıxış edərək nigeriyalı yazıçının bədii əsərləri və yaradıcılığı barədə danışdılar.
Vurğulandı ki, Nəriman Əbdülrəhmanlı yazıçının “Təfsirçilər” əsərini ana dilimizə tərcümə edib.
Yazıçı görüş iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırdıqdan sonra onlarla xatirə şəkli çəkdirdi.
Sonda V.Şoyinka Azərbaycan alimləriylə görüşün keçirilməsini yüksək qiymətləndirərək, bu imkanı yaratdığına görə akademik İsa Həbibbəyliyə xüsusi minnətdarlığını bildirdi.

Sep 28, 2016 | 13:36 / Meetings
On September 28, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANASheld a meeting with Nobel Prize Winner Nigerian writer Wole Soyinka.
In advance, Vice-President of ANAS director of the institute Academician Isa Habibbeyli greeted the guest and expressed his pleasure at seeing him in a science temple of Azerbaijan.
Scientist brought to mind the visits of several Nobel Winners to our country up today, and contributions of these visits for setting up collaboration in various scientific spheres in Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli underlined the first visit of Nobel Prize Winner in Literature Wole Soyinka to Azerbaijan and spoke about his rich life and activity. He highlighted him not only as the first African writer, who gained Nobel Prize, but also as a notable representative of new literature in English.
Wole Soyinka was awarded the Nobel Prize for “creation of national theatre capable of cultural perspective and poetics” in 1986. The struggle for sake of his life and living, wide range of challenges faced and anguish are mainstreamed in writer’s works: "Consistently being engaged in poetry, prose and drama W.Soyinka’s poems penned while in prison, are very popular in Africa", noted Academician.
It was mentioned that, Azerbaijani writer Nariman Abdulrehmanli has translated writer’s work “Interpreters” into native language.
Then, Academician Isa Habibbeyli donated memorial gifts to Nigerian writer Wole Soyinka.
Making speech at the event Nobel Winner spoke about his first creativity patterns, voluminous works, including on the features of African literature. He informed about a period of national liberation movement, and the innovations in the field of literature as well.
At the event, Nariman Abdulrehmanli and institute’s associate Shukufe Aliyeva told about Nigerian writer’s fictional works and creativity.
After responding numerous questions of meeting attendees, the writer has taken a memorial photo with them.
In closing, W.Soyinka highly appreciated meeting with Azerbaijan scientists and thanked to Acad. Isa Habibbeyli for this opportunity.