Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunan elmi sessiya keçirilib + Foto
Okt 18, 2016 | 15:07 / Konfranslar, İclaslar
Oktyabrın 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illik yubileyi münasibətilə “Müstəqillik illərində Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi, təbliği, təqdimi, qorunması və beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov müstəqilliyin bərpasından sonra Azərbaycanın keçdiyi inkişaf yolundan, qazandığı uğurlardan danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan dünya dövlətləri sırasında özünə layiqli yer tutub. Bu inkişaf və tərəqqi Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Müstəqillik Gününün bəhrələridir.
Akademik R.Hüseynov müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanın dərin siyasi, iqtisadi və sosial böhranla yanaşı, Ermənistanın hərbi təcavüzü, xalqımıza qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti ilə üzləşdiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, xalqımızın təkidli tələbi ilə ulu öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışı və apardığı müdrik siyasət nəticəsində ölkəmiz məhvolma təhlükəsindən, vətəndaş müharibəsindən xilas edilib. Həmçinin ictimai-siyasi sabitlik bərqərar olub və bütün sahələrdə uğurlu islahatların başlanmasına zəmin yaradılıb.
Bildirilib ki, müstəqillik illərində Azərbaycanda yeni bir gənc nəsil formalaşıb. Bu nəsil müstəqil Azərbaycanın dəyərləri əsasında formalaşmış gənclərdən ibarətdir. Həmin gənclər məhz müstəqil Azərbaycan Respublikasında dünyaya göz açıb və müstəqil dövlətin vətəndaşları kimi formalaşıblar.
Daha sonra muzeyin şöbə müdirləri, filologiya elmləri doktorları Kamil Allahyarovun "Müstəqillik dövründə Novruz bayramı" və Şəfəq Əlibəylinin "Müstəqillik dövrü və ana dilimiz" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər müstəqilliyimizin müxtəlif dövrlərində həyata keçirilən tədbirlərdən, ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin müstəqilliyimizin qorunmasında və inkişaf etdirilməsində misilsiz xidmətlərindən danışıb, müstəqilliyimizin daimi və əbədi olacağına inamlarını ifadə ediblər.

ANAS National Museum of Azerbaijan Literature held a scientific session devoted to 25th anniversary of state independence + Photo
Oct 18, 2016 | 15:07 / Conferences, assemblies
On October 18, ANAS National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi held a scientific conference on “The study, promotion, presentation, preservation of Azerbaijan culture and development of international relations in the years of independence”.
Congratulating event attendees on this remarkable day director of the museum Academician Rafael Huseynov told about development way of independent Azerbaijan and its achievements after removal of independence. He stated that, Azerbaijan occupied decent place in the line of world countries today.
Academic R.Huseynov reminded Azerbaijan's deep political, economic and social crisis, in the first years of independence as well as Armenia's military aggression and ethnic cleansing carried out against our people. He noted that at the insistence of our people Heydar Aliyev returned to power in 1993 and as a result of his wise policy pursued in the country the threat of destruction and civil war were rescued.
It was noted that during the years of independence the newly younger generation has formed. This generation of young people formed on the basis of the values of the independent Azerbaijan. This youth was just born in the Republic of Azerbaijan and were formed as citizens of an independent state.
Afterwards, Dr. Philology Professor Kamil Allahyarov reported on “Novruz holiday in the independence period” and Dr. Philology Shafag Alibeyli on “Independence period and mother tongue”.