Fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul imtahanları keçirilir
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul imtahanları keçirilir. Müvafiq imtahanlar AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, artıq 2-ci ildir ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində Akademiya üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada test texnologiyaları əsasında təşkil edilir. İki gün davam edəcək imtahanlarda ümumilikdə 164 nəfər iştirak edəcək.
İmtahanların qəbul edilməsi məqsədilə yaradılmış komissiyanın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, üzvləri – fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Əbülhəsən Abbasov, Fərman İsmayılov və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəhbəri, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov imtahanın gedişatı ilə tanış olublar. B.Əliyevin bildirdiyinə görə, imtahanların yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün Tədris-İnnovasiya Mərkəzində lazımi şərait yaradılıb, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən işlənilib tətbiq edilən test texnologiyası imtahan verənlərin biliklərinin tam obyektiv şəkildə qiymətləndirilməsinə imkan verir.

Проводятся экзамены по философии
В Институте информационных технологий НАНА проводятся вступительные экзамены в докторантуру по философии. Соответствующие экзамены согласно Распоряжению президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 9 июня 2015 года уже второй год проводятся в централизованном порядке по тестовой системе в Учебно-инновационном центре Института информационных технологий. В экзамене, который продолжится два дня, примут участие в общей сложности 164 человек.
Председатель комиссии, созданной с целью принятия экзаменов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев, члены - доктора наук по философии Абульгасан Аббасов, Фарман Исмайлов и руководитель Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор наук по технике Аминага Садыгов ознакомились с ходом экзаменов. По словам Б.Алиева, для проведения экзаменов на высоком уровне в Учебно-инновационном центре созданы необходимые условия, разработанная и применяемая Институтом информационных технологий тестовая технология дает возможность объективной оценки знаний участников экзамена.