“Azərbaycan” jurnalının yeni nömrəsi akademik Rafael Hüseynovun “Yaşa, yaşa, çox yaşa” yazısı ilə açılır
Yan 30, 2017 | 13:15 / Yeni nəşrlər
“Azərbaycan” jurnalının 2017-ci ildəki ilk sayı işıq üzü görüb.
Jurnalın bu nömrəsi Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Yaşa, yaşa, çox yaşa” yazısı ilə açılır. Akademik bu yazıda 95 illik “Azərbaycan” jurnalı ilə bağlı düşüncələrini oxucularla bölüşür: “İndi 90-ı adlayıb 100-ə doğru irəliləyən “Azərbaycan”ın keçmiş adlarını ard-arda düzüb düşünərkən içərimdə bu qənaət də yaranır ki, əslində, hərəsi bir epoxanı, tərəqqi yolumuzun bir mərhələsini əks etdirən o adların hər biri çox rəmzidir və dərin həqiqəti ifadə edir. Çünki yaşadığı ömür yolu açıqca göstərir ki, “Azərbaycan” zamanına görə həm maarifin, savadlanmanın, daxilən işıqlanmanın və geniş ölçüdə mədəniyyətin, həm inqilabi dəyişikliklərlə müşayiət edilən mədəni quruculuğun, həm də Vətən uğrunda mübarizələrin ümdə meydanı olub”.
Yeni nömrədə Günel Natiqin “Ağrını incəsənətə çevirən dahi”, Vahid Qazinin “Tanrılarla baş-başa”, Ülvi Babayevin “Fələk qırmancı” romanında postmodern elementlər və sosial funksiya”, Vaqif Yusiflinin “Xudam əsirgəməz rəhmini məndən”, Anarın “Əkinçi haqqında xatirələr”, İsrafil İsrafilovun “Tarixdə yaşayan “Ölülər” sərlövhəli maraqlı yazıları yer alıb.
“Poeziya” rubrikasında Musa Yaqub, Rəfail Tağızadə, Musa Ələkbərli, Saleh Qurbanov, Nuranə Nur, Fərid, Adilə Nəzər, Qədiməli Əhmədin şeirləri təqdim edilib. “Nəsr” rubrikasında Mübariz Cəfərlinin “Şəklin arxasında” povesti, Təranə Vahidin esseləri və “Mən toz dənəsiyəm” hekayəsi, Vüsal Nurunun “Tüklü sabun” hekayəsi, Namaz Məmmədoğlunun “Günortadan sonrakı zəng” hekayəsi və digər maraqlı ədəbi nümunələr dərc edilib.

Новый номер журнала «Азербайджан» открывается статьей академика Рафаэля Гусейнова «Живи, живи, живи долго!»
Янв 30, 2017 | 13:15 / Публикации
Вышел в свет первый номер журнала «Азербайджан» за 2017 год.
Этот номер журнала открывается статьей председателя Комитета Милли Меджлиса по вопросам культуры, директора Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академика Рафаэля Гусейнова «Живи, живи, живи долго!», в которой автор делится с читателями мыслями в связи с 95-летним журналом «Азербайджан»: «Думая о бывших названиях 95-летнего журнала «Азербайджан» можно прийти к выводу, что они отражали глубокую правду и этапы национального развития. Журнал также является широкой ареной борьбы за Родину и культурное строительство».
В новый номер также вошли такие интересные статьи, как «Гений, превращающий боль в искусство» Гюнель Натиг, «Наедине с богами» Вахида Гази, «Элементы постмодернизма и социальная функция в романе «Кнут судьбы» Ульви Бабаева, «Господь пощадит меня» Вагиф Юсифли, «Воспоминания об Экинчи» Анара, «Мертвецы», живущие в истории» Исрафила Исрафилова.
В рубрике «Поэзия» представлены стихотворения Мусы Ягуба, Рафаила Тагизаде, Мусы Алекберли, Салеха Гурбанова, Нураны Нур, Фарида, Адили Назар, Гадимали Ахмеда. В рубрике «Проза» размещены повесть Мубариза Джафарли «За картиной», эссе и рассказ Тараны Вахида «Я песчинка», рассказ Вюсала Нуру «Волосатое мыло», рассказ Намаза Мамедоглу «Звонок после полудня».