"Qədim türk dastanları" kitabı nəşr olunub
Saka, Hun-Oğuz, Göytürk, Uyğur və Orta çağ türk dastanlarından seçmələrin toplandığı “Qədim türk dastanları” kitabı çapdan çıxıb.
Kitab Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin maliyyə vəsaiti və AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dəstəyi ilə “Gələcəyə addım” Sosial İnkişaf İctimai Birliyinin “Türk dünyası ədəbi abidələri” layihəsi çərçivəsində nəşr olunub.
Nəşrin redaktoru və ön sözün müəllifi Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovdur.
Kitabın nəşrində məqsəd türk xalqlarının əski dünyagörüşünü, düşüncə, arzu və istəklərinə uyğun yaranmış həyat tərzlərini, eyni zamanda mifik təfəkkürlərindən doğan inanclarını əks etdirən ən qədim dastanların bir əsərdə toplanmasıdır.
Türk xalqlarının birliyinin möhkəmləndirilməsi, onlar arasında mənəvi körpülərin qorunması, milli kökə qayıdış və ortaq dəyərlərimizin gənc nəsil arasında təbliğinə xidmət edən kitab geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

The book "Ancient Turkic sagas" published
The book "Ancient Turkic sagas”, which includes the Saka, Hun-Oghuz, Uighur medieval Turkic sagas, was published.
The book was published with the financial support of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the support of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami of ANAS within the framework of the project "Literary Monuments of the Turkic World" of the Public Association for Social Development "Step into the Future".
The editor of the publication and the author of the preface is the director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov.
The purpose of publishing the book is to collect the most ancient sagas, reflecting the ancient world view, thinking, their way of life, arisen in accordance with the desires, the beliefs of the Turkic peoples.
The book, which serves to strengthen unity of Turkic peoples, the return to national roots and propaganda among the younger generation of common values, is intended for a broad readership.