“AMEA-nın professoru” elmi adı üçün müsabiqəyə start verilib + Foto
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının professoru” elmi adını almaq üçün müsabiqə keçiriləcək. Bu barədə qərar aprelin 19-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında verilib.
Müsabiqədə AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisə və ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər əldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyin qorunması və inkişafında, habelə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş, yaşı 50-dək olan elmlər doktorları iştirak edə biləcəklər.
Azərbaycan elminin inkişafı, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılması və dünya elminə inteqrasiyasında, habelə beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsində xüsusi xidmətləri olan xarici ölkə alimləri də müsabiqədə iştirak edə bilərlər.

The competition for the academic title "Professor of ANAS" launched + Photo
A competition will be held to receive the academic title "Professor of the Azerbaijan National Academy of Sciences". The decision about was taken on April 19 at the next meeting of the Presidium of ANAS.
It should be noted that at the age of 50, doctors who are not members of ANAS, who are engaged in scientific or scientific-pedagogical activity in scientific institutions and higher schools, who have scientific achievements of national and international level, special merits in the preparation of highly specialized scientific personnel, Strengthening of the unity of science and education, protection and development of statehood, as well as in the implementation of the basic tasks and functions of ANAS. In addition, foreign scientists will also take part in the competition, who has distinguished themselves by special merits in the development of science in Azerbaijan, increasing its authority in the world and integration into world science, as well as expanding international scientific ties.