“AMEA-nın professoru” elmi adı üçün müsabiqəyə start verilib + Foto
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının professoru” elmi adını almaq üçün müsabiqə keçiriləcək. Bu barədə qərar aprelin 19-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında verilib.
Müsabiqədə AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisə və ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər əldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyin qorunması və inkişafında, habelə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş, yaşı 50-dək olan elmlər doktorları iştirak edə biləcəklər.
Azərbaycan elminin inkişafı, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılması və dünya elminə inteqrasiyasında, habelə beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsində xüsusi xidmətləri olan xarici ölkə alimləri də müsabiqədə iştirak edə bilərlər.

Стартовал конкурс на получение ученого звания «Профессор НАНА» + Фото
Состоится конкурс на получение ученого звания «Профессор Национальной Академии Наук Азербайджана». Постановление об этом было принято 19 апреля на очередном заседании Президиума НАНА.
Отметим, что на конкурсе смогут принять участие доктора наук в возрасте до 50 лет, не являющиеся членами НАНА, занимающиеся научной или научно-педагогической деятельностью в научных учреждениях и высших школах, имеющие научные достижения национального и международного уровня, особые заслуги в подготовке высокоспециализированных научных кадров, усилении единства науки и образования, защите и развитии государственности, а также в осуществлении основных задач и функций НАНА. Помимо этого, на конкурсе смогут принять участие и зарубежные ученые, которые отличились особыми заслугами в развитии науки в Азербайджане, повышении ее авторитета мире и интеграции в мировую науку, а также расширении международных научных связей.