Professor Nərgiz Paşayevaya “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim edilib
Apr 28, 2017 | 10:29 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na layiq görülüb. Mükafat alimə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda təqdim olunub.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, İngiltərə-Azərbaycan Cəmiyyətinin həmsədri, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri olan professor Nərgiz xanım Paşayevaya bu mükafat müstəqillik illərində elm, təhsil sahəsində həyata keçirilən mühüm beynəlxalq layihə – Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin, Nizami Gəncəvi Fondunun yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya miqyasında tədqiq olunması sahəsindəki müstəsna xidmətlərinə görə verilib.
Tədbirdə professor Nərgiz Paşayeva çıxış edərək Nizami Gəncəvi adına Qızıl medala layiq görüldüyünə görə akademik Akif Əlizadəyə, AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinə və bu münasibətlə onu təbrik edən hər kəsə minnətdarlığını bildirib.
O, Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında məlumat verərək bu layihənin Azərbaycanda elm və təhsil sahəsinin inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, Nizami Gəncəvi Mərkəzi Oksford Universitetinin rəsmən qəbul edilmiş və tanınmış struktur bölməsidir. 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Elmi Mərkəz şərqşünaslıq və digər sahələrdə elm və təhsillə bağlı bütün məsələlərdə Azərbaycan üzrə koordinator səlahiyyətlərinə malikdir. Elmi Mərkəzin İngiltərə tərəfindən rəhbəri professor Robert Hoylanddır.
Hazırda Mərkəz Oksford Universiteti tərəfindən tərtib və təsdiq edilmiş 5 illik elmi-tədris proqram üzrə kitabların yüksək akademik səviyyədə tərcüməsi, Bərdə şəhərində arxeoloji tədqiqatların aparılması, beynəlxalq konfransların keçirilməsi, əlyazmaların öyrənilməsi, magistr və doktorant hazırlığı istiqamətlərində fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, mədəni-akademik layihələr də həyata keçirərək dünya elmi-intelektual birliyi ilə əlaqələr yaradır.
N.Paşayeva, həmçinin rəhbərlik etdiyi M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu ali təhsil müəssisəsi ölkə daxilində dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən birində təhsil almağa, o cümlədən Rusiyanın tanınmış alimləri ilə Azərbaycan alimləri arasında əməkdaşlığın inkişafına geniş imkanlar yaradır. Dərslər innovativ texnologiyalardan istifadə edilməklə Moskva Dövlət Universitetinin tədris proqramları əsasında aparılır. Filial dünyanın müxtəlif ölkələrinin nüfuzlu universitetləri və elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir.

Corresponding member of ANAS, Professor Nargiz Pashayeva was awarded the "Gold Medal after Nizami Ganjavi". The award was presented to the scientist at the General Meeting dedicated to the scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of ANAS for 2016.
This award is awarded to Professor Nargiz Pashayeva Aliyeva, who is the rector of the Baku branch of Moscow State University after Lomonosov, co-chairman of the Society of England-Azerbaijan and the head of the Research Center of Azerbaijan Studies of Caucasus after Nizami Ganjevi under Oxford University from the Azerbaijani side, for their outstanding achievements in the creation of Azerbaijan Studies and Research Center of Caucasus after Nizami Ganjevi at the Oxford University, which is an important international project in the field of science and education, implemented in the years of independence, the establishment of the Foundation Nizami Ganjevi and ensuring its productive activities, as well as Azerbaijani literature research on a global scale.
It should be noted that, in 2012, during visit to our country, English scientist, Professor Robert Hoeland met with Corresponding Member of ANAS Nargiz Pashayeva, were held negotiations in the field of academic cooperation; scientist invited Professor Nargiz Pashayeva to make a scientific report at the Faculty of Oriental Studies at Oxford University. On October 28, 2013Nargiz Pashayeva spoke at the scientific and academic seminar at the Faculty of Oriental Studies with a report on the life and work of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi. The report was met with great interest among scientists and researchers. During speech Professor Nargiz Pashayeva put forward the idea of creating the Center of Azerbaijan Studies and Caucasus Studies after Nizami Ganjavi.
The Scientific Center, functioning since 2013, has the authority of the coordinator for Azerbaijan in all matters related to science and education in the field of oriental studies, etc. The head of the Science Center from the British side is Professor Robert Hoiland.
Currently, Center operates in accordance with the 5-year scientific and educational program developed and approved by Oxford University, translates books at a high academic level, conducts archaeological research in the Barda, organizes international conferences, studies manuscripts, prepares undergraduates and doctoral students. At the same time, the Center implements cultural and academic projects and establishes links with the world scientific and intellectual community.