AMEA-nın prezidenti: “2016-cı il Akademiya həyatında mühüm elmi nailiyyətlər və uğurlarla yadda qalıb”
Apr 28, 2017 | 10:29 / Konfranslar, İclaslar
Aprelin 28-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Elçin Əfəndiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Aparatının Humanitar siyəsət məsələləri şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Paşayeva, müxtəlif dövlət qurumlarının rəhbərləri, səlahiyyətli şəxsləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, institut və təşkilatlarının direktorları, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Akademiyanın 2016-cı ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib.
Ötən ilin mühüm elmi nailiyyətlər və uğurlarla yadda qaldığını qeyd edən akademik Akif Əlizadə qeyri-neft sektorunun inkişafı baxımından bir sıra mühüm dövlət tədbirlərinin həyata keçirildiyini, ölkədə dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən olan sosial layihələrin uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Hesabat ilində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 25 illiyi ilə əlaqədar Akademiyada elmi nailiyyətlərin əks olunduğu bir sıra nəşrlərin işıq üzü gördüyünü xatırladan Akif Əlizadə akademik Ramiz Mehdiyevin ümumi redaktorluğu ilə çap olunan “Müstəqillik yollarında-25” kitabını xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, nəşrdə bu illər ərzində cəmiyyət həyatının əsas sahələri üzrə keçilmiş məsuliyyətli və şərəfli yol, qazanılan mühüm nailiyyətlər öz əksini tapıb.
Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışan akademik AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Paşayevanın rəhbərliyi ilə Oksford Universitetində yaradılan Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Mərkəz elmimizin və mədəniyyətimizin beynəlxalq miqyasda təbliği istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir.
Akademik 2016-cı ildə keçirilən V Bakı Humanitar Forumunda dünyanın bir sıra görkəmli elm xadimləri, Nobel mükafatı laureatlarının iştirak etdiyini və alimlərimizin onlarla perspektivli əməkdaşlıq imkanları əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Ölkə başçısının sərəncamı ilə ötən ilin respublikada “Multikulturalizm ili” elan edildiyini xatırladan Akif Əlizadə bununla bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb: “Multikulturalizm ili ilə əlaqədar həyata keçirilən tədbirlərdə alimlərimiz, xüsusən humanitar elm sahələrində fəaliyyət göstərən əməkdaşlarımız olduqca fəal iştirak ediblər. Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliği məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Akademiyanın tədbirlər planı təsdiq edilib. Plana uyğun olaraq ötən il multikulturalizmlə bağlı elmi və təşkilati xarakterli bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. AMEA-da multikulturalizmin tədqiqi ilə bağlı yeni qurumlar yaradılıb”.
Akif Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizmi və onun tarixi-nəzəri aspektlərinin tədqiqi, multikulturalizmin alternativsizliyi və Azərbaycan modelinin bu sahədəki rolunun elmi əsaslandırılması və digər məsələlər ötən il Akademiyanın müvafiq institutlarında geniş tədqiq edilib, bu istiqamətdə mühüm elmi nəticələr əldə olunub.
AMEA rəhbəri 2016-cı ildə “Elm haqqında” Qanunun təsdiq olunması ilə elm sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Qanuna əsasən Akademiyaya Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafını təşkil və təmin edən, dövlətin elmi və elmi-texniki siyasətini həyata keçirən, ölkə üzrə elmi tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirən və istiqamətləndirən, elmi-texniki fəaliyyət sahəsində Azərbaycanı xarici ölkələrdə təmsil edən dövlət ali elmi təşkilatı statusu verilib. Sənəddə, həmçinin magistrant və doktorantlara hərbi xidmətdən möhlət hüququnun verilməsi, elmi fəaliyyətin akkreditasiyası, koordinasiyası və digər mühüm məsələlər yer alıb.
Hesabat ilində “Elm haqqında” Qanunun, eləcə də müasir dövrün çağırışlarının tələblərinə müvafiq olaraq Rəyasət Heyəti tərəfindən "Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası"nın layihəsi hazırlanıb, Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının iclasında geniş müzakirə olunub. Azərbaycanda dövlətin elm sahəsində siyasəti və strategiyasının əsas prinsiplərini müəyyənləşdirən bu layihə təsdiq üçün ölkə başçısına təqdim edilib.
Akif Əlizadə bildirib ki, hesabat ilində AMEA ümumilikdə 23 dövlət əhəmiyyətli proqramın icrasında yaxından iştirak edib.
Elmi-təşkilati sahədə əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verən akademik 2016-cı ildə AMEA-da intellektual potensialın inkişafı, onların daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib: “AMEA-da elmi-təşkilati fəaliyyət yeni əsaslarla qurulub, elmi kadr hazırlığı və elmi-innovativ fəaliyyət gücləndirilib, hüquqi islahatlar həyata keçirilib. Həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin inkişafı, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın yeni əsaslar üzərində qurulması, elmin populyarlaşdırılması və ictimaiyyətlə münasibətlərin qurulması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi və digər istiqamətlərdə mühüm işlər görülüb”.
Hesabat ilində elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində Akademiyanın fəaliyyətini uğurlu hesab edən Akif Əlizadə bildirib ki, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesində tətbiqi məqsədilə mühüm tədbirlər həyata keçirilib. AMEA-nın magistraturasında 2016/2017-ci tədris ili üçün ixtisasların və qəbul yerlərinin sayının artırıldığını deyən akademik magistraturaya 18 ixtisas üzrə 56 nəfərin qəbul olunduğunu nəzərə çatdırıb. Akademik ötən il AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasının keçirildiyini, elmlə təhsilin inteqrasiyası üzrə birgə Fəaliyyət planının təsdiq edildiyini vurğulayıb.
Beynəlxalq elmi əlaqələrə də toxunan Akif Əlizadə hesabat ilində beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiyini, texnologiyaların inkişafı ilə əlaqədar qlobal problemlərin tədqiqi və elmi nailiyyətlərin tətbiqi istiqamətində bir sıra nüfuzlu xarici təşkilatlarla müzakirələrin aparıldığını, səmərəli əlaqələrin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Ötən il AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını bildirən Akif Əlizadə Akademiyanın elmi müəssisələrinin, alim və mütəxəssislərin “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanı əldə etdiyini vurğulayıb.
Elektron elmin vəziyyətindən danışan akademik AMEA-da AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin İnternet Xidmətləri Mərkəzinin yaradıldığını, şəbəkənin elmi müəssisələrin Avropanın elm və təhsil şəbəkələri mühitinə inteqrasiyasını, müvafiq beynəlxalq qurumlarla əlaqələrini, dünyanın nüfuzlu elmi bazalarının elektron resurslarından istifadəsini, həmçinin böyükhəcmli informasiyanın internet üzərindən mübadiləsini təmin edərək elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri 2016-cı ildə elmin populyarlaşdırılması sahəsində görülən bir sıra uğurlu işləri də nəzərə çatıdırb. Qeyd edib ki, biliklər iqtisadiyyatı şəraitində innovativ layihələrin müzakirəsi, tətbiqi perspektivləri, müxtəlif elm və texnologiya sahəsindəki yeniliklərin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə marağı artırmaq məqsədi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasında “Elm və İnnovasiya” verilişi təsis edilib. Akif Əlizadə hesabat ilində keçirilən II Azərbaycan Elm Festivalının, Alimlər Evinin təsis edilməsinin bu istiqamətdə görülən mühüm işlərdən olduğunu deyib.
2016-cı ildə dövlət başçısının sərəncamı ilə AMEA-da Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradıldığını qeyd edən akademik hazırda Parkın formalaşdırılması, maddi-texniki bazasının təşkili istiqamətində işlərin davam etdirildiyini bildirib.
Akademiya prezidenti vurğulayıb ki, elmlə istehsalat arasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi məqsədilə hesabat ilində Təcrübə-Sənaye Zavodunun bütün fəaliyyət istiqamətlərində əsaslı dönüş yaradılıb, elmi tədqiqat işlərinə təkan verilib. Zavodda görülən işlər təcrübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənimsənilməsi, eyni zamanda neft-kimya, kimya və texniki təyinatlı məhsulların istehsalı və satışı sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına şərait yaradıb.
A.Əlizadə hesabat ilində Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarında əldə olunan mühüm nəticələr haqqında da məlumat verib.
AMEA rəhbəri nitqinin sonunda Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində qarşıda bir sıra vəzifələrin durduğunu bildirib. Qeyd edib ki, biliklər iqtisadiyyatına və yüksək texnologiyalara əsaslanan elmi potensial daha da gücləndirilməli, Azərbaycan alimlərinin elmi potensialının dövlətimizin inkişafında daha yaxından iştirakına nail olunmalıdır. Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın bu vəzifələrin öhdəsindən uğurla gələcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün milli məlumat bazasının yaradılması sahəsində mövcud problemlər, biliklər iqtisadiyyatın formalaşdırılması, elm və təhsilin inteqrasiyasında gələcək inkişaf prespektivləri, AMEA-nın elmi müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, elektron elmin inkişafı, biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılmasında alimlərimizin rolu və digər məsələlərə ətrafında verilən suallar AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev tərəfindən cavablandırılıb.
Daha sonra AMEA Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov ötən il AMEA-da fizika sahəsində aparılan tədqiqatlar, AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev elm, təhsil və istehsalat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə yer elmləri sahəsində multidisiplinar tədqiatlar mövzularında çıxış ediblər.
Tədbirdə Ümumi yığıncağın qərar layihəsi müzakirə olunub. AMEA-nın 2016-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunaraq hesabat təsdiq edilib.

Президент НАНА: «2016-й год в жизни Академии запомнился важными научными достижениями и успехами»
28 апреля состоялось Общее собрание, посвященное научной и научно-организационной деятельности Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана в 2016 году. Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Акиф Ализаде подробно рассказал о научной и научно-организационной деятельности Академии в 2016 году.
Отметив, что прошлый год запомнился важными научными достижениями и успехами, академик Акиф Ализаде сообщил, что были осуществлены важные государственные мероприятия, нацеленные на развитие ненефтяного сектора, успешно продолжены социальные проекты, являющиеся одними из основных приоритетов государственной политики в стране.
Напомнив, что в отчетном году в связи с 25-летием восстановления государственной независимости в Академии вышли в свет издания, отражающие научные достижения, президент НАНА особо отметил изданную под общей редакцией академика Рамиза Мехтиева книгу «На пути к независимости – 25». Он сообщил, что в издании был освещен пройденный ответственный и плодотворный путь, а также нашли свое отражение важные достижения, полученные в различных отраслях общественной жизни.
Говоря о мероприятиях, осуществленных с целью повышения международного авторитета Азербайджана, академик рассказал о деятельности созданного при Оксфордском университете Научного центра азербайджановедения и кавказоведения имени Низами Гянджеви, руководителем которого от азербайджанской стороны является член-корреспонден НАНА Наргиз Пашаева. Он отметил, что Центр проводит важные работы, нацеленные на пропаганду отечественной науки и культуры в международном масштабе.
Академик сообщил, что на V Бакинском гуманитарном форуме, который состоялся в 2016 году, приняли участие выдающиеся деятели мировой науки, лауреаты Нобелевской премии, отечественные ученые получили возможность перспективного сотрудничества с ними.
Напомнив, что распоряжением главы государства прошлый год был объявлен в республике «Годом мультикультурализма», академик Акиф Ализаде рассказал о мероприятиях, осуществленных в связи с этим: «На мероприятиях, которые были осуществлены в связи с «Годом мультикультурализма», активное участие приняли наши ученые, особенно наши коллеги, занятые в гуманитарных научных сферах. Соответствующим постановлением Президиума НАНА был утвержден План мероприятий, нацеленных на сохранение, еще большее развитие и широкую пропаганду традиций мультикультурализма в Азербайджане. В соответствии с планом, в прошлом году были реализованы мероприятия научного и организационного характера, посвященные мультикультурализму. В НАНА были созданы новые организации, деятельность которых будет направлена на исследование соответствующих вопросов».
Руководитель НАНА отметил, что в отчетном году в соответствующих институтах Академии велись исследования в таких сферах, как азербайджанский мультикультурализм и его историко-теоретические аспекты, безальтернативность мультикультурализма и научное обоснование роли азербайджанской модели мультикультурализма в данной области, были получены важные научные результаты.
Академик Акиф Ализаде сообщил, что утверждением в 2016 году Закона «О науке» была усовершенствована нормативно-правовая база в научной сфере. Он отметил, что, согласно Закону, Академии был присвоен статус высшего научного органа республики, который организует и обеспечивает развитие науки в Азербайджане, осуществляет научную и научно-техническую политику государства, координирует и направляет научно-исследовательскую деятельность по стране, представляет республику в зарубежных странах в области научно-технической деятельности. Также в документе нашли свое отражение такие важные вопросы, как предоставление магистрантам и докторантам права на отсрочку от призыва на военную службу, аккредитация и координация научной деятельности и т.д.
В прошлом году Президиумом НАНА был разработан проект «Доктрины развития науки в Азербайджане», соответствующий требованиям Закона «О науке», а также призывам современного времени; он был широко обсужден на заседании Республиканского совета по координации научных исследований. Данный проект, определяющий основные принципы государственной политики и стратегии в научной сфере, был представлен главе государства для утверждения.
Академик Акиф Ализаде сообщил, что, в целом, в отчетном году НАНА приняла активное участие в выполнении 23 программ государственного значения.
Говоря о полученных достижениях в научно-организационной сфере, академик отметил, что в 2016 году в НАНА были осуществлены комплексные мероприятия, нацеленные на развитие интеллектуального потенциала, его привлечение к научной и научно-организационной деятельности в более широком масштабе: «В НАНА были разработаны новые основы научно-организационной деятельности, усилены подготовка научных кадров и научно-инновационная деятельность, проведены правовые реформы. Также осуществлены важные мероприятия в таких сферах, как интеграция науки и образования, развитие электронной науки, построение международного научного сотрудничества на новых основах, популяризация науки и налаживание связей с общественностью, усиление материально-технической базы и т.д.».
Положительно оценив прошлогоднюю деятельность НАНА в области интеграции науки и образования, академик Акиф Ализаде сообщил, что были осуществлены важные мероприятия, нацеленные на усовершенствование системы подготовки кадров в соответствии с современными стандартами, применение результатов научно-исследовательских работ в процессе обучения. Сказав, что было увеличено количество специальностей и мест в магистратуре НАНА на 2016/2017-й учебный год, академик отметил, что по 18 специальностям в магистратуру поступили 56 человек. Академик подчеркнул, что в 2016 году была проведена совместная научная сессия Общего собрания НАНА и Коллегии Министерства образования, утвержден План совместных действий по интеграции науки и образования.
Затронув также международные научные связи, президент НАНА сообщил, что в отчетном году международное сотрудничество было значительно расширено, проведены переговоры с рядом авторитетных зарубежных организаций в области исследования глобальных проблем и применения научных достижений, налажены плодотворные связи.
Сказав, что в прошлом году между НАНА и организацией «Thomson Reuters» был подписан договор о сотрудничестве, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что ученые и специалисты научных учреждений НАНА получили возможность пользоваться библиометрической базой данных («Web of Science») платформы «Thomson Reuters».
Говоря о состоянии электронной науки, академик сообщил, что в НАНА был создан Центр научной компьютерной сети AzScienceNet по оказанию интернет-услуг; сеть обеспечивает интеграцию научных учреждений в пространство научных и образовательных сетей Европы, налаживание связей с соответствующими международными организациями, пользование электронными ресурсами авторитетных мировых научных баз, а также обмен объемной информацией через интернет, тем самым выполняя функцию национального оператора по научным и образовательным сетям.
Руководитель НАНА также рассказал о ряде успешных мероприятий, реализованных в 2016 году в сфере популяризации науки. Он отметил, что в условиях экономики знаний с целью обсуждения инновационных проектов, перспектив их применения, популяризации новшеств в области различных наук и технологий и повышения интереса общества к науке на Азербайджанском государственном телевидении была учреждена передача «Наука и инновации». Академик Акиф Ализаде сообщил, что важными мероприятиями, которые были осуществлены в отчетном году в данном направлении, являются проведение Второго азербайджанского фестиваля науки и учреждение Дома ученых.
Сказав, что в 2016 году распоряжением главы государства в НАНА был создан Парк высоких технологий, академик добавил, что в настоящее время продолжаются работы по формированию Парка и организации его материально-технической базы.
Президент НАНА подчеркнул, что для углубления интеграции между наукой и производством в отчетном году во всех сферах деятельности Опытно-испытательного завода произошел основательный поворот, начали реализовываться важные научно-исследовательские работы. Осуществляемые на заводе мероприятия создали условия для освоения новых технологических процессов в опытно-промышленном масштабе, производства и продажи продукции нефтехимического, химического и технического назначения.
Академик Акиф Ализаде также рассказал о важных результатах, полученных в отчетном году в научно-исследовательских институтах НАНА.
В заключение своей речи руководитель НАНА подчеркнул, что перед отечественной наукой стоит ряд задач. Он отметил, что еще больше должен быть усилен научный потенциал, опирающийся на экономику знаний и высокие технологии, должно быть обеспечено более активное участие научного потенциала отечественных ученых в развитии государства. Академик Акиф Ализаде выразил свою уверенность в том, что НАНА успешно справится с данными задачами.