İngilis aliminə "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" təqdim edilib
"Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri, professor Robert Hoyland layiq görülüb. Mükafat alimə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda təqdim olunub.
Professor R.Hoyland mükafata Azərbaycanın mədəni və tarixi irsinin beynəlxalq miqyasda elmi əsaslarla öyrənilməsinə və təbliğinə verdiyi böyük dəstəyə görə layiq görülüb. Alim 2012-ci ildən bu istiqamətdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva ilə elmi əməkdaşlıq edir. O, 2013-cü ildə Oksford Universitetində yaradılan Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri təyin olunub. Bundan başqa, professor R.Hoyland İngiltərədə professor Nərgiz Paşayevanın rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən Azərbaycanı və Qafqazı Öyrənən Britaniya Fondunun həmtəsisçisidir. Alim Qafqaz Albaniyası dövlətinin paytaxtı olmuş və Cənubi Qafqaz bölgəsində ilk müsəlman istehkamı hesab edilən qədim Bərdə şəhərində 2014-cü ildən arxeoloji qazıntı işlərinə rəhbərlik edir.
Professor R.Hoyland Şərqin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı "İslam başqalarının gözü ilə" (1997), "Ərəbistan və ərəblər" (2001), "Edessalı Teofilin salnaməsi" (2011), "Allahın izi ilə: ərəb istilaları və ilk İslam imperiyası" (2014) kimi fundamental elmi tədqiqatların müəllifidir. Alimin əsərləri bü gün də dünyanın aparıcı universitetlərinin şərqsünaslıq bölmələrində İslam tarixi və mədəniyyəti üzrə mühüm əyani tədris vəsaitləri kimi istifadə edilir. Professor R.Hoyland Böyük Britaniyanın Sent Endrüz və ABŞ-ın Nyu York universitetlərində də elmi tədqiqatlarını davam etdirir.
Tədbirdə professor R.Hoyland Azərbaycana səfərindən və bu medala layiq görülməsindən məmnunluğunu bildirib, yüksək mükafata görə təşəkkürünü ifadə edib.

Английский ученый был удостоен «Золотой медали имени Низами Гянджеви» Апр 28, 2017 | 09:56 / Важные события
«Золотой медали имени Низами Гянджеви» был удостоен руководитель Научного Центра Азербайджановедения и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете от британской стороны, профессор Роберт Хойланд. Награда была вручена ученому на Общем собрании, посвященном научной и научно-организационной деятельности Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана в 2016 году.
Профессор Роберт Хойланд удостоен награды за большую поддержку, которую он оказывает научному изучению и пропаганде культурного и исторического наследия Азербайджана в международном масштабе. С 2012 года ученый сотрудничает в данной сфере с ректором Бакинского филиала Московского Государственного Университета имени М.В.Ломоносова, членом-корреспондентом НАНА, профессором Наргиз Пашаевой. Он был назначен руководителем созданного при Оксфордском университете в 2013 году Научного Центра Азербайджановедения и Кавказоведения имени Низами Гянджеви от британской стороны. Помимо этого, Роберт Хойланд является соучредителем Британского фонда по изучению Азербайджана и Кавказа, который функционирует в Англии под руководством профессора Наргиз Пашаевой. С 2014 года ученый руководит археологическими раскопками, которые ведутся в городе Барде, являющимся столицей Кавказской Албании и считающимся первым мусульманским оборонительным сооружением на Южном Кавказе.
Роберт Хойланд является автором таких фундаментальных научных исследований по истории и культуре Востока, как «Ислам в представлении других» (1997), «Аравия и арабы» (2001), «Хроника Теофила Эдесского» (2011), «По следам Бога: арабские завоевания и первая мусульманская империя» (2014). Труды ученого и сегодня используются на отделениях востоковедения ведущих университетов мира как важные наглядные учебные пособия по истории Ислама и мусульманской культуре. Профессор Роберт Хойланд продолжает свои научные исследования в университете Сент-Эндрюс (Великобритания) и Нью-Йоркском университете (США).