İngilis aliminə "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" təqdim edilib
"Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri, professor Robert Hoyland layiq görülüb. Mükafat alimə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda təqdim olunub.
Professor R.Hoyland mükafata Azərbaycanın mədəni və tarixi irsinin beynəlxalq miqyasda elmi əsaslarla öyrənilməsinə və təbliğinə verdiyi böyük dəstəyə görə layiq görülüb. Alim 2012-ci ildən bu istiqamətdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva ilə elmi əməkdaşlıq edir. O, 2013-cü ildə Oksford Universitetində yaradılan Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin İngiltərə tərəfindən rəhbəri təyin olunub. Bundan başqa, professor R.Hoyland İngiltərədə professor Nərgiz Paşayevanın rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən Azərbaycanı və Qafqazı Öyrənən Britaniya Fondunun həmtəsisçisidir. Alim Qafqaz Albaniyası dövlətinin paytaxtı olmuş və Cənubi Qafqaz bölgəsində ilk müsəlman istehkamı hesab edilən qədim Bərdə şəhərində 2014-cü ildən arxeoloji qazıntı işlərinə rəhbərlik edir.
Professor R.Hoyland Şərqin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı "İslam başqalarının gözü ilə" (1997), "Ərəbistan və ərəblər" (2001), "Edessalı Teofilin salnaməsi" (2011), "Allahın izi ilə: ərəb istilaları və ilk İslam imperiyası" (2014) kimi fundamental elmi tədqiqatların müəllifidir. Alimin əsərləri bü gün də dünyanın aparıcı universitetlərinin şərqsünaslıq bölmələrində İslam tarixi və mədəniyyəti üzrə mühüm əyani tədris vəsaitləri kimi istifadə edilir. Professor R.Hoyland Böyük Britaniyanın Sent Endrüz və ABŞ-ın Nyu York universitetlərində də elmi tədqiqatlarını davam etdirir.
Tədbirdə professor R.Hoyland Azərbaycana səfərindən və bu medala layiq görülməsindən məmnunluğunu bildirib, yüksək mükafata görə təşəkkürünü ifadə edib.

The English scientist awarded the "Gold Medal after Nizami Ganjavi"
Head of the Scientific Center of Azerbaijan Studies and Caucasus Studies after Nizami Ganjavi at Oxford University, British, Professor Robert Hoiland was awarded the "Gold Medal after Nizami Ganjavi". The award was presented to the scientist at the General Meeting dedicated to scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in 2016.
Professor Robert Hoiland is awarded for his great support, which he is providing to scientific study and propaganda of the cultural and historical heritage of Azerbaijan on an international scale. Since 2012, the scientist has been cooperating in this field with the rector of the Baku branch of the Moscow State University after M.V.Lomonosov, corresponding member of ANAS, Professor Nargiz Pashayeva. He was appointed the head of the Scientific Center of Azerbaijan Studies and Caucasus Studies, created at the Oxford University in 2013, after Nizami Ganjavi from the British side. In addition, Robert Hoiland is co-founder of the British Foundation for the Study of Azerbaijan and the Caucasus, which operates in England under the guidance of Professor Nargiz Pashayeva. Since 2014, the scientist has been leading archaeological excavations in the Barda, the capital of Caucasian Albania and considered the first Muslim defensive structure in the South Caucasus.
Robert Hoiland is the author of such fundamental research on the history and culture of the East as "Islam in the Representation of Others" (1997), Arabia and the Arabs (2001), Theophilus of Edessa (2011), "Following the Traces of God: Arab Conquest And the first Muslim empire "(2014). Proceedings of the scientist and today are used in the departments of Oriental studies of the leading universities of the world as important visual aids on the history of Islam and Muslim culture. Professor Robert Hoiland continues his research at the University of St Andrews (UK) and New York University (USA).