AMEA-nın 41 yeni üzvünə diplomlar təqdim olunub
Mayın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın yeni seçilmiş 16 həqiqi və 25 müxbir üzvünə diplomlar təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə yeni üzvləri təbrik edərək onlara elmi fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin əsas prinsip, məqsəd və prioritetlərinin həyata keçirilməsində uğurlar diləyib, Azərbaycan elminin davamlı inkişafı naminə səfərbər olmağa çağırıb.
Akademik ötən ay keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarından söz açıb. Qeyd edib ki, bu tədbirlərdə Azərbaycan elminin inkişafı və respublikanın ictimai-mədəni həyatı üçün mühüm olan bir sıra məsələlər müzakirə edilib: “Akademiyanın ölkə Prezidenti İlham Əliyevin elmin inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasının davam etdirilməsi, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin həyata keçirilməsində AMEA-nın yaxından iştirakının təmin edilməsi, AMEA-da prioritet istiqamətli elmi tədqiqatlara üstünlük verilməsi və digər məsələlərlə bağlı qərarlar qəbul olunub, AMEA üzvlüyünə seçkilər keçirilib”.
Tədbirdə AMEA prezidenti Akademiyanın yeni üzvlərinə diplom, üzərində Nizami Gəncəvinin şəkli həkk olunmuş döş nişanı və vəsiqələri təqdim edib.

41-му новоизбранному члену НАНА вручены дипломы Мая 24, 2017 | 17:14 / Важные события
24 мая на очередном заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана 16-ти новоизбранным действительным членам и 25-ти новоизбранным членам-корреспондентам НАНА были вручены дипломы.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде поздравил новых членов, пожелал им успехов в дальнейшей научной деятельности и в претворении в жизнь основных принципов, целей и приоритетов государственной политики, призвал их объединиться во имя будущего развития отечественной науки.
Говоря о недавно прошедших Общих собраниях НАНА, академик отметил, что на мероприятиях были обсуждены вопросы, имеющие важное значение для развития отечественной науки и общественно-культурной жизни республики: «Были приняты постановления в связи с такими вопросами, как продолжение осуществления Академией мероприятий, направленных на выполнение задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым с целью развития науки, обеспечение активного участия НАНА в реализации «Стратегических дорожных карт по национальной экономике и основным секторам экономики», предпочтение научных исследований по приоритетным отраслям и т.д., а также были проведены выборы в членство НАНА».
На заседании президент НАНА вручил новым членам Академии дипломы, нагрудные значки с изображением портрета Низами Гянджеви и удостоверения.