Filologiya problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb + Foto
May 26, 2017 | 14:56 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 5-ci iclası keçirilib.
İclasda 6-sı elmlər doktorluğu, 35-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 41 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş muzeyin qiyabi doktorantı Şəhla Abdullayevanın “Mərkəzi Asiya ədəbiyyatlarının yaxınlaşması və zənginləşməsində “Yusif və Züleyxa” süjetinin rolu”, Azərbaycan Dillər Universitetinin Ümumi Dilçilik kafedrasının doktorantı Samirə Adışovanın “Canlı danışığın eksperimental tədqiqi (Azərbaycan və alman dillərinin materialı əsasında)”, Azərbaycan Dillər Universitetinin İngilis dilinin üslubiyyatı kafedrasının dissertantı Səyanə Bağırovanın “Bilinqvizim və onun koqnitiv əsasları”, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin qiyabi doktorantı Könül Nəhmətovanın “Seyid Hüseynin ədəbi irsinin janr müxtəlifliyi və poetikası” mövzularının elmi əhəmiyyəti, təqdim edilmiş plan-prospektlərin dolğunluğu, iddiaçıların hazırlıq səviyyəsi nəzərə alınaraq təsdiq edilib.
Tədbirdə “Şərq və Qərb ədəbiyyatında demonizm problemi”, "Addüzəltmə və onun terminoloji qatın zənginləşməsində rolu”, “Beovulf və Kitabi-Dədə Qorqud dastanlarında qəhrəmanlıq kodları”, “Azərbaycan mühacirət poeziyasının təşəkkül və inkişaf problemləri”, “Azərbaycan folklorunda çevrilmə motivi”, “Ədəbiyyatda multikulturalizmin bədii inikası”, “Azərbaycan və ingilis dillərində tibb terminlərinin leksik-semantik təhlili”, “Beynəlxalq jurnalistikada media menecmenti təcrübəsinin Azərbaycan mühitində tətbiqi məsələləri” kimi dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Beləliklə, iclasda 9-nun adında dəyişiklik edilməklə, 26 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli, Seyfəddin Rzasoy, Şirindil Alışanov çıxış edərək, fikir və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Научного совета по проблемам филологии обсуждены темы диссертационных работ + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА под председательством директора этого учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось пятое заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета координации научных исследований.
На заседании были обсуждены темы 41 диссертации, включая 6 по программе подготовки докторов наук и 35 – докторов философии.
На мероприятии тема заочного докторанта музея по программе подготовки докторов наук Шахлы Абдуллаевой «Роль сюжета «Юсиф и Зулейха» в сближении и обогащении литератур Центральной Азии», докторанта кафедры общего языкознания Азербайджанского университета языков Самиры Адышевой «Экспериментальное исследование живой речи (на основе азербайджанских и немецких материалов)», диссертанта кафедры стилей английского языка Азербайджанского университета языков Саяны Багировой «Билингвизм и его когнитивные основы», заочного докторанта Национального музея азербайджанской литературы Кенуль Нахметовой «Жанровое разнообразие и поэтика литературного наследия Саида Гусейна» были утверждены с учетом содержательности план-проспектов и уровня подготовки претендентов.
Такие темы, как «Проблемы деномизма в Восточной и Западной литературе», «Биовульф и коды героизма в дастанах Деде-Горгуда», «Проблемы становления и развития азербайджанской эмигрантской поэзии», «Мотив метаморфозы в азербайджанском фольклоре», «Художественная иника мультикультурализма в литературе», «Лексико-семантический анализ медицинских терминов в азербайджанском и английском языках» и др. были широко обсуждены.
Таким образом, на заседании с внесением изменений в название 9 были утверждены 26 тем диссертаций.
В обсуждениях наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым, доктора филологических наук, профессора Аида Гасымова, Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Бедирхан Ахмедов, Билал Исмайлов, Джалил Нагиев, Газанфар Кязимов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Надир Мамедли, Шафаг Алибейли, Сейфаддин Рзасой, Шириндил Алышанов, Атамоглан Гасанов выдвинули свои мнения и предложения.