XVIII-XIX əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında müxəmməs janrına dair yeni nəşr
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nailə Mustafayevanın “XVIII-XIX əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında müxəmməs janrı” adlı kitabı “Elm və təhsil” nəşriyyatında işıq üzü görüb.
Kitabda XVIII-XIX əsrlər Azərbaycan poeziyasında müxəmməs janrında yazılmış əsərlər əsasında ədəbiyyatımızın həmin dövrlərlərdəki inkişaf xüsusiyyətləri araşdırılıb. Müəllif əlyazma mənbələrini tədqiq etməklə bir sıra qeyri-mətbu müxəmməsləri də aşkara çıxarıb.
Nəşrin elmi redaktoru Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov, elmi məsləhətçisi Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovdur.

New edition on the genre of muhammes in Azerbaijani literature of the XVIII-XIX centuries publashed
"The genre of muhammes in Azerbaijani literature of the XVIII-XIX centuries" book was published head of ANAS Department of the Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli, PhD in philology Naila Mustafayeva at publishing house "Science and Education"
In the book are analyzed features of the development of Russian literature of that period on the basis of works written in the genre muhammes in Azerbaijani poetry of the XVIII-XIX centuries. The author, examining the handwritten sources, revealed a number of unreleased muhemmes.
The scientific editor of the publication is Deputy Director for scientific work of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Pasha Kerimov, scientific consultant is Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov.