Tanınmış fotoqraf Lavrenti Breqadzenin Azərbaycanda çəkdiyi fotolardan ibarət albom hazırlanır + Foto
Sen 14, 2017 | 12:10 / Muzeyin qonaqları
Tanınmış fotoqraf Lavrenti Breqadzenin nəvəsi, kimyaçı alim Vladimir Breqadze AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin qonağı olub.
Görüşdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, L.Breqadze XX əsrdə Azərbaycan ilə bağlı bir çox hadisələri əbədiləşdirib və hazırda həmin fotolardan ibarət albom hazırlanır. Qonağın da babası kimi ölkəmizə bağlı olduğunu deyən akademik R.Hüseynov onun bir çox azərbaycanlı kimyaçı alimin yetişməsində müstəsna rolundan söz açıb.
V.Breqadze Bakı ilə mütəmadi maraqlandığını və babasının əsərlərinin saxlandığı məkanlara baş çəkdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Lavrenti Breqadze (1876-1967) XX əsrin ilk onilliklərində Bakıda yaşayıb. Həmin illərdə Bakıda su kəmərinin tikintisi, Aleksandr Nevski prospektinin sökülməsi, Bakı Dəmir Yolu Vağzalı, Bakı küçələri, Bakı şəhərində konka, Qara şəhər, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının binası, Dağüstü park və digər hadisələri lentə alıb.

Внук известного фотографа Лаврентия Брегадзе побывал в Национальном музее азербайджанской литературы + Фото Сен 14, 2017 | 12:10 / Гости музея
Внук известного фотографа Лаврентия Брегадзе, ученый-химик Владимир Брегадзе посетил Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
На встрече директор музея, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что Л.Брегадзе увековечил многие события ХХ века, связанные с Азербайджаном, а в настоящее время готовится альбом из этих фотоснимков. Сообщив, что, как и дед, В.Брегадзе очень привязан к нашей стране, академик рассказал о его исключительной роли в воспитании азербайджанских ученых-химиков.
Владимир Брегадзе, в свою очередь, довел до внимания, что постоянно интересуется Баку и посещает места, где хранятся произведения его деда.
Отметим, что Лаврентий Брегадзе (1876-1967) проживал в Баку в первой декаде XX века. В те годы он снял на ленту проведение водопроводов в Баку, снесение проспекта Александра Невского, Бакинский железнодорожный вокзал, улицы Баку, Черный город, здание Азербайджанской государственной филармонии, Нагорный парк и другие важные события.