Tanınmış fotoqraf Lavrenti Breqadzenin Azərbaycanda çəkdiyi fotolardan ibarət albom hazırlanır + Foto
Sen 14, 2017 | 12:10 / Muzeyin qonaqları
Tanınmış fotoqraf Lavrenti Breqadzenin nəvəsi, kimyaçı alim Vladimir Breqadze AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin qonağı olub.
Görüşdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, L.Breqadze XX əsrdə Azərbaycan ilə bağlı bir çox hadisələri əbədiləşdirib və hazırda həmin fotolardan ibarət albom hazırlanır. Qonağın da babası kimi ölkəmizə bağlı olduğunu deyən akademik R.Hüseynov onun bir çox azərbaycanlı kimyaçı alimin yetişməsində müstəsna rolundan söz açıb.
V.Breqadze Bakı ilə mütəmadi maraqlandığını və babasının əsərlərinin saxlandığı məkanlara baş çəkdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Lavrenti Breqadze (1876-1967) XX əsrin ilk onilliklərində Bakıda yaşayıb. Həmin illərdə Bakıda su kəmərinin tikintisi, Aleksandr Nevski prospektinin sökülməsi, Bakı Dəmir Yolu Vağzalı, Bakı küçələri, Bakı şəhərində konka, Qara şəhər, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının binası, Dağüstü park və digər hadisələri lentə alıb.

Grandson of famous photographer Lavrenti Bregadze visited National Museum of Azerbaijan Literature + Photo Sep 14, 2017 | 12:10 / Guests of the museum
Grandson of well-known photographer Lavrenti Bregadze, chemist Vladimir Bregadze were guests at the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Many events related to Azerbaijan in the twentieth century perpetrated and nowadays an album of these photos is being prepared, director of the museum, academician Rafael Huseynov stated at the meeting.
Vladimir Brekadze, in turn, said he was regularly interested in Baku and visited places where his father's works were kept.
Note that, Lavrenti Breqadze (1876-1967) lived in Baku in the first decades of the 20th century. In those years he took the photos of construction of the water pipeline in Baku, the demolition of the Alexander Nevsky Avenue, the Baku Railway Station, the Baku streets, the Konka in Baku, the Black City, the Azerbaijan State Philharmonic Hall, the Highland Park and other events.