Sen 22, 2017 | 15:50 / Konfranslar, İclaslar
Öncə dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin xatirəsi ehtiramla yad edilib, zəngin elmi irsinin əhəmiyyətindən söz açılıb.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bir qrup alimə AMEA-nın professoru diplomlarını təqdim edib.
Daha sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb.
Tədbirdə görkəmli elm xadimləri – kimya üzrə elmlər doktoru, professor Elmira Süleymanovanın və geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü Arif İsmayılzadənin 80 illik, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyevin 70 illik yubileylərinin qeyd olunması ilə bağlı qərarlar qəbul edilib. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətləri nəzərə alınaraq alimlərin AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi və yubileylərinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsi qərara alınıb. Digər qərarla görkəmli Azərbaycan alimi, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyik yubileyinin qeyd olunması haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 14 iyul 2017-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar tədbirlər planı təsdiq edilib.
İclasda fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü Əşrəf Hüseynovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsi də qərara alınıb.
Rəyasət Heyətinin növbəti qərarı ilə AMEA-nın Humanitar Elmlər BölməsiBürosunun yeni tərkibi təsdiq edilib. Bundan başqa, tanınmış şərqşünas-alim, akademik Vasim Məmmədəliyevin şərqşünaslıq elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərini nəzərə alaraq və anadan olmasının 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi, görkəmli alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi qərara alınıb.

Next meeting of Presidium of ANAS has been held
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences has been held on September 22.
First of all, world-famous scientist Lutfi Zadeh was commemorated and the importance of his rich scientific heritage mentioned.
Then, academician Akif Alizadeh, president of ANAS, presented diplomas of ANAS professor to a group of academics.
Then, some scientific-organizational issues were considered.
Decisions were made about celebration of prominent scientists - doctor of chemistry, professor Elmira Suleymanova’s 70th and doctor of geological-mineralogical sciences, corresponding member of ANAS Arif Ismayilzadeh’s 80th, doctor of geological-mineralogical sciences, corresponding member of ANAS Chingiz Aliyev’s 70th anniversary. It was decided to award scholars with the Honorary Decree of ANAS and to hold events dedicated to the jubilees. Approved a plan of actions in connection with the execution of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 14, 2017 on the celebration of the 100th anniversary of academician Hassan Abdullayev, outstanding Azerbaijani scientist, doctor of sciences, professor of the State Prize of the Republic of Azerbaijan.
It was also decided to hold a conference devoted to the 110th anniversary of Doctor of Physics and Mathematics, Active Member of ANAS Ashraf Huseynov.
New composition of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS was approved by the next decision of the Presidium. In addition, it was decided to award a well-known orientalist, academician Vasim Mammadaliyev for his exceptional service in the development of oriental sciences and to award him with the Honorary Decree of ANAS on the occasion of his 75th jubilee and to hold a scientific session dedicated to the life and work of outstanding scientist.