Sen 22, 2017 | 15:50 / Konfranslar, İclaslar
Öncə dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin xatirəsi ehtiramla yad edilib, zəngin elmi irsinin əhəmiyyətindən söz açılıb.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bir qrup alimə AMEA-nın professoru diplomlarını təqdim edib.
Daha sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb.
Tədbirdə görkəmli elm xadimləri – kimya üzrə elmlər doktoru, professor Elmira Süleymanovanın və geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü Arif İsmayılzadənin 80 illik, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyevin 70 illik yubileylərinin qeyd olunması ilə bağlı qərarlar qəbul edilib. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətləri nəzərə alınaraq alimlərin AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi və yubileylərinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsi qərara alınıb. Digər qərarla görkəmli Azərbaycan alimi, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyik yubileyinin qeyd olunması haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 14 iyul 2017-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar tədbirlər planı təsdiq edilib.
İclasda fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü Əşrəf Hüseynovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsi də qərara alınıb.
Rəyasət Heyətinin növbəti qərarı ilə AMEA-nın Humanitar Elmlər BölməsiBürosunun yeni tərkibi təsdiq edilib. Bundan başqa, tanınmış şərqşünas-alim, akademik Vasim Məmmədəliyevin şərqşünaslıq elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərini nəzərə alaraq və anadan olmasının 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi, görkəmli alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi qərara alınıb.

Сен 22, 2017 | 15:50 / Конференции, собрания
22 сентября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Первым делом была почтена память всемирно известного ученого Лютфи Заде, говорилось о значении его богатого научного наследия.
Затем президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил группе ученых дипломы профессора НАНА.
Затем были рассмотрены некоторые научно-организационные вопросы.
На мероприятии были приняты постановления о проведении юбилеев видных ученых: 80-летия доктора химических наук, профессора Эльмиры Сулеймановой и доктора геолого-минералогических наук, действительного члена НАНА Арифа Исмаилзаде, 70-летия доктора геолого-минералогических наук, члена-корреспондента НАНА Чингиза Алиева.Учитывая их заслуги в развитии отечественной науки, было принято решение о награждении ученых Почетной грамотой НАНА и организации мероприятий, посвященных их юбилеям. Следующим постановлением был утвержден план мероприятий, связанный с выполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 14 июля 2017 года о проведении 100-летнего юбилея видного отечественного ученого, доктора физико-математических наук, профессора, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, Заслуженного деятеля науки, академика Гасана Абдуллаева.
На заседании было принято постановление о проведении конференции, посвященной 110-летнему юбилею доктора физико-математических наук, действительного члена НАНА Ашрафа Гусейнова.
Следующим постановлением Президиума был утвержден новый состав Бюро Отделения гуманитарных наук НАНА. Помимо этого, учитывая исключительные заслуги видного ученого-востоковеда, доктора филологических наук, академика Васима Мамедалиева в развитии востоковедения и по случаю его 75-летнего юбилея, было принято постановление о награждении выдающегося ученого Почетной грамотой НАНА и проведении научной сессии, посвященной его жизни и творчеству.