Sen 23, 2017 | 16:56 / Mühüm hadisələr
Sentyabrın 22-də Bakıda AMEA-nın “Qonaq Evi”nin açılışı baş tutub. Açılışda AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, bölmələrin akademik-katibləri, Rəyasət Heyəti aparatının idarə rəisləri və digər məsul şəxslər iştirak edib.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Qonaq evi”nin açılışını bildirən rəmzi lenti kəsib.
Sonra iştirakçılar qonaq evini gəzərək, burada yaradılan şərait, müasir dizaynda və zövqlə tərtib edilmiş otaqlarla tanış olublar.
AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev rəhbərlik etdiyi qurumun təşəbbüsü ilə ərsəyə gəlmiş qonaq evi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 11 otaq, gözləmə zalı, xidmət və təsərrüfat otaqlarından ibarət olan qonaq evi AMEA-ya gələn qonaqların yerləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd olunub ki, təmirində müasir memarlıq elementlərindən istifadə olunmuş bina bütün lazımi əşya və avadanlıqlarla təchiz olunub. Binanın interyerinin tərtibatında mebel və aksessuarlardan istifadə edilib, qonaqların rahat istirahəti üçün hər cür şərait yaradılıb.
Bildirilib ki, burada qonaqların yüksək səviyyədə qarşılanması, onlara lazımi xidmətlərin və köməkliyin göstərilməsi üçün peşəkar işçi heyəti fəaliyyət göstərəcək.
Foyedə AMEA-nın institut və təşkilatlarının fotoları yerləşdirilib, qonaq evinin ümumi dizaynında AMEA-nın loqosu və ölkənin milli atributlarından istifadəyə geniş yer verilib.
Sonda çıxış edən akademik Akif Əlizadə qonaq evində yaradılmış müasir standartlara cavab verən şəraiti yüksək qiymətləndirib, bu işin ərsəyə gəlməsində rolu olan insanlara təşəkkürünü bildirib.

НАНА состоялось открытие «Гостевого дома»
22 сентября в Баку состоялось открытие «Гостевого дома» НАНА. На церемонии открытия приняли участие президент НАНА, вице-президенты, академик-секретарь, академики-секретари отделений, начальники управлений аппарата Президиума и другие ответственные лица.
Ранее президент НАНА, академик Акиф Ализаде разрезал ленту в знак открытия «Гостевого дома».
Затем участники мероприятия ознакомились с созданными здесь условиями, современным дизайном комнат.
Начальник Управления делами НАНА, доктор политических наук Фатали Абдуллаев подробно проинформировал о Гостевом доме, учрежденном по инициативе руководимой им структуры. Он сообщил, что состоящий из 11 комнат, зала ожидания, комнаты обслуживания и хозяйственной комнаты Гостевой дом предусмотрен для размещения гостей НАНА.
Было отмечено, что здание, в ремонте которого были использованы элементы современной архитектуры, оснащено всем необходимым оборудованием и предметами. В оформлении интерьера здания были использованы мебель и аксессуары, созданы все условия для хорошего отдыха гостей.
Отмечалось, что здесь будет действовать профессиональный состав для встречи гостей на высоком уровне, оказания им необходимых услуг.
В фойе размещены фотографии институтов и организаций НАНА, в общем дизайне гостевого дома широко использованы лого НАНА и национальные атрибуты страны.
Выступивший в заключение академик Акиф Ализаде высоко оценил отвечающие современным стандартам условия, созданные в гостевом доме, выразил признательность людям, которые оказали содействие в этой работе.