“Molla Pənah Vaqifin sənət idealları və müasirlik” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Oktyabrın 20-də AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyinə həsr olunan "Molla Pənah Vaqifin sənət idealları və müasirlik" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli elmi sessiyanın Prezident İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib. Molla Pənah Vaqifin adının UNESCO-nun "2016-2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramı"na daxil edildiyini deyən alim bildirib ki, bu, Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin ədəbiyyatı tarixində silinməz izlər qoymuş qüdrətli söz ustasının yaradıcılığındakı humanist dəyərlərə verilən yüksək qiymətin təzahürüdür.
Akademik İ.Həbibbəyli şairin poeziya dünyası, nadir yaradıcılıq üslubu, ictimai və siyasi xadim kimi diplomatik təcrübəsi, bölgədəki proseslərə təsir imkanları barədə danışıb. "M.P.Vaqif özünəməxsus ənənələrə malik ədəbi məktəb yaradıb və onun bənzərsiz poeziya nümunələri ədəbiyyatımızın yeni istiqamətdə inkişafına böyük təsir göstərib" - deyən AMEA-nın vitse-prezidenti şairin erkən yeni dövr Azərbaycan realist ədəbiyyatının yaradıcısı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, xalq həyatının təsviri Vaqifin şeiri üçün əsas olub və təsadüfi deyil ki, o, xalq nəğməkarı adlandırılır.
Sonra ədibin həyat və yaradıcılığına həsr olunan "Həyatın nəsrlə yazdığını mən nəzmlə vəsf edirəm" sənədli filmi nümayiş olunub.
Sessiyada Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Məmməd Əliyev "Molla Pənah Vaqif və Məhtumqulu" adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim XVI əsrin əvvəllərindən xalq şeiri üslubunun, ona məxsus poetik formaların klassik poeziyada işlənməsindən, hüdudlarının getdikcə genişlənməsi və klassik ədəbiyyatda mövqelərini gücləndirməsindən danışıb. M.Əliyev qeyd edib ki, Molla Pənah Vaqif və Məhtumqulu Fəraqi yaradıcılığı ilə anadilli şeirin poeziyadakı hakim mövqeyi tam bərqərar olunub. Yazılı ədəbiyyatda ədəbi dil normaları Azərbaycan və türkmən xalq danışıq dilləri hesabına zənginləşərək möhkəmlənib.
Tədbirdə Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Paşa Kərimovun "Gerçəklik və gözəllik nəğməkarı" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. P.Kərimov bildirib ki, Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığında şifahi xalq ədəbiyyatından gələn qoşma klassik poeziyadan gələn obrazlarla, ərəb-fars tərkibləri, sözləri ilə zənginləşdiyi kimi, klassik poeziya janrları da şifahi xalq ədəbiyyatı janrlarına, qoşmaya yaxınlaşır, xəlqiləşir. Vurğulayıb ki, Vaqifin XVIII əsrin əvvəllərində yaşayan sələflərinin ictimai həyatın tənqidinə həsr edilmiş əsərlərindən xəbəri vardı. Məruzəçi Vaqifin "Görmədim" rədifli müxəmməsinin XVII əsrin sonları - XVIII əsrin birinci yarısında yaşamış Nişat Şirvaninin "Görmədim" rədifli mürəbbəsinə cavab olaraq yazıldığını əlavə edib.
"Molla Pənah Vaqifin obrazı Azərbaycan təsviri sənətində" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xəzər Zeynalov bildirib ki, XX əsr Azərbaycan təsviri sənətinin ən böyük nailiyyətlərindən biri də xalqımızın görkəmli söz ustadlarının portretlərinin yaradılmasıdır. Qeyd edib ki, klassik nəsli təmsil edən bir qrup görkəmli Azərbaycan rəssamı klassik şair və mütəfəkkirlərin, söz və qələm sahiblərinin yüksək bədii kamilliyi, obrazın bütövlüyü, yetkinliyi ilə seçilən portretlərini çəkiblər. Portretləri yaradılan tanınmış şairlər arasında M.P.Vaqifin də özünəməxsus mövqeyi olduğunu deyən məruzəçi onun bədii obrazına Mikayıl Abdullayev, Cəlal Qaryağdı, Albert Mustafayev, Ramiz İsmi Qaya kimi tanınmış rəssam və heykəltəraşların müraciət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Azərbaycan sənətkarlıq tarixi şöbəsinin rəhbəri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Camal Mustafayevin "Molla Pənah Vaqif və Qarabağ xanlığının xarici siyasəti" adlı məruzəsi dinlənilib. Molla Pənah Vaqifin həm də görkəmli dövlət xadimi olduğunu deyən alim onun bacarığı və iti ağlı ilə Qarabağ hakimi İbrahimxəlil xanın diqqətini cəlb etdiyini, sarayda eşikağası, nədimi-hüzur və baş vəzir vəzifələrində çalışdığını bildirib.
Məruzəçi Vaqifin Qarabağ xanlığının idarə edilməsində, xüsusilə xarici siyasət məsələlərində əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edib: "O, Qarabağ xanlığı ilə Kartli-Kaxetiya çarlığı arasında uzun müddət davam etmiş dostluq və müttəfiqlik münasibətlərinə böyük töhfələr verib. Vaqif Ağa Məhəmməd şah Qacara və 1796-cı ildə Azərbaycana yürüş etmiş rus ordusunun komandanı general V.Zubova ünvanlanmış məktubların əsas müəllifi olub. Hətta onun yazdığı, oğlu Əbülfət ağa tərəfindən V.Zubova təqdim olunmuş məktub rus komandanlığı ilə Qarabağ xanlığı arasında yaranmış gərginliyin müharibə həddinə çatmasının qarşısının alınmasında mühüm rol oynayıb".
Tədbirdə, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə elmlər doktoru Mahirə Quliyeva və başqaları da çıxış edərək böyük şairin həyat və yaradıcılığından bəhs ediblər.

"Ideals in Molla Panah Vagif's Work and Modernity" a scientific session held
ANAS by the joint organization of the Departments of the Humanitarian and Social Sciences held "Ideals in Molla Panah Vagif's works and modernity" a scientific session dedicated to the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif on October 20.
ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Kerimli, cademician-secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, directors and employees of relevant scientific institutions and other guests attended the event.
Opening the session, Academician Isa Habibbeyli noted that, the event was organized in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev on "Conducting the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif".
Informing that, name of Molla Panah Vagif was included in to "Program of anniversaries of outstanding personalities and significant events for 2016-2017" UNESCO, Academician added that, this shows how highly valued humanistic values are reflected in the work of the great master of the word, which left indelible traces in the history of the centuries-old rich literature of Azerbaijan.
Academician spoke about the world of Vagif's poetry, his rare creative style, public, political and diplomatic activities, Vagif's capabilities to influence the processes in the region. Vice-President of ANAS emphasized that M.P.Vagif created a literary school with unique traditions, samples of his inimitable poetry had a great influence on the development of Russian literature in a new way.
Having said that, poet is the founder of realistic literature of Azerbaijan of early modern times, the Academician added that he is the most famous representative of Azerbaijani literature of the period after Muhammad Fizuli and Mirza Fatali Akhundzade. Academician Isa Habibbayli noted that the basis of Vagif's poetry was the reflection of the people's life and it is not accidental that he is called a "folk singer".
Then, was demonstrated documentary film "I sing in poetry what life writes in prose", dedicated to the life and Molla Panah Vagif’s activity.
At the session Deputy Director for scientific works of ANAS Literature Institute after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology Mammad Aliyev delivered report on "Molla Panah Vagif and Makhtumkuli". The scientist spoke of the usage in the classical poetry from the XVI century on the style of folk poetry and its inherent poetic forms, the gradual expansion of the boundaries of this use and the strengthening of the position of folk poetry in classical literature.
M.Aliyev noted that, thanks to the works of Molla Panah Vagif and Makhtumkuli Fragi, the leading position of poetry in the native language was fully established in literature, the norms of the literary language were enriched and fixed in written literature due to the spoken languages of the Azerbaijani and Turkmen peoples.
At the event was listened scientific report of Deputy Director of ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli on scientific work, Doctor of Philology, Professor Pasha Kerimov on "Singer of reality and beauty". P.Kerimov noted that, in the work of Molla Panah Vagif the goshma, which came from oral folk literature, was enriched with images from classical poetry, phrases and words from Arabic and Persian languages and the genres of classical poetry approached the genres of oral folk literature, goshma and acquired a nationality. He stressed that, Vagif was familiar with the works of his predecessors, who lived at the beginning of the XVIII century and criticized the social order. The reporter added that Vagif wrote a muhammas with a rediff "I did not see" in response to Murabb with the rediff "I did not see"by Nishat Shirvani, who lived at the end of the XVII - first half of the XVIII century.
At the event was listened scientific report of Deputy Director of the Institute of Architecture and Arts for General Affairs, Ph.D. in Philosophy Khazar Zeynalov, said that, one of the greatest achievements of the fine art of Azerbaijan in the 20th century is the creation of portraits of prominent masters of the word. He said that, a group of outstanding domestic classics artists created portraits of poets-classics and thinkers, masters of the word and pen, who are distinguished by their high artistic content, integrity and perfection of the image. Noting that, among the poets whose portrait was written, M.P.Vagif occupies his place, the speaker added that, his artistic image inspired such prominent artists and sculptors as Mikayil Abdullayev, Jalal Garyagdi, Albert Mustafayev, Ramiz Ismi Gaya and etc.
Then, was listened report of the head of the History of Azerbaijani Handicraft Department of ANAS Institute of History after A.A .Bakikhanov, Doctor of History sciences, Professor Jamal Mustafayev on "Molla Panah Vagif and the foreign policy of the Karabakh khanate". Said that, Molla Panah Vagif was also a prominent statesman, the scientist noted that, his abilities and sharp mind attracted the Karabakh Ibrahim Khalil Khan, Vagif was the chief secretary, interlocutor and chief vizier of the khan.
The speaker said that, Vagif played a significant role in the governance of the Karabakh Khanate, especially in foreign policy issues: "He made a great contribution to the friendly and allied relations between the Karabakh Khanate and Kartli-Kakheti kingdom for a long time. Vagif is the main author of letters addressed to Agha Muhammad Shah Qajar and the commander of the Russian army, General V. Zubov, who in 1796 made a campaign to Azerbaijan. The letter written by Vagif and handed over to V. Zubov by his son Abulfat-aga played an important role in eliminating the tension established between the Russian command and the Karabakh khanate, and did not allow disagreements to develop into war.
Also at the event the employee of the Literature Institute named after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology Mahira Guliyeva and others spoke about the life and work of the great poet.