Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
Okt 25, 2017 | 10:23 / Mühüm hadisələr
2017-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndəsi, görkəmli şair və dramaturq Hüseyn Cavidin (Hüseyn Abdulla oğlu Rasizadənin) anadan olmasının 135 illiyi tamam olur.
Hüseyn Cavid son dərəcə dərin məzmunlu yaradıcılığı ilə çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı xəzinəsinə tarixi-mədəni dəyərlər bəxş etmiş qüdrətli söz sənətkarıdır. O, Şərqin zəngin fəlsəfi-poetik irsi zəminində yüksələrək və dünya romantizm ənənələrindən uğurla bəhrələnərək Azərbaycan xalqının ədəbi-bədii fikir salnaməsinə parlaq səhifələr yazmışdır. Mütəfəkkir sənətkarın neçə-neçə oxucu və tamaşaçı nəslinin estetik zövqünü müəyyənləşdirən əsərləri bu gün də öz monumentallığını və yüksək təsir gücünü qorumaqdadır.
Totalitarizmin çoxsaylı qurbanlarından biri kimi Cavidin adı doğma xalqının təfəkküründə obrazlaşmışdır. Ağır repressiya illərində mənən sarsılmadan keçdiyi ibrətamiz həyat yolu onu yaddaşlarda sənətkar şəxsiyyətinin bütövlüyünün rəmzinə çevirmişdir.
Azərbaycan xalqının dahi oğlu Heydər Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə Hüseyn Cavidin nəşinin hələ 1982-ci ildə uzaq Sibirdən vətəninə gətirilməsi və Naxçıvanda məzarı üzərində möhtəşəm məqbərənin ucaldılması milli ruhun dirçəlişi və azərbaycançılıq məfkurəsinin təntənəsi baxımından müstəsna əhəmiyyətə malik misilsiz bir hadisədir.
Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafı naminə müstəsna xidmətlər göstərmiş böyük söz ustası Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on holding great Azerbaijani poet and playwright Hussein Javid’s 135th anniversary Oct 25, 2017 | 10:23 / Important events
In 2017, great representative of Azerbaijani literature, outstanding poet and playwright Huseyn Javid (Hussein Abdulla oglu Rasizadeh) will be 135.
Hussein Javid is a powerful artist who has given historical and cultural value to the treasury of Azerbaijani literature with his extremely deep creativity. He wrote vivid pages on the basis of the rich philosophical-poetic heritage of the East and successfully exploited the traditions of world romanticism in the Chronicles of literary-artistic thoughts of the Azerbaijani people.
As Javid's name as one of many victims of totalitarianism, has became a way of his own people. His inexperienced way of life that underwent a period of severe repression has transformed it into a symbol of the integrity of the artist's personality.
Bringing Hussein Javid's farewell to motherland from Siberia in 1982 on the personal initiative of Heydar Aliyev, and the magnificent mausoleum at Nakhchivan are an exceptional event in terms of the revival of the national spirit and the triumph of Azerbaijaniism.
Guided by Article 32, Paragraph 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I hereby decree that in order to ensure the successful holding of the 135th jubilee of master of literature Huseyn Javid, who has provided exceptional services for the development of Azerbaijani literature, I decree:
1. The Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan and Ali Mejlis of the Nakhchivan Autonomous Republic to develop and implement an action plan for the  135th anniversary of Hussein Javid, taking into account the proposals of the Writers Union of Azerbaijan.